Немає ідеального підручника з історії, - експерти

18:30, 15 січня 2011

Немає ідеального підручника з історії. Про це сьогодні 15 січня на прес-конференції заявили історики Наталія Яковенко та Ярослав Грицак.

Як зазначила історик, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії НАУКМА Наталія Яковенко, потрібно принципово переосмислити місце війни у шкільному підручнику.

«Війну треба досліджувати, але я завжди наполягаю, що є дві планети, одна називається «шкільна історія», тобто науково-популярна історія для дітей, яка повинна носити виховний зміст, і є дослідницька історія, що повинна мати все: вона не повинна боятися ні крові, ні бруду, ні газів, ні війни, ні жертв, ні «чорних свиток», нічого іншого. Коли я говорю, що місце війни у шкільному підручнику має бути принципово переосмислено, я не маю на увазі, що ця війна проминається, це війна як явище, з якої залишається скількись там головніших дат: коли розпочалася, чим закінчилася війна – дитина повинна це знати, як би вона не вчилася», - зазначила на запитання ZAXID.NET Наталя Яковенко.

«Я наполягаю на дегероїзації війни. На тому, що у війні найголовніше – це людський вимір – це страждання, людська трагедія, як на фронті, так і в тилу. У війні немає правих, немає винних…, одна річ розглянути, які ідеології підштовхнули у ХХ ст. (у ХХ столітті війни стають ідеологічними) до війни, а інша річ – це мільйони жертв невинних людей, які повинні були бути чи в лавах армії, чи в тилу, страждаючи, і втрачаючи годувальників, повинні були пережити - це має бути головним акцентом у змалюванні війни», - переконана історик Наталія Яковенко.

«Немає ідеального підручника. Добрий підручник – це цікавий підручник, особливо, коли йдеться про дітей», - запевнив історик, професор УКУ Ярослав Грицак.