Небажані голоси

Львівська міська рада протидіятиме гастролям російських виконавців

18:51, 13 липня 2014

Львівська міська рада  ухвалила план заходів із захисту інформаційної безпеки на території міста Львова.

 

Головним чином ухвала  «Про координацію інформаційної діяльності та захист інформаційної безпеки на території м. Львова у 2014-2016 роках», яку підтримали 69 депутатів ЛМР, передбачає маркування російських товарів у торгівельних мережах. Проте в одному  із її пунктів йдеться про заборону на проведення у Львові гастролей тих музикантів чи акторів, які підтримали російську агресію щодо України.

«Управлінню культури, департаменту гуманітарної політики забезпечити підтримку громадських ініціатив щодо протидії гастрольної діяльності музикантів, акторів та інших діячів шоу-бізнесу, які публічно підтримали агресію проти України», – йдеться, зокрема, у тексті ухвали.

Звичайно, необхідність захисту інформаційного простору в умовах військової агресії – справа першочергова. Утім, складання списків для бойкоту (у пояснювальній записці до ухвали йдеться про необхідність підготовка для засобів масової інформації і громадськості списку музикантів, акторів та інших діячів шоу-бізнесу РФ, які публічно підтримали агресію проти України) несе у собі небезпеку цензури попередньої доби.

Тож ZAXID.NET попросив дипутатів та чиновників ЛМР пояснити суть таких рішень та реальний механізм їх реалізації.

Заступник начальника управління культури Ірина Магдиш вважає, що з юридичної точки зору права заборонити якийсь концерт чи виставу немає. «Це мусить вирішити громада. Якщо виникне така громадська ініціатива, то, звичайно, ми її підтримаємо. Інформаційно, організаційно тощо. Але юридично ми не маємо важелів щось забороняти».

Любомир Мельничук, голова комісії з депутатської діяльності та законності, чий підпис стоїть під ухвалою, вважає, що ухвала якраз і має стати таким юридичним важелем, законодавчою підтримкою ініціатив «знизу»: «Це не введення цензури. Є ряд співаків та акторів, які відверто підтримують дії окупанта. І ми прекрасно пам’ятаємо, як під час революції сюди намагалися приїхати ті, хто підтримував  Януковича, ми бачили, які збурення їх приїзд викликав у Львові. Тисячі львів’ян були готові вийти і зірвати ці концерти. Тому ми вирішили вивести ситуацію у правове поле, підтримати громадськість».

Такою підтримкою, за словами депутата, має стати чіткий сигнал насамперед для керівників мистецьких закладів, які надають свої сцени для проведення концертів.

Щодо власників приватних закладів, то з ними, вважає Любомир Мельничук, мають вестися перемовини, адже «ЛМР має свої повноваження та свої  важелі впливу», проте депутат не сумнівається, що «у Львові не так багато знайдеться представників приватного бізнесу, які захочуть протиставити себе позиції львів'ян, а якщо такі є, то громадськість допоможе їм виконати ухвалу».

На свідомість громади сподівається й Ірина Магдиш: «Ми не будемо готувати жодних списків, адже звинуватити людину в закликах порушення конституційного ладу в своїй чи іншій країні може тільки суд. Це має робити громада. І громада має не звинувачувати, а «голосувати ногами». Вона або купує квитки, або їх не купує. І це по суті найдієвіший захід. Бо усі заклики нічого не вартують, якщо люди йдуть та купують диски, квитки тощо».

Цікаво, що із шоу-бізнесом чинять значно суворіше, ніж із бізнесом загалом, адже якщо усі інші товари пропонують лише маркувати та виставляти на окремих стелажах, то по суті відмова у надані залів роблять експорт шоу-бізнесу неможливим взагалі.

«Якщо до міста Львова захоче приїхати Таїсія Повалій, то для збереження її життя та здоров’я краще їй цього не робити. Я переконаний, що для того, аби уникнути масових заворушень, треба забороняти проведення цих концертів. Щодо товарів, то я допускаю, що у Львові знайдуться люди, які захочуть купувати саме російські товари. Ми даємо можливість робити свідомий вибір, але закликаємо до повного бойкоту», - пояснив таку суворість Любомир Мельничук.

Справді, не так давно у Львові скасували свої концерти Ані Лорак та Володимир Гришко. У березні не відбувся концерт Олександра Розенбаума. Російська співачка Ірина Дубцова перенесла концерт на жовтень. Двоє останніх не «прославилися” антиукраїнськими виступами, проте вирішили перестрахуватися.Не приїхала разом із учасниками «Х-фактору» Оксана Марченко. 

Утім за інформаційний простір у Львові ще рано бути спокійними, адже у багатьох громадських місцях, зокрема і у тих торгових мережах, які відтепер забов’язані маркувати російські товари, безперешкодно лунає російська музика чи пісні тої ж таки Таїсії Повалій. 

Такий захист інформаційного простору ЛМР передбачити навряд чи зможе, адже механізми його реалізації є надто складними. Знову ж таки, сподіватися вартує лише на свідомість громади.  І, звичайно, на появу якісного українського продукту, якого не створиш жодними ухвалами: 

«Ми можемо у бібліотеках, які мають українські видання, провести популяризаційну компанію. Але для цього ці видання мають бути хорошими, бо пхати дітям журнал низької якості тільки тому, що він україномовний, це теж без сенсу», - вважає Ірина Магдиш.

І це рівною мірою стосується усього культурного продукту.