Нефартові колеса

Пасажири львівських маршруток щодня ризикують життям

15:57, 11 грудня 2015

Громадський транспорт у Львові ламається часто – лише в листопаді у двох львівських маршрутках під час руху відпали колеса, а в жовтні вщент згоріла маршрутка №7. Досі подібні інциденти обходились без жертв. Однак ніхто не може гарантувати, що наступний випадок не стане трагічним.

Міські транспортні маршрути обслуговують п’ять перевізників: комунальне АТП-1 та приватні АТП-14630, «Міра і К», «Фіакр-Львів» і «Успіх БМ». І жоден з них не може похвалитися відсутністю надзвичайних випадків.

Аби з’ясувати, хто мав би відповідати за безпеку пасажирів і чим загрожує львів’янам недбало прикручене колесо в маршрутці, ZAXID.NET звернувся до управління транспорту Львівської міськради, управління Укртрансінспекції у Львівській області, патрульної поліції, асоціації перевізників Львівщини, незалежних експертів та самих фірм-перевізників, автобуси яких їздять на маршрутах Львова.

Про зламані маршрутки міськрада дізнається зі ЗМІ

Статистики ДТП, які сталися у Львові через несправність автобусів цього року, не кажучи вже про роки минулі, як виявилось, ніхто не веде.

На запит ZAXID.NET про кількість поломок громадського транспорту у поточному році в управлінні транспорту і зв’язку Львівської міської ради відповіли, що про такі інциденти дізнаються з мас-медіа.

«Якщо ми знаходимо таку інформацію у ЗМІ, ми на це реагуємо, пишемо листи до відповідного перевізника, просимо доручити технічним службам провести технічний огляд транспорту і доповісти причини», – розповів ZAXID.NET начальник управління транспорту Віктор Щир.

За його словами, міськраді відомо про п'ять випадків поломок і загорянь львівських маршруток на дорозі у 2015 році.

Так, на АТП-1 був один випадок, коли в автобуса на ходу обрізало ступицю заднього моста, через що відлетіло колесо. 

На АТП-14630, за словами Щира, зафіксований один надзвичайний випадок – у маршрутки №42 також на ходу відламався задній кронштейн моста.

Перевізник «Міра і К» мав проблему на маршруті №7 – 30 жовтня загорівся автобус. Причиною перевізник називає заводський дефект.

«Фіакр-Львів», за даними управління транспорту, мав два надзвичайні випадки. У листопаді у маршрутки №22, а в лютому у маршрутки №39 відпадали колеса.

Про інші подібні випадки в міськраді не знають.

Усього ж, за словами, Віктора Щира, на маршрути міста щодня виїжджає близько 650 автобусів, з яких понад 570  старші 10 років. «Ці автобуси перебувають у неналежному стані, і це дуже серйозна проблема для міста», – наголосив Щир, зазначивши, що придбання нових автобусів більшості перевізників не по кишені.

В управління Укртрансінспекції у Львівській області відпалі колеса і згорілі маршрутки також не рахують.

Керівник управління Сергій Небесний розповів ZAXID.NET, що Укртрансінспекція проводить планові і позапланові перевірки громадського транспорту. Планові відбуваються на кожному підприємстві раз на рік за заздалегідь складеним графіком. Позапланово перевізників можуть перевіряти у випадку ДТП або після зверненням громадян. Однак, за його словами, останнім часом таких звернень не надходило.

З початку роботи патрульної поліції у серпні цього року патрульні зафіксували у Львові понад 70 ДТП за участю громадського транспорту, але до цього числа входять усі пригоди з усіма видами громадського транспорту. Окремої ж статистики ДТП, які сталися через несправні маршрутні автобуси, правоохоронці не ведуть.

Не відстежують кількості ДТП і громадські організації. Львівський осередок ГО «Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників» також не відстежує поломок транспорту і стан автобусів не контролює. Голова осередку Іван Велійка у коментарі ZAXID.NET пояснив це тим, що у штаті Асоціації немає відповідних працівників. 

Автобуси проходять техогляд… і ламаються

Згідно зі ст.12 закону України «Про транспорт», перевізники зобов’язані забезпечувати безпеку перевезень та запобігати аваріям і нещасним випадкам. Однак львівські перевізники воліють або зовсім не відповідати на питання про поломки їхніх автобусів, або надають обмаль інформації. 

