НБУ вперше у своїй історії випустить для українців валютні сертифікати

12:17, 17 березня 2015

Національний банк України випускатиме депозитні сертифікати, номіновані в іноземній валюті (доларах). Про це повідомила голова НБУ Валерія Гонтарева на нараді з керівниками 40 найбільших банків країни.

«Нам сказали, що відповідна постанова, яка затверджує правила і методологію вже готова, і з’явиться з дня на день. Тобто емісія валютних сертифікатів може початися в будь-який момент. Їх продаватимуть через уповноважені банки, які поки не ясно за яким принципом виберуть – це теж пообіцяли незабаром уточнити. Папери будуть розраховані, як на юросіб, так і на населення, тому, ймовірно, будуть ходити і в документарній формі», - розповів «Вестям» голова правління одного з найбільших банків, який був присутній на нараді.

За його словами, номінал одного сертифікату складе $1 тис., ставка – 7% річних. Виплачувати відсотки будуть наприкінці кожного року. При він цьому уточнив: щоб зацікавити новими паперами банки, НБУ пообіцяли приймати їх у заставу при рефінансуванні.

Видання нагадує, що раніше з розміщенням державних валютних паперів пересічним українцям виходило тільки Держказначейство. Це була задумка колишнього міністра фінансів Юрія Колобова: навіщо державі позичати валюту в іноземних кредиторів під 9-11% річних, коли її достатньо в країні – на руках у населення.

Перший випуск таких паперів було здійснено у жовтні 2012 року на $100 млн під 9,5% річних. А другий – вже у 2013 році у тому ж обсязі, але вже під 8% річних. В обох випадках відсотки нараховувалися і виплачувалися кожні 6 місяців. Називався цінний папір – казначейське зобов’язання.

«У якій сумі буде обчислюватися загальний обсяг емісії нацбанківських сертифікатів у валюті, нам сьогодні не повідомили. Але, гадаю, все буде залежати від успіху пробного випуску, а далі – обсяг емісії може збільшуватися до нескінченності», – зазначив у розмові заступник голови правління одного з банків.

Водночас на власній сторінці у Facebook Нацбанк повідомив, що Гонтарева запропонувала на розгляд та подальше обговорення банківської спільноти можливість випуску депозитних сертифікатів в іноземній валюті.