Українські підприємці, котрі мають сталий бізнес, думають про те, як убезпечити себе від витрат через непередбачувані обставини та мінімізувати ризики для себе та своїх працівників. Також цим переймаються ті, хто лише нещодавно започаткував власну справу. Такі витрати часто бувають значними та можуть впливати на подальший розвиток бізнесу або призводять до матеріальних збитків. Одним з найефективніших інструментів захисту підприємця та приватних компаній наразі є страхування, яке у разі загрози допоможе залишитися на плаву та вдало дрейфувати у неспокійному морі українського бізнесу. ZAXID.NET разом із «ПриватБанком» розповідає, як вберегти свою справу та не турбуватися про збитки.
Чому не слід боятися страхування?
Поки в Україні люди здебільшого недовірливо ставляться до цієї форми охорони власних інтересів, у розвинених країнах підприємці розуміють, що це дозволить їм мінімалізувати наслідки несприятливих подій і небезпек, які їх оточують. Недовіра українців є наслідком негативного досвіду минулих років, коли нечесні страхові компанії збирали платежі та безслідно зникали або ухилялися від відшкодування шкоди. Тому підприємцеві, котрий вирішить застрахувати своє майно та відповідальність, слід звертати увагу на репутацію компанії. Останнім часом фірми, які давно працюють у цій галузі, почали надавати комплексні послуги зі страхування разом із великими банками, що робить співпрацю між страховиками та бізнесом надійнішою.
Звісно, також багато хто вважає, що можна без проблем вести вдалий бізнес упродовж десятиліть, але водночас немає гарантій, що станеться саме так і не буде проблем. Тому страхування є тим засобом, який дозволить уникнути збитків.
Хто може застрахувати свій бізнес?
Отримати послугу зі страхування майна або потенційних ризиків може підприємець або будь-яка юридична особа. За невеликих фінансових витрат це дозволяє бізнесові отримати впевненість у майбутньому та позбутися постійної загрози втратити все в ситуаціях і умовах, на які неможливо вплинути або запобігти їм.
Що можна застрахувати?
Застрахувати можливо майно або потенційну шкоду у всіх галузях економічної діяльності.
Якщо індивідуальний підприємець або компанія має нерухоме майно, то за допомогою страхування можна захистити їх від пожежі або пошкодження внаслідок сильного задимлення, також від вибухів – як від побутових, наприклад, від витоку газу, так й від могутнього природного явища – блискавки. І, звісно, ж влучання блискавки в будівлю неможливо передбачити або відвернути, натомість шкоди вона завдає величезної.
Окрім того, за допомогою страхування підприємець або юридична особа отримають відшкодування матеріальних витрат, завданих негодою. Це збитки від буревіїв, злив та паводків.
Страхові компанії виплачують гроші навіть за шкоду, завдану тиском снігового покрову та градом. Також можна застрахуватися від землетрусів, підвищення рівня ґрунтових вод, провалів землі та підтоплення внаслідок гасіння пожежі або прориву водопроводу, каналізації або систем опалення. Наприклад, якщо підприємство розміщується в житловому будинку, то його приміщення можуть банально затопити сусіди з верхнього поверху, а від них не часто вдається домогтися відшкодування матеріальних збитків, завданих підприємству.
Страхові компанії, зважаючи на українські реалії, також пропонують бізнесу застрахувати збитки від криміналу – крадіжок та розбоїв.
Важливо, що підприємцеві або компанії можна застрахувати цивільну відповідальність перед третіми особами. Це насамперед шкода, завдана майну і життю третіх осіб, зокрема працівникам цих компаній. Наприклад, це є актуальним, якщо наймана людина може постраждати протягом робочого часу на території застрахованої нерухомості.
До речі, якщо на припаркований біля магазину або офісу автомобіль клієнта впала вивіска або бурулька – це також випадок, який можна застрахувати.
