Начальник патрульної поліції Львова Юрій Зозуля, якого майже два тижні тому призначили на цю посаду, з перших днів роботи став «зіркою» соцмереж і місцевих ЗМІ. У перший же день львівські злодії обікрали його автомобіль, на що 26-річний Зозуля самовпевнено заявив, що це остання крадіжка у Львові. Пізніше з’ясувалося, що у той же день його оштрафували рівненські інспектори ДАІ за серйозне перевищення швидкості на трасі Київ-Чоп.
За лічені дні він зумів налаштувати проти себе місцеві ЗМІ, необережно заявивши, що «не створюватиме інформаційних приводів для того, щоб журналісти заробляли гонорари». На щастя, пізніше Зозуля вибачився за свої слова, зауваживши, що вони були вирвані з контексту.
На своєму першому брифінгу для журналістів 31 серпня Юрій Зозуля пообіцяв «змінювати не тільки поліцію, а й себе» і навіть пообіцяв ZAXID.NET інтерв’ю «на площі Ринок о 18:00». Щоправда, у визначений час для інтерв’ю та у домовленому місці зустрітися не вдалося – у Зозулі несподівано з’явилися справи, про які він забув попередити журналістів. Тож начальник поліції перепризначив місце зустрічі на свій робочий кабінет, де він тимчасово живе, і після півторагодинного очікування інтерв’ю все ж вдалося провести.
Юрію, розкажіть трохи про себе. Адже, окрім того, що вам 26 років і ви з Києва, львів’яни про вас мало що не знають.
Так, я з Києва. До призначення у поліцію займався фінансовим консалтингом, працював у галузі інвестування і залучення капіталу. Маю дружину. Одружилися місяць тому, але досить давно були разом. Вчився у Києві в ліцеї, потім вчився в Польщі. Там не довчився, повернувся в Україну, зараз вчуся в університеті внутрішніх справ.
Чому вирішили йти в патрульну поліцію?
Я вважаю, що це єдина серйозна реформа в країні. Зміни в країні повинні бути знизу. Я не думаю, що треба одразу рубати голову і змінювати «верхи» за принципом «риба гниє з голови». У нас «верхи» регулярно змінюються в країні, а «низи» не змінюються взагалі. Тому краще почати зміни знизу і підніматися спокійно догори.
Побачив оголошення, подумав, що цікава штука, чому б не спробувати, вирішив піти. Нам дуже часто, особливо затримані, кажуть – «набрали по об’явлєннію». Так, нас же за оголошенням набрали.
Чим займаються ваші батьки?
Вони мають свій бізнес. Займаються інженерією.
Можете назвати фірму?
Давайте не будемо про це. Приватне й особисте життя має залишатися приватним настільки довго, наскільки це можливо. Мені б не хотілося робити з моїх батьків предмет інтересу журналістів. Я вважаю, що, незважаючи на публічність людини, завжди потрібно розділяти роботу і приватне життя. Я не є людиною, яка щось страшне приховує, чи мої батьки щось приховують, але поки це можливо, я намагатимусь не говорити про це.
Як ви потрапили на посаду начальника патрульної поліції Львова?
Співбесіду зі мною проводили. Я думаю, що спиралися на якісь результати роботи в Києві. Це питання радше до тих, хто призначав — кваліфікаційна рада. Наказ про призначення підписував міністр [МВС Арсен Аваков]. Фінальне рішення за ним. Але яким чином мене відбирали, я не знаю.
У Києві вам вдалося відзначитися затриманням Суркіса, Мельничука. Чи траплялися серед порушників VIP-персони у Львові?
Мельничука затримав особисто я. Зупинили автомобіль для перевірки, який був в орієнтуванні. А далі трапилась ситуація, про яку вже всі знають (працівники патрульної поліції Києва склали протокол на Сергія Мельничука 9 серпня за керування автомобілем без документів, – ред).
З Суркісом я спілкувався, але зупиняв його не я, а патрульні. Я просто приїхав їм допомогти. Я це не вважаю якоюсь відзнакою. Для нас немає різниці, чи ми зупиняємо якогось олігарха, VIPа, прокурора чи звичайного громадянина. Усі мають бути рівними перед законом і ми цього добиваємося.
У Львові наразі не було гучних справ із селебріті.
А 29 серпня поліція приїжджала на весілля шоумена Сергія Притули на Знесінні? Навіщо?
Мешканці скаржилися на те, що дуже голосно грає музика. Наскільки я знаю, закінчилося усе тим, що працівники поліції зробили зауваження, попросили зробити музику тихіше.
За інформацією деяких ЗМІ, жінку-комбата третього батальйону поліції після цього інциденту звільнили…
Ця інформація не відповідає дійсності. Цей комбат була тут у відрядженні. Вона допомагала запускати патрульну службу. Її відрядження закінчилося і вона повернулася назад до Києва.
За інформацією ЗМІ, за два роки вас сім разів штрафували за порушення ПДР, в тому числі шість разів за перевищення швидкості… Це дійсно так?
