Не починайте нове здорове життя з 1 січня

Тренерка з оздоровчого фітнесу розповідає, як визначитись, чи справді вам потрібно іти в зал і їсти брокколі

10:00, 11 грудня 2021

Люди полюбляють цифри і надають їм магічних властивостей. Початок нового року також належить до особливих психологічних відміток. Його магія підсилюється тим, що він спільний для усієї планети. Кожна людина потребує часу, коли можна озирнутися назад, оцінити все, що відбулося, і подарувати собі надію, що далі неодмінно буде краще.

Одним із найпопулярніших побажань напередодні Нового Року є побажання здоров’я. І в багатьох з нас ідеться не просто мрії, а про плани: записатися до залу, кинути курити, споживати менше алкоголю, їсти більше фруктів та овочів. Але часто плани так і залишаються планами і додають розчарування наприкінці року. До цього додається сум, що час іде, проблем і хвороб більшає, а ми так і не змогли «взяти себе в руки».

Чи можна запобігти цим розчаруванням? Як почати з 1 січня і не кинути задумане? Маю декілька ідей, як зробити так, щоб прийдешній рік ви згадували з теплотою та задоволенням від того, що вам вдалося зробити.

Подякуйте собі за те, що ви зробили попереднього року

Як би не склався попередній рік, ви жили – піклувалися про близьких і про себе, працювали, виховували дітей, набували досвіду, помилялися, святкували перемоги. Це не так мало! Саме попередній рік привів вас до точки, де ви перебуваєте зараз і з якої плануєте нові кроки і звершення. Якщо ми не вміємо цінувати маленькі звитяги, то і великі будуть здаватися недостатньо значними. А, отже, ми ніколи не будемо щасливими і задоволеними.

Оцініть ті якісні і приємні речі, що вас оточують, людей, які вас люблять і підтримують, порадійте усьому хорошому, що у вас є. Можете навіть виписати це на папірці. Все це – фундамент, на якому ви далі будуватимете своє краще життя.

Не починайте нове життя! Продовжуйте попереднє – ваше унікальне життя, з усіма тугами і радощами, перемогами і поразками, помилками і правильними кроками. Це була не чернетка – це було набіло. Початок повісті завжди потрібний, щоб зрозуміти, чому і куди будуть прагнути персонажі, чому вони стали такими, якими є, і чому у них саме такі мрії і цілі.

Вимкніть перфекціонізм

Намагатися бути ідеальними і робити все бездоганно – надійний шлях до провалу, вигорання і низької якості життя. У сучасної людини багато завдань і обмежений ресурс (час, гроші, сили). Доводиться обирати, що робити на 5, що на 4, а що – на тверду трієчку. А дещо можна повністю провалити і навіть не лаяти себе за це.

Регулярність і послідовність набагато кращі за ідеальність. Краще тренуватися регулярно по 15 хвилин, ніж час від часу по дві години. Якщо не виходить піти у зал, зробіть легку розминку вдома.

Засвойте принцип «меншого зла». Якщо у вас слабкість до тортів і тістечок, не треба сідати на броколі з курячою грудкою. Пошукайте рецепти менш калорійних солодощів і страв, що будуть вам до смаку. Якщо є вибір між чіпсами та горіхами – обирайте горіхи, що за калорійністю десь такі ж, але містять більше корисних складових.

Якщо ви все ж з’їли тістечко або чіпси, дайте собі можливість насолодитися смаколиком – не псуйте задоволення почуттям провини. А з нового дня продовжуйте маленькими кроками засвоювати основи збалансованого харчування і шукати для себе альтернативи.

Інколи важливо не зробити справу, а поробити: якщо ви не можете зробити повне тренування, поробіть якісь рухи 5 хвилин. І похваліть себе.

Хваліть себе за найменші досягнення

В організмі людини існує дивна система винагородження. Ми відчуваємо задоволення і мотивацію робити щось далі і більше, коли успішно завершуємо якусь справу і задоволені її результатами. Для мозку не так важливо, наскільки грандіозна ця справа. Для того, щоб «годувати» мотивацію і дисципліну, потрібно постійно хвалити себе за маленькі кроки, що ви робите у напрямку до глобальної мети. Тому «порубайте слона на стейки» і їжте кожен із задоволенням від процесу і результату.

