Не сміється, а бореться

Борислав змушує нафтового гіганта грати за правилами громади

17:37, 10 серпня 2018

Біля деяких «законсервованих» нафтових свердловин посеред міста вміст метану в атмосфері сягає вибухонебезпечного рівня. Такі шокуючі показники вдалося виміряти під час чергового візиту депутатів «Самопомочі» у Борислав.

Екологія під загрозою

Десятиліттями ПАТ «Укрнафта» видобуває в Бориславі чорне золото і заробляє гроші. Натомість місто і його мешканці відчувають від цього видобутку лише проблеми – фінансові та екологічні.

Невід‘ємний сусід нафтовидобутку – супутній газ, який необхідно збирати та використовувати або утилізовувати. На жаль, у Бориславі «Укрнафта» випускає його в повітря.

Сьогодні депутати «Самопомочі» разом з місцевими підприємцями перевірили чотири законсервовані свердловини і одну з діючою нафтовою «качалкою». Уже не діючі свердловини виявилися відкритими, а рівень метану сягав вибухонебезпечного рівня. Це підтверджують офіційні документи облгазу, де на частині свердловин зафіксований вміст метану понад 6%. Для порівняння, якщо у шахті рівень метану сягає 2,4% – гірники негайно евакуйовуються. 6% – це вже вибухонебезпечна концентрація. Це наочне підтвердження викидів в атмосферу супутнього газу, яке, за словами експертів, коливається від 30 до 100 тисяч м3 щодоби.

Заміри рівня метану на свердловинах у Бориславі шокують: він сягає вибухонебезпечного рівня

«Є й хороша новина. «Укрнафта» якісно законсервувала свердловину, де ми з журналістами були минулого місяця. Тепер тут не свистить газ, а значить це місце стало безпечнішим. Але виникає інше запитання: якщо газ перекрили тут, то він виходить в іншому місці. Для вирішення проблеми з газом потрібно збільшувати видобуток нафти – це не тільки зменшить викиди в атмосферу, але й наповнить бюджет», – кометує після заміру концентрації метану голова парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк.

Усі податки – Бориславу

Ще одна гучна новина сколихнула місто ще навесні: «Укрнафта» планує продовжувати свою виробничу діяльність у Бориславі, але юридичну особу перевести в сусідню область. Що це означає? Загазованість буде продовжуватися, екологія та інфраструктура міста страждатиме, натомість міський бюджет не побачить жодної копійки відрахувань від нафтовидобутку.

Керівник місцевої «Самопомочі» Любов Голубіцька ще навесні провела загальноміське віче і залучила народних депутатів до вирішення цього надважливого для міста питання. Результат не забарився.

«Моя колега по фракції Тетяна Острікова провела кілька зустрічей у Мінфіні та ДФСі, щоб розібратися у цьому питання, – розповідає Олег Березюк. – І нещодавно «Укрнафті» прийшов лист від ДФС, в якому чітко написано, що підприємство може сплачувати податки за місцем фактичної роботи виробництва, тобто у Бориславі. Тепер треба проконтролювати, щоб «Укрнафта» це виконала».

Забезпечити рівне партнерство

Послідовна і злагоджена робота громади дала перші поступи у справі, які надихають на подальшу боротьбу. На передовій цього процесу робоча група з трьох десятків фахівців: підприємців, науковців, колишніх працівників «Укрнафти» та місцевих депутатів, яких очолила Любов Голубіцька та міський голова. Координують та модерують цей процес нардеп Олег Березюк і депутат Львівської облради Парасковія Дворянин. Сьогодні відбулося чергове засідання робочої групи, під час якого підсумували проміжні досягнення і напрацювали подальший план роботи.

«Ми вже маємо беззаперечне підтвердження, що «Укрнафта» може сплачувати усі податки у Борислав. Тепер робоча група повинна скерувати листа до ДП «Нафтогаз України», як головного акціонера «Укрнафти», з вимогою пояснити, які соціальні, економічні та екологічні чинники змушують підприємство переводити свій підрозділ в іншу область», – наголосив Березюк.

Робоча група обговорює подальший план дій

Перед робочою групою і міською радою стоїть ще один великий виклик – зробити Борислав вагомим гравцем на нафтовому ринку. А також напрацювати рівні, партнерські умови співпраці, за яких «Укрнафта» буде ефективно працювати, а Борислав розвиватися. Зараз тривають роботи над підготовкою документів для ініціювання виїздного засідання Кабінету Міністрів у Бориславі.

«Громада має дати пропозиції уряду, як у місті має працювати наітовидобувне підприємство. Бо уряд цього не знає. А також проконтррлювати, щоб ПДФО, екологічний податок та рента «Укрнафтою» сплачувалася вчасно і в повній мірі. Як мені сказав один з колишніх працівників «Укрнафти»: «якби ми у свій час так працювали, то нас би вже давно посадили», – прокоментував Олег Березюк.