Не ламайте комедію

Як дві студентки відкрили акторську школу для дітей на старій львівській фабриці

10:36, 5 липня 2018

Рік тому Антонія Яновська і Оля Шмакова провели у Львові перший випускний для школярів акторської школи «Прожектор». За три місяці діти мали десятки майстер-класів і місяць на підготовку вистави «Аліса в країні чудес». Після виступу батьки плакали від щастя, а вчителі не впізнали своїх раніше закомплексованих учнів.

Перший випуск був таким успішним, а діти такі задоволені собою, що навчання вирішили продовжити і зробити школу постійною. Засновниці школи наголошують: тут не готують нових акторів театру Заньковецької, просто допомагають бути собою.

***

«За годину прийдуть діти, проходьте, покажу нашу студію», запрошує Антонія у простору залу, переобладнану зі старого приміщенні колишньої книжкової фабрики «Атлас» на площі Петрушевича.

Акторську школу відкрили у старому приміщенні львівської книжкової фабрики «Атлас»

Офіційна адреса вулиці Зелена, 20, але знайти вхід непросто. Тому тим, хто приходить вперше, дівчата завжди допомагають знайти дорогу закинутими дворами. Оскільки фабрика давно не використовує всі приміщення, то за останні кілька років тут з’явилися кілька нових орендарів: відкрили хостел, коворкінг, пекарню піци на замовлення і творчу студію.

О дев'ятій ранку тут ще порожньо і прохолодно, діти зберуться о 10:00. Навчання проводять у великій студії з кількома фотозонами, яку здають в оренду друзі Антоніни та Олі «Творча студія «Драбина». В куті імпровізована сцена з дерев'яних палет, яку зробили спеціально для навчання у школі. При вході усі роззуваються, за потреби можна скористатися також великою гардеробною-гримеркою.

Дівчата пригадують, що ідея відкрити свою школу народилася дорогою після пар два роки тому.

«Ми обоє закінчили «Політехніку» цього року, наш профіль - інформаційна діяльність. Але в університеті ми були акторками народного театру, де викладала Анастасія Непомняща з драматичного театру Лесі Українки. Нас долучали до усіх заходів в універі, виступали на сценах львівських театрів… І от в нас виникла ідея передати комусь свої знання», пригадує Оля.

Оля Шмакова і Антонія Яновська вирішили відкрити акторську школу під час навчання у «Львівській політехніці»

У 2017 році в театр університету прийшли першокурсники, яким дівчата передали свої знання роботи на сцені. Саме тоді акторки помітили, що їм подобається спілкуватися з молодшими і систематизовувати досвід. Іще за кілька місяців вони організували квести для школярів в рамках фестивалю «Наукові фестини» Львівської політехніки і тоді остаточно зрозуміли, що обом подобається працювати з дітьми.

«І тоді в нас в голові виникла назва «Прожектор». Бо це класне слово, відразу уявляєш, що ти в центрі уваги, на тебе падає світло, сцена твоя», розповідає Антонія.

На кожен курс набирають групу з 12 дітей від 7 до 12 років

«Ну і ми хотіли, щоб це не було, як у нас часто буває, студія «Дзвіночок» чи «Червона калинонька», назва мала бути універсальна і така, яка запам'ятовується», перебиває колегу Ольга.

Саме з назви і почалася реалізація ідеї. За кілька тижнів дівчата придумали попередню програму і узгоджували усі нюанси.

«Вчили вислювати емоції, потім переходили до імпровізації»

Наприкінці осені дівчата почали шукати приміщення. Це виявилося непросто, бо воно мало бути велике, гарно освітлене і в центрі.

«Тут справа трохи зупинилися. Але через деякий час ми побачили, що наш знайомий шукав суборендарів у приміщення своєї фотостудії. Це був знак! Ми почали набирати групу», пригадують засновниці школи.