Не порівнюйте себе з іншими

Світ Інстаграму – це світ брехні, де здається, що достатньо просто зробити над собою зусилля, щоб стати гарним, багатим і здоровим. Насправді, нашу долю визначає величезна кількість факторів: генетичні схильності, дитячі травми, родина, її статки, країна і клімат, везіння, врешті-решт. Плюс фактор фотошопу, силікону, накладних сідниць, мистецтва макіяжу і фотографії.

Від ваших дій залежить чимало, але далеко не все – із цим треба змиритися. Оцініть тверезо свої ресурси, вивчіть матчастину менеджменту здоров’я, оцініть, скільки реально часу, грошей і сил ви готові виділити додатково, щоб стати здоровішими, стрункішими, сильнішими. Може зараз взагалі час відпочити від усіх планів, відчепитися від себе і дати собі місяць-два спокою, самоосвіти і самопізнання, в тому числі, за допомогою психотерапевта.

Часто бажання стати чимось іншим, ніж ми є, продиктоване не об’єктивним станом здоров’я або іншими об’єктивними чинниками, а навіяно чимось зовнішнім і не таким уже й важливим для нашого життя і добробуту. Наприклад, так буває у молодих жінок, які перебувають у хорошій формі та доброму здоров’ї, але панічно переживають за те, що виглядають не так, як «красуні» із соцмереж. Намагання наблизитися до ідеалу часто робить їх менш здоровими і ще більш нещасними.

Обережно з рекламою! Її завдання – розповісти вам про ваші ілюзорні недоліки, яких допоможе позбутися той чи інший засіб. Так колись маркетологи буквально з нічого вигадали проблему «апельсинової кірки» – абсолютно нормального стану жіночої підшкірної клітковини.

Не чекайте нового року. Почніть просто зараз!

Почати рух у будь-якому напрямку можна у будь-який момент. Думка про рух – це і є початок. Вже під час читання ви можете вирішити і домовитися зі собою про щось на майбутнє.

Піти в зал – це не початок. Початок – це зрозуміти, чому ви так вирішили, визначити потребу, що стоїть за цим бажанням. Якщо ви хочете схуднути, то зал тут не ключовий інструмент – ключовим буде харчування. Щоб зрозуміти, які інструменти краще підійдуть для ваших потреб і завдань (і чи взагалі щось є проблемою, а не її привидом), потрібно вивчити матчастину, отримати знання у певній галузі на загальноосвітньому рівні.

Ось цю стратегічну роботу з визначення цілей, завдань і отримання знань ви можете почати просто зараз, не припиняючи курити, їсти зайві тістечка і все, що вважаєте «неправильним».

Вивчіть основи здорового способу життя – доречними будуть курси або книжки з раціонального харчування, гігієни сну, основ фізичної культури. Знайдіть фахівців, яких можна читати у соцмережах і які допомагатимуть вам залишатися у строю протягом наступного року.

Заплануйте поступові і повільні нововведення на цілий рік. Будьте реалістами – не ставте захмарні цілі, адже чим менш амбітна мета, тим вища ймовірність її досягти.

Дотримуйтесь принципу «від простого – до складного, від дешевого – до витратного». Чому б не почати зі звички робити 2-3 фізкультхвилинки між робочими сесіями та з традиції годинних прогулянок на вихідні?

І не живіть цілком у майбутньому, у мріях і планах. Життя відбувається просто зараз – саме зараз ви закладаєте основи щасливого майбутнього. Проведіть свята із задоволенням. Їжте і пийте смачне, спілкуйтесь, танцюйте, гуляйте, катайтеся на ковзанах. А потім у гарному настрої і з натхненням беріться до роботи.

Будьте щасливі у Новому Році! І пам’ятайте, що тільки ви визначаєте, яким має бути ваше щасливе життя.