Недипломатичний штурм

Стихійний пікет російського посольства у Києві закінчився погромом

22:19, 14 червня 2014

Гнів викликала трагедія зі збитим в ніч на суботу в Луганську літаком ІЛ-76 та загибеллю 49 українських військових, що знаходилися в ньому. Протестуючі заявили, що у них немає сумнівів - за діями терористів стоїть керівництво Російської Федерації на чолі з Володимиром Путіним.

Люди почали збиратися на пікет під посольством близько 13:00. Учасники акції тримали плакати з написами "Горілки немає!", "Росія - вбивця!", "Russia go home" і традиційними образами на адресу російського президента Володимира Путіна.

Через деякий час кількість протестуючих помітно зросла - активісти почали закидувати будівлю посольства яйцями, обливати зеленкою і перевертати автомобілі, які належать посольству. В той же час, люди почали зносити під ворота посольства автопокришки і виривати бруківку готуючись жбурляти її в будівлю посольства.

 

 

Переломний момент настав близько 17:30, коли один з активістів зробив спробу зняти російський прапор. Через деякий час йому це вдалося і на флагштоку біля посольства замайорів жовто-блакитний стяг. До пікету протестувальників також почали підтягуватися місцеві "ультрас". Саме вони, незважаючи на прохання і спроби очільника управління СБУ Києва і Київської області Юрія Артюхова заспокоїти агресивні настрої натовпу, почали кидати у вікна посольства камінням та бруківкою.

Частина "ультрас" дотрощили кілька перевернутих раніше автомобілів дипломатичного представництва і взялися перекидувати покришки за огорожу посольства.

Як повідомляли у своїх репортажах стрімери Громадського ТВ і Каналу 112, охорона посольства ніяк не реагувала на витівки протестувальників. Між натовпом і парканом посольства спробували вклинитися кілька десятків міліціонерів у спец-засобах і шоломах, однак через кілька хвилин "ультрас" і мітингарі змусили їх піти під схвальні вигуки натовпу "Молодці!".

А тим часом в будівлю дипломатичного представництва Росії продовжували кидати камінням і рештками майже зовсім розібраних автомобілів.

Ближче до 19:00, до будівлі посольства почали приходити депутати і очільники сотень "Самооборони Майдану", зокрема депутат від Свободи Юрій Левченко. Із розмов між активістами самооборони, очільником Київського СБУ і представниками "ультрас" стало відомо, що протестувальників закликали ні в якому разі не порушувати периметру огорожі посольства.

Голова київського управління СБУ Юрій Артюхов зокрема звернувся до протестувальників з такими словами: "Хлопці, подумайте для чого ви це робите? Яка ваша мета? Я розумію, ви хотіли виразити свою громадську позицію. Ви це зробили! А тепер зрозумійте, що таке ж саме можуть зробити з українським посольством в Москві. Там є люди, вони можуть постраждати. Якщо ви хочете чимось допомогти нашим хлопцям на сході – записуйтесь у спецбатальйони, пройдіть підготовку і їдьте туди".

Між тим, ближче до 20:00 напруга біля російського посольства почала спадати. Між різними групами протестувальників почалися перемовини. До посольства підтягнулося кілька сотень Майдану, зокрема 4-та і 14-та сотні. Був між ними і Андрій Левус – давній соратник Андрія Парубія.

Реакція соцмереж

Тим часом у соцмережах емоції спали, журналісти, експерти й політики почали аналізувати ситуацію яка склалася під дипломатичною установою. До обережного аналізу ситуації закликав зокрема Віталій Портніков.

Про це він написав на своїй сторінці Facebook.

"Нехай той, хто відчуває приховану зловтіху у зв'язку з тим, що відбувається біля посольства Росії в Києві, задумається - кому вигідно, щоб сьогодні головною новиною на світових телеканалах буде саме це, а не трагедія з українським літаком в Луганську і доказ російського походження знайденого на південному сході озброєння. Нехай задумається про долю наших співвітчизників, українських дипломатів, які працюють в Москві та інших містах Росії. І нехай зрозуміє, що це і є мета - представити Україну як державу "відморозків", у якому тільки Росія і може навести порядок і яке тільки Кремль може захистити від справедливого гніву російського народу".

Разом з тим у координаційній раді Майдану повідомили, що представники сотень самооборони Майдану "підтягуються до посольства РФ з метою попередити можливе загострення ситуації і не допустити провокацій".

Реакція Росії

Не забарилася і реакція дипломатичної місії Росії. Прес-аташе посольства Росії Олег Грішин в ефірі російського Першого каналу зокрема заявив таке:

"Кількість покришок перед будівлею продовжує збільшуватися, і цілком можливо, що незабаром їх підпалять. Офіційної реакції київської влади ми поки не спостерігали", - підкреслив він, зазначивши, що "був виступ когось із прес-служби МВС Києва, але вони заявили про те, що акція мирна".

"Наскільки вона мирна - ми можемо спостерігати", - констатував прес-аташе і додав, що периметр посольства заблокований шинами. Також протестуючі заблокували власними автомобілями в'їзд на територію посольства.

"Протестувальники зірвали прапор Росії з флагштока. Ніхто зі співробітників не може вийти з будівлі посольства в зв'язку з тим, що його заблоковано. Українська міліція зробила кілька спроб домовитися з учасниками пікетами, однак, як видно, переговори пройшли невдало. Вони не перешкоджають нанесенню шкоди майну посольства, а також огорожі та фасаду", - підкреслив представник дипмісії.

Відразу після цієї заяви на Першому каналі, зовнішньополітичне відомство РФ розмістило на своєму сайті власне бачення ситуації що склалася під посольством. Російська сторона вкрай обурена провокаційними діями "фашистських молодиків" в Києві стосовно Посольства Росії в Україні.

"За безвідповідальним потуранням української влади здійснено напад на будівлю російського дипломатичного представництва, наруга над прапором Російської Федерації", - зазначено в документі.

На переконання російських дипломатів, органи правопорядку України так і не зробили будь-яких заходів щодо захисту посольства Росії в Києві. Вони назвали це "грубим порушенням міжнародних зобов'язань України" і зажадали від української сторони вжити всіх необхідних заходів щодо забезпечення безпеки російських дипломатів в Києві.

Заява Держдепа США

Різко розкритикували події під російським посольством у Державному департаменті США.

"Сполучені Штати засуджують напад на посольство Росії у Києві та закликають українську владу забезпечити належну безпеку", - йдеться у заяві поширеній на сайті департаменту.

Окрім того, як повідомляє агенція France-Presse, представниця Держдепартаменту США Джен Псакі закликала офіційний Київ "виконувати свої обов’язки за Віденською конвенцією та забезпечувати необхідні заходи безпеки".

Станом на 21:00 мітингувальники на територію амбасади РФ не заходили. При цьому серед них тривають суперечки щодо подальший дій. Очевидці зазначили, що наразі під посольством більшість мітингувальників - "позапартійні та позафракційні, прості кияни" і ніякого штурму немає".

Також, як повідомило Hromadske TV, активісти вимагають, щоб працівники посольства залишили Україну та розриву дипломатичних стосунків з РФ.