НБУ заплющив очі на «Свободу»

Як чиновник Мінфіну вивів €3 млн держкредиту через банк Кривецького

13:13, 19 серпня 2015

Журналісти програми «Наші гроші» (телеканал ZIK) з’ясували, що колишній заступник міністра фінансів Віталій Лісовенко, представник нового уряду, перерахував майже 5 млн євро у неліквідний «БГ банк». Гроші зникли.

Йдеться про кредитні кошти від Європейського інвестиційного банку. Позика призначалася на реалізацію одного з інвестпроектів  держаного підприємства «Укренерго».

«БГ Банк» був обраний партнером Мінфіну в цьому проекті незадовго до початку Євромайдану – 15 листопада 2013 року. На той час власником банку був син тодішнього генпрокурора Віктора Пшонки Артем. А банк називався «Банк Перший».  Гроші не встигли потрапити до банку за президентства Януковича.  Нова влада також не співпрацювала з фінустановою до 28 липня 2014 року. Саме в цей день Віталій Лісовенко підписав угоду з банком.

Вже 1 вересня 2014 року на спецрахунок Мінфіну в «БГ Банку» потрапив перший транш європейського кредиту – 4,6 млн. євро. З них трохи більше мільйона євро «Укренерго» надалі змогла перерахувати підрядним організаціям за виконані роботи. Решта, близько 3,5 млн. євро – безнадійно застрягли в банку.

Держкомпанія вже повертає відсотки за кредитом з неотриманої суми – це близько 28 тис. євро лише цього року. А незабаром почне повертати й основну суму позики, якої так і не побачила. Як розповів Всеволод Ковальчук, перший заступник директора «Укренерго», за попередньою домовленістю з Мінфіном, кошти будуть компенсовані їй з державного бюджету. Тобто помилку чиновника планують оплатити з кишень платників податків.

Найцікавіше, що перші повідомлення про проблеми в банку з'явились за два тижні до підписання угоди - 14 липня банк ввів обмеження на зняття готівки. Ще за кілька днів банку заборонили залучати кошти фізичних осіб.

Це не завадило чиновнику Мінфіну підписати угоду на перерахунок в банк 4,6 млн євро, адже, згідно з довідкою НБУ, датованою серединою 2013 року в банку було все гаразд. Чиновник Мінфіну новин не читає – лише довідки НБУ.

До речі, на час підписання угоди, у банку змінилась не лише назва, але й власники - 51% записали на вихідців, переважно, з Івано-Франківської області, яких пов’язують зі «свободівцем» Ігорем Кривецьким.

Володимир Дідух, більш відомий як кримінальний авторитет Вова Морда, та колишній фінансист ВО «Свобода» стверджує, що цей банк Артур Пшонка віддав «Свободі» як плату за не переслідування.

«Цей банк вони забрали за закриття кримінальної справи проти Пшонки та його сина», - стверджує Дідух.

Однак, і попередні власники не вийшли остаточно з власності банку - у представників команди «регіоналів» лишилося щонайменше 9% акцій банку.

Через два дні після підписання договору з банком – 30 липня 2014 року, Віталій Лісовенко все ж таки спрямував до НБУ листа з проханням терміново повідомити, чи не потрапляє фінустанова в зону ризику. На той час в банку не лише діяли вже ряд обмежень, але й працював куратор від НБУ. Найцікавіше, що Нацбанк вирішив не розповідати навіть Мінфіну, посилаючись на банківську таємницю, про те, що банк є проблемним.

Через три місяці після потрапляння мінфінівських грошей в «БГ Банк», 27 листопада 2014 року, туди було введено тимчасову адміністрацію. 27 лютого 2015 року розпочалася процедура ліквідації фінустанови. А 3,5 млн євро, які такі і не побачило «Укренерго» будуть виплачені з податків українців.

Віталій Лісовенко сьогодні займає посаду урядового уповноваженого з питань державного боргу в Мінфіні під керівництвом Наталії Яресько і задіяний в переговорному процесі з кредиторами щодо реструктуризації державного боргу України.