ZAXID.NET запитав у кожного з перевізників про те, скільки і які саме поломки траплялися у їхніх маршрутках. 

Директор АТП-1 Михайло Сидорович розповів, що протягом 2015 року на АТП стався один надзвичайний випадок під час роботи транспорту на маршруті – у листопаді у маршрутки №29 на вул.Івана Гонти відпало колесо. За його словами, причиною цього стала неякісна запчастина, яку напередодні встановили в автобусі. 

«Усі автобуси, які виїжджають на лінію, проходять огляд механіка контрольно-технічного огляду, який дуже уважно оглядає, ставить печатку у маршрутному листі і відповідає юридично за транспортні засоби», – запевнив Сидорович. 

Однак він зазначив, що значна частина автопарку АТП-1 – це автобуси, які відпрацювали вже більше 5-10 років. Хоча нові маршрутки комунальний перевізник також має: у 2014 році АТП придбало 18 нових «Еталонів», а цього року замовили в «Електротрансу» десять 12-метрових низькопідлогових автобусів.

У ТОВ «Міра і К» ZAXID.NET підтвердили випадок загоряння маршрутки №7.

Пожежа в маршрутці №7. Обережно, відео містить нецензурну лексику

Інших надзвичайних ситуацій, за даними перевізника, на його маршрутах цьогоріч не зафіксовано.

Але це неправда. 2 серпня 2015 року близько на вул.Хуторівка в маршрутки № 40, яку обслуговує «Міра і К», відпало колесо. 

У маршрутки №40 відпало колесо

Попри це перевізник «Міра і К» наголошує, що щодня проводить техогляд своїх маршруток. Крім того, фірма цьогоріч придбала три «Еталони» 2010-2011 років випуску для міських перевезень. Перевізник зазначає, що порівняно з іншими його маршрутками ці автобуси нові. 

«Успіх БМ» у відповідь на інформаційний запит ZAXID.NET повідомив, що протягом трьох років у їхніх маршрутках жодного разу не траплялося загорянь, не відпадали колеса і не відмовляли гальма. 

Однак ZAXID.NET писав щонайменше про дві пригоди за участю маршруток перевізника. 15 січня 2013 року на проспекті Чорновола поблизу нічного клубу «Міленіум» під час руху загорівся маршрутний автобус №50. 23 квітня 2015 року в автобуса №53 на вул. І.Франка відмовили гальма, і він виїхав на тротуар. 

Перевізник також запевняє, що всі їхні маршрутки щодня «проходять ранковий і вечірній огляд черговим механіком на контрольно-пропускному пункті», а також сезонне техобслуговування. Крім того, «Успіх БМ» зазначає, що щороку капітально ремонтує кілька автобусів. Перевізник повідомив ZAXID.NET про свої нові придбання – наприкінці 2014 року «Успіх БМ» закупив шість автобусів «Ataman».

Коментарі від АТП-14630 та «Фіакр-Львів» ZAXID.NET отримати не вдалося, однак і в автобусів цих перевізників відпадали колеса і траплялися загоряння. 

Так, 4 листопада 2014 року на вулиці Богдана Хмельницького, 188 у маршрутки №19 (АТП 14630) на ходу відпало колесо.  16 червня 2015 року на перехресті вулиць Хмельницького – Грінченка під час руху загорівся автобус №31 цього ж перевізника.

4 лютого 2013 року в районі вулиць Кривчицької та Личаківської загорілася маршрутка №39 («Фіакр-Львів»). 20 лютого 2015 року на вул. Липинського у маршрутки №39 під час руху відпали два задніх колеса. При цьому одне з коліс полетіло на зупинку, на якій стояли люди.

Маршрутка № 39 «загубила» одразу два колеса

18 листопада цього року не пощастило ще одному автобусу«Фіакра» – у муршрутки №22 у центрі Львова на повороті з вул. Куліша на вул. Зернову  відлетіло  колесо.

Оскільки статистики подібних подій ніхто не веде, цей перелік поломок, вочевидь, є неповним.

Перевізники економлять на запчастинах і роблять ремонти нашвидкуруч

Попри те, що перевізники в один голос запевняють, що щодня перевіряють усі свої автобуси, фахівці з ремонту автомобільного транспорту в їхній добросовісності сумніваються.