Кібервиклики і бізнес
Стихійні лиха, негода та кримінальні загрози не є чимось незвичним і, відповідно, тим, хто прагне убезпечитися від цих загроз, пропонують багато варіантів страхування. Водночас останніми роками з’явився новий ризик для бізнесу – кіберзлочинність. Хакери можуть викрасти важливі дані компанії або підприємця, паралізувати діяльність або переказати собі гроші, залишивши бізнес без копійки. Злочинці зазвичай добре маскуються, на їхній пошук правоохоронці витрачають багато часу. Цього часу зазвичай бракує бізнесові, адже кошти потрібні на продовження діяльності, виплату заробітної плати або повернення боргів.
Аби допомогти компаніям та підприємцям у разі кібератаки, страхові фірми почали пропонувати їм угоди зі страхування фінансових витрат та вимушеної зупинки в роботі через онлайнове здирництво або зараження комп’ютерної системи вірусами.
До слова, 2018 року топ-менеджери провідних компаній зі 140 країн світу назвали головним ризиком у діяльності своїх структур у найближчі 10 років саме кібератаки.
Як оформити страхову угоду?
Зазвичай підписати договір можна в офісах страхових компаній. Ще один варіант – зробити це онлайн і не витрачати час на похід до відділення. Наприклад, «ПриватБанк» разом зі страховою компанією «Універсальна» пропонує своїм бізнесовим клієнтам одну страховку в будь-якій ситуації – від пожежі до кібератак. За програмою «Бізнес-захист» її оформлення триває до п’яти хвилин. Таку угоду можна укласти через інтернет-банк Приват24 для Бізнесу та у відділенні банку. Найголовніше – програма «Бізнес-захист» не вимагає огляду нерухомості та кібераудиту.
На що звертати увагу під час укладання угоди?
Підприємцеві або компанії треба пам’ятати, що умовам договору слід приділити особливу увагу. Юридичні терміни є малозрозумілими та часто відлякують, тому багатьом людям простіше не гаяти часу та не вчитуватися, а одразу підписати документ. А потім – сподіватися на те, що нічого не трапиться. Але часто буває так, що коли настав час платити або отримувати відшкодування за страховою угодою, багато людей розуміють, що треба було обрати умови, які б максимально покривали пошкодження.
Також підприємцеві або компанії слід зважити, що что у «Бізнес-захисті» немає грошової франшизи, проте є тимчасова – сім днів з дати укладення договору для виключення шахрайства зі сторони клієнта.
Що потрібно зробити для отримання страхової виплати?
Підприємець або компанія, яка має угоду, повинна терміново повідомити компетентні органи: правоохоронців, рятувальників, медиків, житлово-експлуатаційні служби тощо – про те, що сталася пожежа, підтоплення, нещасний випадок, хакерська атака або будь-який інший страховий випадок.
Опісля, зазвичай не пізніше від двох робочих днів, треба повідомити про страхову подію на гарячу лінію банку 3700. Банк фіксує подію та передає заявку до страхової компанії, яка зв’язується з клієнтом та уточнює деталі події для подальшого врегулювання. Важливим є те, що постраждалому підприємцеві слід бути уважним під час оформлення всіх супутніх документів та вкластися в обумовлені угодою терміни. Адже у разі, якщо бізнесменові відмовлять у виплаті страховки, йому буде складно повернути підприємство до життя і він зазнаватиме збитків й надалі.
Як швидко виплачують гроші?
Зазвичай клієнт отримує свої гроші протягом 30 днів. Цей період починається від моменту, коли заявник подав усі необхідні документи до страхової компанії. Упродовж цього часу компанія розглядає випадок та ухвалює рішення про відшкодування збитків.
***
Нині попит на бізнесове страхування в Україні підвищується, адже умови оплати за страховку є зручними і залежать від обраного пакету, наприклад страховку «Бізнес-захист» можна оплачувати регулярним платежем від 100 до 400 грн на місяць і це абсолютно доступні кошти за комплексне страхування. Звичайно, кожен підприємець самостійно вирішує – купувати страховку чи ні. Але при цьому слід пам’ятати, що ніхто не застрахований від нещасного випадку, але можна убезпечитися від його наслідків.