«Не зарікайся»: агітка чи мелодрама?

Держкіно дозволило показ скандального серіалу на ТРК «Україна», Нацрада оголосила про позапланову перевірку

19:03, 18 квітня 2016

Експертна комісія з питань розповсюдження і демонстрування фільмів Державного агентства з питань кіно більшістю голосів проголосувала за збереження прокатного посвідчення серіалу «Не зарікайся». Про це стало відомо 18 квітня. Експерти не побачили у серіалі, який викликав скандал в соцмережах та ЗМІ, жодного криміналу. 

У засіданні комісії взялиучасть 16 експертів. Їм були продемонстровані кадри з серіалу «Не зарікайся» виробництва Front Cinema. Більшість членів засідання (12 осіб) зробили висновок, що в серіалі відсутні порушення норм законодавства та етичних стандартів. Свій висновок Експертна комісія передасть Державному агентству з питань кіно.

Голова Держкіно Пилип Іллєнко не брав участі в голосуванні, але з рішенням експертів не погодився. «Не можна й не потрібно показувати дві правди, бо війна ще не закінчилася. Ми можливістю сьогодншньої дискусії завдячуємо тим хлопцям, які захищають наше життя і незалежність... Також я думаю, що є потреба робити волевиявлення експертів публічними, щоби кожен відповідав за свою позицію», - процитував Іллєнка Детектор медіа.

Натомість Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення на своєму засіданні 21 квітня призначить позапланову перевірку ТРК «Україна». Про це сказав глава Нацради Юрій Артеменко. На думку глядачів, в серіалі позитивно зображують бойовиків так званої «ЛНР». 

«Оцінювати серію окремо від серіалу – не є добре. Дивитись попередні 65 серій – неможливо. Зробити висновок про зраду чи проросійську пропаганду з десятка стоп-кадрів та емоційного опису – неправильно. Повірити на слово тим, хто дивився, і проігнорувати цю історію – не можна. Що робити?», - запитує журналіст Отар Довженко, член Незалежної медійної ради.

«У час війни, коли ворог пхає свою пропаганду в усі шпарини, поблажливе ставлення до фільмів, які містять навіть завуальовані прояви такої пропаганди, є неприйнятним», - написав у своєму Facebook один із членів Експертної ради Сергій Оснач.

Експертна рада при Держкіно уже свого часу видала прокатне посвідчення серіалу. Звичайно, не можливо сподіватись, що під час експертизи члени ради передивились усі сто серій. На відміну від авторів серіалу. Тож ZAXID.NET вирішив поцікавитись, хто безпосередньо причетний до створення серіалу та що вони думають про скандал довкола їх дітища.

«Не зарікайся» - дев'ятий серіал власного виробництва телеканалу «Україна». Виробництво серіалу здійснює команда Front Cinema, що входить до складу Медіа Групи «Україна». Автором сценарію виступила Тетяна Гнєдаш («Клан Ювелірів», «Безсмертник», «Дворняжка Ляля», «Катіна Любов», «Джамайка», «Маруся», «Сашка»). Головний режисер картини Дмитро Гольдман, режисер-постановник - Сергій Кравець, виконавчий продюсер - Саша Ткаченко.

Головну роль у фільмі зіграла Валерія Ходос, актриса Київського молодого театру. Також у головних ролях фільму «Не зарікайся» знімаються Віталій Салій, актор київського Театру на Лівому березі та театру «Приют комедианта» у Санкт-Петербурзі, Костянтин Данилюк, актор театру-студії імпровізації «Чорний квадрат» та інші.

Телеканалу «Україна» відреагував на претензії щодо серіалу. На телеканалі вважають, що репліки героїв вирвані з контексту. «Дія фільму розгортається на тлі подій, які відбулися в нашій країні протягом останніх двох років, проте всі герої та сюжет картини є вигаданими. Кожен персонаж в цій багатогранній історії, як позитивний, так і негативний, має свій характер зі своєю сюжетною лінією, тому вирвані з контексту кадри і фрази, які активно тиражуються й інтерпретуються, не відображують основну ідею серіалу», - вважають автори повідомлення.

«Історія серіалу «Не зарікайся» - це шлях в 100 серій, переплетення десятків сюжетних ліній і сотень героїв - збірних художніх образів. У кожного персонажа є “своя правда”», - коментує автор сценарію Тетяна Гнєдаш.

Актор Костянтин Данилюк так само висловив свою думку з приводу скандалу, що вирує у соцмережах. «Ну, немає у сепаратистів рогів і не ходять вони в ватниках... Як це не парадоксально звучить, але вони говорять людською мовою, а не вивергають полум'я. І мріють вони про щастя. Тільки свідомість у них перевернута "соловйовими" та "кисельовими"». Натомість у коментарях до посту актор назвав сепаратистів ворогами.

Продюсер серіалу «Не зарікайся» Саша Ткаченко (донька сценаристки Тетяни Гнєдаш) так само вважає, що серіал «не про політику, а про любов». «На жаль, нас зробили заручниками якоїсь політичної боротьби, до якої ми не маємо відношення. Наш серіал - не про політику він про кохання», - цитує Ткаченко Кореспондент.

Більшість захисників серіалу вважають, що судити по одній, 66-й серії, не варто. Справді, «позитивні бойовики» з’являються не у кожній серії. Натомість від самого початку у серіалі про кохання звучать думки про те, що олігархи розділили Україну, про громадянську війну тощо. 

У зв’язку із цим Союз учасників АТО оприлюднив своє звернення. «Інформаційна війна сьогодні стала одним з найнебезпечніших видів зброї. З огляду на останній яскравий приклад, який викликав обурення серед користувачів соцмереж, а саме на трансляцію серіалу «Не зарікайся», 
ГО «Союз учасників АТО» офіційно заявляє:
в Україні слід розробити та втілити нову концепцію інформаційної політики, аби мати потужний інструментарій для відповіді на ворожі атаки в медійному просторі», - вважають ветерани.

Олександр Резніченко, голова Дніпропетровського обласного осередку у Союзу учасників АТО, чий пост, власне, і збурив соцмережі, вважає історію кохання головних героїв лише обгорткою для пропаганди.

«Абстрагуємося від сюжетної лінії, героїв і їхніх переживань - дивимося тільки те, що нам не хоче показати фокусник відволікаючи увагу на емоції. Хвилина серіалу відведена на вигукування гасел терористичних організацій... Коли мати дитини розповідає - що вони нікого не чіпали, хотіли жити спокійно, щоб Донецьк був вільним, щоб київські олігархи від нас відчепились... і у відповідь - нічого... ніякої реакції на весь монолог... ніяких контраргументів... Переговори батька з Мозговим закінчуються під прапором ЛНР фразою “З богом. Ми переможемо"! Розмова про обмін закінчується фразою "ти ж укрів знаєш, вони постійно щось мутять з обміном, а наші хлопці страждають"...», - аналізує серіал Резніченко.

Він вважає, що неетично та аморально робити рейтинг серіалу на цій темі. «Ще йдуть бойові дії... на жаль є поранені, загиблі... є полонені... обмін постійно зривається... зв'язку немає... ця тема - рвана рана в Україні і сипати в цю рану сіль - просто підло! Тому всім хто говорить, що це просто кіно... так бачить автор... я пораджу не помилятися... це не просто кіно», - підсумовує ветеран АТО.