22 серпня в інтернет-виданні ZAXID.NET відбувся чат з головою Львівського обласного осередку «Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників» Іваном Велійкою. Про те, хто контролює обіг коштів на підприємствах, чому у Львові немає нічних маршрутів, не оголошують зупинок і нема електронних табло – читайте у текстовій розшифровці чату.
- Коли буде введено електронний квиток?
- Питання про електронний квиток до мене адресовано похідно, тому, що це питання до міської влади і воно приймається рішенням виконавчої влади. А якщо питати про моє відношення до електронного квитка, то я однозначно за те, щоб електронний квиток був впроваджений і почав діяти.
- Коли ви плануєте переходити на вільний тариф?
- Ситуація з вільним тарифом доволі непроста. Після того, як ми провели брифінг і говорили про застосування цього тарифу на міських перевезеннях, ми проаналізували ситуацію, яка існує в середовищі наших споживачів. Ми враховуємо те, що додаткове навантаження за рахунок податку на додану вартість буде лягати на плечі людей. Тому ми поки що призупинилися з тим питанням.
Тим паче, що одразу після нашого брифінгу, було зібрано нараду на чолі з головою інженерної комісії Іваном Гриндою в міській раді, де брала участь, як гілка виконавчої влади, так представники депутатського корпусу і перевізники. Було прийнято конкретні рішення і роздано завдання юридичній та економічній службам міської ради. Також прийняли рішення про проведення спільної наради за участю міського голови 6 серпня. Правда вона не відбулася, не знаю через, що, можливо, через те, що Андрій Іванович був у відпустці. Але сподіваємося, що ця зустріч вже з конкретними пропозиціями від влади відбудеться і після того ми зможемо говорити про питання вільних тарифів та пільговиків. Я сподіваюся, що міська влада віднесеться з розумінням до тих економічних проблем транспортної галузі, які на сьогодні мають місце.
- Хто контролює обіг підроблених пільгових посвідчень?
- Це – болюче питання. Ми зі своєї сторони робили спроби самостійно це питання врегулювати. Підключали муніципальну дружину і навіть мали домовленості з органами внутрішні справ, які виділяли людей для цієї роботи.
Звичайно, проводити таку постійну роботу самі автотранспортні підприємства не можуть. Така робота проходила в межах 5-ти днів. Посвідчень, які викликали підозру, виявили орієнтовно 50-60. З них фальшивими були 25%. Це ми отримали таку відповідь від органів, які видають ці посвідчення.
Я думаю, що це питання не тільки пільговиків, а це порушення закону нашими недоброзичливими громадянами, які, користуючись підробленими документами, використовують ті пільги, які держава надає людям, що дійсно цього потребують.
- Як відбувається облік коштів на транспортних підприємствах? Адже водії не видають квитків узагалі?
- В кожному транспортному підприємстві, як правило, здійснюється моніторинг маршрутів. На кожному маршруті поводиться вивчення пасажиропотоку і на основі тих даних, які отримуємо в результаті проведення цього моніторингу, керівництво планує роботу підприємства. Проводить відповідні планові завдання на автобусах, на маршруті чи конкретного водія. Тому, виходячи з цієї інформації, планується денна робота, декадна та місячна. Найдовше – це квартал. А квартал на квартал не схожий і цю роботу потрібно повторювати. А це дуже непроста справа. І відповідно до встановленого плану, водії зобов’язані здавати виручку.
При цьому, водії здають квитково-обліковий лист, де зафіксована кількість квитків, які вони продали під час роботи на маршруті. І ця кількість має відповідати кількості грошей, що здається в касу підприємства.
А питання видачі чи невидачі квитка, ну це питання... скажу так, ми зацікавлені в тому, щоб квитки пасажирам видавались. Свідченням того є те, що у квітні, за ініціативою нашої асоціації, транспортними підприємствами були укладені договори з муніципальною дружиною. І вона більше місяця працювала на маршрутах, перевіряла наявність квитків у пасажирів. І якщо квитків не було у пасажирів, підприємство уповноважило муніципальну дружину складати адміністративні протоколи на водіїв і направляти їх керівникам підприємства.