Кандидат технічних наук, доцент кафедри експлуатації та ремонту автомобільної техніки «Львівської політехніки» Степан Нємий розповів ZAXID.NET, що найчастіше у маршруток відпадають колеса і відмовляють гальма через некваліфіковане техобслуговування.

За його словами, для автобусів існують чітко визначені норми, коли і який ремонт слід проводити. Коли ж перевізники цими нормами нехтують, псуються деталі автобусів, через що і трапляються надзвичайні ситуації на дорогах. «Перевізники економлять на ремонті, на транспортних засобах і їздять до спрацювання», – зазначив Нємий.

На тому, що львівські маршрутки неякісно ремонтують, акцентує увагу і директор СТО «Автосервіс Кубік» Роман Федоришин. За його словами, найчастіше причинами поломок у львівських маршрутках стають дешеві неякісні запчастини і неналежне технічне обслуговування, яке здійснюють самі фірми-перевізники. 

«Є можливість купувати якісні запчастини, але за таку ціну, на яку перевізники не погоджуються. Найчастіше вони беруть українські, турецькі, китайські деталі, хоча є хороші аналоги польського, німецького виробництва. Турецькі та китайські запчастини також бувають хорошої якості, але вони дорожчі щонайменше на 10-20%», – пояснює Федоришин.

Утім, за його словами, навіть неякісна деталь не може зламатися за один день, якщо перед цим вона була правильно встановлена і проводився належний техогляд. 

«При кожному АТП є своя ремонтна майстерня. Як показує практика, там нема кваліфікованих спеціалістів і відповідних інструментів. Все робиться в стислі терміни, тому що перевізник не має часу лишати автобус у майстерні на кілька днів, щоб зробити якісне техобслуговування», – каже він.

Відпалі колеса несуть смертельну загрозу пасажирам

На тлі фактично повної відсутності контролю за безпекою перевезень з боку чиновників ситуація з безпекою пасажирів маршруток виглядає загрозливо. І директор СТО, і доцент «Львівської політехніки» сходяться на думці про те, що неналежний стан маршруток і поломки під час руху можуть рано чи пізно можуть призвести до трагедії.

«Це загрожує смертельними наслідками для пасажирів. Коли відривається переднє колесо, автобус різко нахиляється вперед. Людина, яка сидить, б’ється чолом об спинку попереднього сидіння або поручень і розбиває собі голову. Якщо відпадає заднє ліве колесо, автобус може виїхати на зустрічну смугу і спричинити ДТП. Якщо відпаде заднє праве колесо, то він опиниться в кюветі», – розповідає Степан Нємий.

Тобто у разі ДТП життями ризикують у середньому 40-45 людей – такою є  заявлена виробниками місткість звичних для Львова «Богданів» та «Еталонів», у яких найчастіше і відпадають колеса під час руху. Хоча на практиці пасажирів у маршрутці може бути значно більше.

Степан Нємий наголошує, що особливо небезпечними стають подібні випадки тоді, коли маршрутки перевантажені в півтора-два рази. «Чим більше людей, які стоять в автобусі, тим більша важкість травм. Тому що люди не лише падають на сидіння і поручні, а й можуть один одному в разі ДТП розбити голову, зламати грудну клітку тощо», – пояснює він.

Покарати перевізника можна лише штрафом у 680 грн

Попри можливі трагічні наслідки відпалих коліс і зламаних гальм, покарати перевізників, які не можуть забезпечити свій транспорт якісними деталями і техоглядом, непросто.

За словами керівника управління Укртрансінспекції у Львівській області Сергія Небесного, недобросовісного перевізника можна оштрафувати лише на 680 грн і то після перевірок і приписів.

Небесний визнає, що позбавити ліцензії перевізника зараз неможливо, оскільки новий закон про ліцензування фактично не діє. «До цього закону мають бути затверджені постановою Кабміну умови ліцензування, у яких би був прописаний сам механізм видачі і позбавлення ліцензій. Ця постанова зараз не затверджена і не підписана Кабміном, відповідно, закон не діє», – розповів керівник львівського управління Укртрансінспекції. 

Разом з тим, він зазначає, що останнім часом від міської влади звернень з проханням перевірити того чи іншого перевізника не надходило.

Відтак, ніхто з львів'ян, по суті, не застрахований від нещасного випадку, який може статися чи то через економію на деталях, чи то через елементарний недогляд перевізника.