Якщо ЗМІ пишуть, значить це правда. Каюсь. У середу, завтра (інтерв’ю записувалось 1 вересня ввечері), буде приймальний день виконавчої служби в Києві, де я прописаний. Туди піде мій брат, подивиться, скільки там є штрафів, бо я щось сплачував, щось не сплачував – і ми все сплатимо.
Чому ви не сплачували штрафів?
Я про них, можливо, забув… Ви ж розумієте, до служби в патрулі ми були зовсім іншими громадянами. Я не пам’ятав або, можливо, десь воно там минулося, а зараз мені про це нагадали і я це виправляю. Вчора ж пообіцяв пресі, що буду виправлятися, от цим активно і займаюся.
Яка частина із штрафів станом на сьогодні сплачена?
Я вам зараз навіть не скажу..
Але хоча б половина сплачена?
Не знаю. Коли сходять, візьмуть роздруківку, тоді подивимося.
Скільки патрульних поліцейських постійно патрулюють на вулицях Львова?
Постійно патрулюють 100 людей. Зараз у Львові працює 405 патрульних. Вони діляться на 4 батальйони. На зміні працює один батальйон. Наразі у нас постійно патрулює в місті 40 автомобілів. 10 автомобілів у нас є резервні, бо люди ще вчаться. Зараз випускається третій потік, потім четвертий. Це буде ще приблизно 200 людей. Один із них закінчує навчання у середині вересня. Інший – у жовтні.
Чи складно ламати стару систему, яка роками вибудовувалася в структурі ДАІ?
Ми не ламаємо стару систему — ми будуємо нову. Я не вважаю це до кінця реформою. Реформа – це коли щось змінюється. Так, ми змінюємо ставлення людей до правоохоронних органів. Так, ми змінюємо правоохоронні органи, але кажучи про цю службу, ми не намагаємося перетворити колишню ДАІ, в приміщенні якої знаходимося, на поліцію.
Патрульний поліцейський вчився три місяці, отримує 8 тис. грн. зарплати і його всі поважають. Чи були «підніжки» у роботі від старої міліцейської системи, де працівники 4 роки вчилися в університеті, отримують 2,5 тис. грн. зарплати, і яких в народі називають «мєнтами» або «дайцями»?
Наразі ні. Ми співпрацюємо в тих галузях, де перетинаємось – це робота кримінального блоку, слідчо-оперативними групами. Звісно, що у нас виникають певні непорозуміння, але це виключно робочі моменти, які виникають не через неприязнь, а через нерозуміння ситуації і функцій. Не завжди працівники МВС розуміють, які повноваження мають поліцейські. Неприязні нема, а непорозуміння вирішуються в роботі.
Ще до запуску патрульної поліції йшлося про створення кінних і велосипедних загонів поліції. Чи з’являться вони у Львові?
Ми намагаємось втілювати ці ідеї. Ми зараз думаємо про те, як реалізувати проект з велопатрулем. Розуміємо, що Львову це дуже потрібно. Виходячи зі специфіки міста та його особливостей, велопатруль був би надзвичайно корисним. Коли в нас буде детальний план, ми цю інформацію оприлюднимо.
А кінний патруль?
Я поки що не бачу кінного патруля у Львові. Мені б теж у майбутньому хотілося. Але поки ми виходимо з того, що є необхідність у реалізації велопатруля.
Скільки колишніх міліціонерів та працівників ДАІ пройшли відбір у нову патрульну поліцію Львова?
Так, вони проходили відбір разом з іншими. Зараз у новій поліції їх орієнтовно 7-8% від загального складу. Всі люди пройшли однакове тестування, однаковий відбір і навчання, незалежно від того, чи були вони колишніми працівниками ОВС. Якщо якісь проблеми виникатимуть, то, думаю, що вони виникатимуть у всіх – як у колишніх міліціонерів, так і в нових поліцейських.
Хто призначає керівників батальйонів патрульної поліції у Львові?
У нас досить демократична структура. Тут нема сліпих вказівок. Зрозуміло, що процесуально під наказом я ставлю підпис, тобто призначаю людину на посаду. Але це обов’язково узгоджується із особовим складом і керівництвом департаменту патрульної служби. У нас немає призначень, які б не були обговорені нашою внутрішньою громадою.
З вашого досвіду, чим відрізняється специфіка правопорушень у Києві і Львові? Є, до прикладу, думка, що львівські водії люблять паркуватися на тротуарах.
Вони й в Києві люблять паркуватися на тротуарах. Просто, мені здається, що у Києві трохи ширші тротуари. Це теж дуже помітно і з цим теж поліція намагається боротися, як і у Львові.
Насправді специфіка порушень скрізь однакова. Скрізь є нетверезі люди, є порушення ПДР. Просто десь більше, а десь менше, але я б не робив заяв на кшталт того, що Львів – це місто поганих паркувальників. Такого немає. Специфіка не в правопорушеннях, а в менталітеті міста, в людях. Львів спокійніший, ніж Київ.
Дякую за те, що знайшли час для інтерв'ю. Успіху вам в роботі!
Дякую вам!
Усі фото Мирослава Пархомика/ZAXID.NET