Оля Шмакова перед виставою зі своїми учнями

За кілька тижнів дівчата зібрали групу з 12 дітей від 7 до 12 років. Більше школярів не набирають, бо вважають, що тоді не встигатимуть усім приділити увагу. І додають, що така кількість оптимальна, щоб усі могли подружитися і підтримати один одного, особливо тоді, коли у когось починається паніка перед сценою чи істерика, бо щось не виходить.

«Ми починали з найпростішого: вислювати емоції, потім переходили до імпровізації, запрошували музикантів та професійних фотографів. Вчили дітей не боятися сцени, бути впевненими перед камерою», каже Оля.

Заняття проводять двічі на тиждень по дві години. Для Ольги та Антонії це основне місце роботи, наразі дівчата більше фізично нічого не встигають. Час від час засновниць запрошують вести акторські майстер-класи в навчальних центрах та школах.

«Не треба копіювати — імпровізуйте»

Один із пунктів програми навчання побороти свою невпевненість. Дівчата кажуть, що опиралися на свій досвід і хотіли максимально підтримати дітей, які почуваються невпевнено перед аудиторією.

«Театр це не щось вузькопрофільне, насправді багато навичок сцени стануть незамінними в житті, як от вміння себе презентувати, розвивати пам'ять, впевнено вийти до дошки, спокійно заговорити зі старшокласником», пояснює Оля.

Вистава «Сандерленд» випускників школи «Прожектор»

Згідно з концепцією студії, дітей вчать не копіювати чи повторювати завчене, а більше креативити і бути собою, навіть якщо забув слова - можна викрутитися. Не треба копіювати рухи і машинально відтворювати фрази.

«Хотіла бути акторкою, прийшла перевірити, чи це моє»

В студію в шкарпетках забігає Аліса. Вона вчилася на усіх курсах, які проводили у «Прожекторі».

«Мені 9 років і колись я дуже хотіла бути акторкою. Ми з мамою довго шукали, де б я могла повчитися і перевірити, чи це мені підходить. Так ми знайшли «Прожектор», впевнено розказує Аліса.

Найбільше їй подобається фотосесії і уроки пантоміми, особливо навичка розслаблятися перед камерою і вправа «стіна», коли водиш руками по уявній стіні. Дівчинка зіграла у школі роль американки у виставі-детективі та подружку Оксани Катрусю у «Ночі перед Різдвом».

Аліса зіграла вже дві ролі у випускних виставах

«Я вже подолала страх сцени і залюбки виходжу на публіку», підкреслено впевнено каже дівчина, дивлячись у очі.

Курс планують розширювати, збільшувати кількість майстер-класів від професіоналів. Щоразу програму школи вдосконалюють і доповнюють. Тому діти, які закінчили навчання, знову приходять у школу і продовжують вчитися.

До розмови з Алісою приєднується Даниїл, якому 11 років. Він потрапив у школу, бо одного разу ввечері мама побачила оголошення у Facebook і вирішила, що сину треба чимось зайнятися влітку.

Даниїл під час майстер-класу роботи перед камерою

«Я спочатку не знав, чи буде цікаво, але, чесно скажу, мені тут класно. Я зовсім не хочу в голівуд, а от деякі комплексти тут вдалося подолати», роздумує Даниїл перед заняттям.

Що буде зі школою далі?

До кожної випускної вистави дівчата готуються особливо ретельно. Погоджують з батьками зачіски, макіяж, костюми і навіть прикраси. Кажуть, що оскільки діти дуже люблять перевтілюватися, тому їм треба максимально допомогти зробити це якісно.

У майбутньому дівчата планують перетворити акторську школу на творчий простір, де діти могли б всебічно розвиватися.

Під час майстер-класів діти перевтілюються у відомих персонажів

«Я помітила, що багато гуртків все ускладнюють, мені б хотілося навпаки. Щоб діти вірили в себе. Щоб з дитинства бачили менше золотих лабрикенів і дешевих трюків, а більше справжнього, бо тільки таке стималює розвиватися», - вважає Антонія.

*усі фото надані школою «Прожектор»