НБУ закликав силовиків захистити банки з російським державним капіталом від вандалізму

Нацбанк виступив за надання можливості банкам з російським держкапіталом цивілізовано піти з України

17:45, 23 березня 2017

Національний банк України (НБУ) закликав правоохоронців відреагувати на тривале блокування роботи українських банків з державним російським капіталом, яке здійснюють «агресивно налаштовані групи осіб», оскільки це знижує довіру до української банківської системи і ставить під загрозу її стабільність, заявила заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

«Національний банк звертає увагу правоохоронних органів на необхідність захистити понад 1,7 млн вкладників-українців, які довірили понад 21 млрд грн банківській системі та нині не мають доступу до цих коштів і можливості вільно ними скористатися», – сказала вона на брифінгу в Києві в четвер, 23 березня, повідомило агентство «Інтерфакс-Україна».

За її словами, прояви вандалізму стосовно банківських установ нині дискредитують в очах клієнтів довіру до банківської системи, загрожують фінансовій стабільності й негативно впливають на імідж України на міжнародній арені.

«Як правова держава, яка сьогодні розбудовує демократію, ми маємо забезпечити можливість цивілізованого відходу українських банків із державним російським капіталом з нашого ринку», – наголосила Рожкова.

Вона констатувала, що нині діяльність цих банків обмежено під тиском агресивно налаштованих груп осіб, які фактично блокують роботу відділень цих банків, банкоматів і перешкоджають доступу клієнтів до їхніх рахунків.

«Нашим співвітчизникам – працівникам і клієнтам цих банків – загрожують непрогнозовані дії агресивно налаштованих груп людей, а обладнання відділень цих банків щодня страждає від проявів вандалізму. Для відновлення і стабільної роботи банківської системи потрібно забезпечити відповідний рівень безпеки для належного функціонування цих банків і вільного доступу клієнтів до їхніх коштів», – зазначила Рожкова.

Вона також нагадала, що Нацбанк своєю постановою від 23 березня довів до відома банків інформацію про всі необхідні заходи щодо дотримання введених раніше Радою національної безпеки і оборони санкцій до банків з російським держкапіталом. Заступниця голови НБУ нагадала, що санкції спрямовано на запобігання потенційному виведенню капіталу за межі України, але вони не забороняють збільшувати капітал і отримувати фондування від материнських або пов’язаних структур для виконання зобов’язань банків перед клієнтами.

«Указані санкції жодним чином не впливають на безперервне обслуговування клієнтів і міжнародні транзакції», – наголосила Рожкова.

За її словами, банки з російським держкапіталом докапіталізовані, ліквідні, виконують нормативи НБУ, працюють у рамках законодавства України і в разі потреби мають доступ до стандартних інструментів НБУ з підтримки ліквідності.

«Ці банки відносно стабільні, їхня діяльність жодним чином не загрожує фінансовій стабільності фінансової системи України», – зазначила заступниця голови Нацбанку.

Нагадаємо, 13 березня представники націоналістичних організацій у центрі Києва замурували вхід у центральне відділення «Сбербанку» – українського банку, 100% якого належить російському державному «Сбербанку». Мітингувальники закликали українську владу позбавити російських банків в Україні ліцензії. З метою безпеки роботу відділення банку було тимчасово призупинено.

Окрім того, у ці дні в кількох областях України невідомі заблокували роботу понад сотні банкоматів банків із російським капіталом, що діють на території країни, а також низки їхніх відділень. Як повідомляв Цивільний корпус «Азов», активісти закрили вітражі та двері банків наклейками, а самі банкомати залили монтажною піною.

Українські банки з російським капіталом, особливо підконтрольні державі, після анексії Росією Криму та військових дій на Донбасі неодноразово зазнавали різних нападів. Ситуація загострилася після того, як 7 березня 2017 року російський «Сбербанк» повідомив про готовність обслуговувати осіб – власників «паспортів» невизнаних «ДНР» і «ЛНР» згідно з указом президента Росії Володимира Путіна. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков одразу виступив за закриття українського Сбербанку та вимагав швидких санкцій до нього з боку Нацбанку України.

16 березня президент України ввів у дію рішення РНБО, відповідно до якого санкції терміном на один рік будуть застосовані до «Сбербанку», «ВіЕс Банку», «Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку» («Промінвестбанку»), «ВТБ банку» і «БМ Банку» «в частині запобігання виведенню капіталів зазначеними юридичними особами за межі України на користь пов’язаних із ними осіб». Вони почали діяти 23 березня.