Українське законодавство містить низку норм, спрямованих на те, щоб розподіл бюджетних коштів був прозорим, а інформацію про нього міг отримати кожен з нас. Кошти бюджету (як державного, так і місцевого) – це сплачені громадянином податки, а отже він має право знати, куди були спрямовані його гроші!
Впродовж березня 2013 року експерти «Центру політичних студій та аналітики» в рамках проекту «Моніторинг, журналістські розслідування та громадське реагування на корупційні державні закупівлі» моніторили управління та відділи освіти та науки Львівської обласної державної адміністрації, Львівської, Дрогобицької, Стрийської міських рад, Стрийської, Золочівської, Самбірської, Турківської та Жовківської районних адміністрацій.
Через інформаційні запити ми намагалися з’ясувати інформацію щодо річних планів закупівель та додатків до них, а також перелік підприємців-постачальників, які брали участь у закупівлях нижче порогу 100 тис. грн. Відповіді, які надходили, були різними за змістом та наповненням. Так повну інформацію надали лише 5 органів влади, 2 органи відповіли частково, 2 дали відписки, а Львівська міська рада запит взагалі проігнорувала.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач зобов’язаний надавати достовірну, точну та повну інформацію. Окрім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про здійснення державних закупівель» органи місцевого самоврядування мають оприлюднювати річні плани закупівель та зміни до нього шляхом оприлюднення на власному веб-сайті. Отож ми запитали досить просту інформацію, яка не потребує додаткового опрацювання. Подив викликали відповіді Турківської районної адміністрації.
«Найчастіше проблеми виникають через не знання посадовими особами в повній мірі Закону України «Про доступ до публічної інформації», або через небажання оприлюднити інформацію, яка може містити факти службових зловживань. – Говорить експерт у сфері держзакупівель Гліб Канєвський. – Посадові ж особи Турківської РДА Львівської області завдали громадським аудиторам зовсім інший клопіт. Так, на простий запит працівник відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків із ЗМІ та громадськістю апарату райдержадміністрації зацитував купу положень Закону України «Про здійснення державних закупівель» і зробив висновок, що… «громадські організації не уповноважені здійснювати державне регулювання та контроль у сфері державних закупівель» і врешті-решт порадив звернутися до «Вісника державних закупівель».
За словами експерта, у такому випадку потрібно написати скаргу вищому органу, наприклад, Львівській ОДА, щоби в майбутньому посадові особи «не вигадували велосипед», а впорядковували власну діяльність відповідно до законодавства України.»
Однак найбільше обурення викликала відповідь Стрийської міської ради, яку по-іншому як відмова не назвеш. А в телефонній розмові виконавець листа М. Мазур брутально відмовився надавати інформацію, нахамив, хибно та хаотично посилався на статті закону (вочевидь навіть не читав їх), назвав річні плани закупівель конфіденційною інформацією. Більше того, чиновник заявив, що не зобов’язаний відповідати «всяким громадським організаціям» і врешті на підвищених тонах рекомендував звертатись до суду. Але тоді, за його словами, ми ще й будемо йому винні моральні збитки.
«Така поведінка службовця, який утримується за кошти платників податків, просто неприпустима, обурлива! Мало того, що людина не знає своїх посадових обов’язків, вона ще й хамить громадянам по телефону. Уявіть, що було б, якби ви потрапили до нього на прийом? Без валідолу, мабуть, не вийшли б. Громадські організації як і пересічні громадяни відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» мають право запитувати і отримувати відповіді» - розповіла координатор проекту у Львівській області Наталія Тимчій.
«Посадова особа виконкому Стрийської міської ради пан Мазур грубо проігнорував основні норми Закону України "Про доступ до публічної інформації". На запит, в якому громадські аудитори запитували конкретні копії річних планів закупівель та додатків до них, Мазур підготував відмову. Безпосередньо громадським активістам інформацію не надали. А опираючись на статтю 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (яка регулює процедуру оприлюднення інформацію про торги), порадили відвідати сайт уповноваженого органу, на якому міститься необхідна інформація. Крім того, пан Мазур наголосив на десятирічному досвіді децентралізації бухгалтерського обліку у місті. Це означає, що виконком - не розпорядник інформації. – Веде далі експерт Гліб Канєвський. – Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми річного плану закупівель (затверджена Наказом Міністерства економіки України 26.07.2010 N 922), у разі якщо очікувана вартість закупівлі є меншою сум, зазначених у частині першій статті 2 Закону ( 2289-17 ), такий предмет закупівлі відображається в додатку до річного плану, який складається в довільній формі та підписується головою комітету з конкурсних торгів або особою, яка виконує його обов'язки. Тобто, додатки – це окремий документ від річного плану. Ця ж Інструкція регулює оприлюднення річного плану на сайті Уповноваженого органу. Про додатки не сказано ні слова. Отже додатки не оприлюднюються на сайті уповноваженого органу, є окремим документом і знаходяться у розпорядника інформації».
За словами пана Канєвського, відповідно до статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику.
«Таким чином, відповідно норм чинного законодавства України пан Мазур повинен був перенаправити запит громадських аудиторів розпорядникам запитуваної інформації за належністю», – резюмує експерт.
На завершення хочемо додати, що нами скеровано листи-скарги у Львівську обласну державну адміністрації та Прокуратуру Львівської області з викладеними фактами цього листування з метою впорядкування діяльності посадових осіб та отримання запитуваної інформації для завершення першого етапу моніторингу державних закупівель у сфері освіти у Львівській області.
Про результати читайте в наших майбутніх інформаційних повідомленнях.
Довідка:
Проект виконується завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Інтерньюз. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ЦПСА та необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.
Координатор проекту Наталія Тимчій.
Громадська організація «Центр політичних студій та аналітики»