Одночасно з тим я звернувся з листом до міського голови, а також до голови комісії з інженерного господарства і секретаря міської ради. З проханням, чи то на сесії, чи рішенням виконкому уповноважити муніципальну дружину вживати фіскальні заходи стосовно пасажирів, які їдуть в громадському транспорті без квитків. На що нам відповіли з міської ради, що це – не їхні повноваження. Тому в мене виникає риторичне питання: хто не зацікавлений в тому, щоб видавались квитки?
- Чому у Львові немає нічних маршрутів? Або коли звичайні маршрути будуть їздити до 24:00?
- На це питання відповісти з однієї сторони складно, бо якщо я зараз почну розказувати про те, що вечірні рейси нерентабельні, мене ніхто не зрозуміє. Тому я відповім дуже просто. Якщо ми будемо працювати і будуть забезпечені цивілізовані умови автотранспортних підприємств, то всі автобуси будуть їздити відповідно до графіку і до тієї години, яка встановлена.
Що я маю на увазі: завдання автотранспортного підприємства не полягає в зборі коштів та виручки, доходів. А завданнями є: випускати на лінію справні автобуси, забезпечення безпечної роботи транспорту та перевезень, санітарно-гігієнічний стан транспорту, дотримання графічності. Тобто доходи, ми пропонуємо, щоб збирало місто. Це їхня функція і вони повинні з виконавцем розрахуватися за виконану роботу. Якщо з нами будуть розраховуватися за кожен кілометр, зроблений нашими автобусами на дорогах Львова, то я вам гарантую, всі проблеми, які на сьогодні існують просто зникнуть як страшний сон.
- Чому ви не відновите таблички руху, що були встановлені перед Євро-2012? Бо до осені не всі таблички достояли?
- У цьому немає нічого складного, але згідно з договором, який ми підписали з міською радою, наші автобуси працюють в режимі маршрутного таксі. Для цього режиму передбачено кінцеві зупинки та зупинки на вимогу пасажирів у місцях, де це не заборонено ПДР. Тобто, як таких, проміжних зупинок на території міста для маршрутних таксі не передбачено.
У відповідності з діючим законом, розміщення інформації на зупинках це не завдання і обов’язок автотранспортного підприємства. Це обов’язок замовника, тобто, місцевих органів влади.
- Чому у Львові не оголошують назви зупинок?
- Це дуже слушне питання і над ним потрібно працювати. На сьогодні автотранспортні підприємства з ініціативи управління транспорту і за підтримки нашої асоціації змогли обладнати автобуси GPS-системою супутникового контролю. І я обіцяю, що ми будемо цим займатись, щоб в автобусах дійсно була можливість оголошення зупинок. Цей недолік не потребує великих фінансових затрат.
- Чому водії маршруток не зупиняються біля тротуару, а за 2-3 метри від нього?
- Мені складно відповісти на це питання, тому що це стосується культури водіння автобуса, порушення правил дорожнього руху і за це органи ДАІ мають карати. Бо коли не маючи ніяких перешкод, в місцях відведених для посадки та висадки пасажирів, водії належним чином не під’їжджають, а зупиняються в другому чи третьому ряду, це питання мусить бути врегульоване.
Ми одного разу навіть виїжджали на лінію і вчили водіїв, як паркувати автобуси. Але ці порушення не стосуються всіх водіїв. Таких порушників є 10-15 %. Але, як правило, такі речі відбуваються через те, що є запарковані автомобілі на зупинках для пасажирів.
- Чи відомо асоціації про незаконне і самовільне перебування на міських маршрутах «підприємливих» власників автобусів? Які заходи вжиті асоціацією?
- Одне з основних завдань, яке ми перед собою ставимо це ― боротьба з нелегалами. Такі речі дуже поширені в східних і південних областях України та в столиці. В західному регіоні ці факти не є масовими, але мають місце в напрямках курортних міст. Я, від імені асоціації, звертаюсь з таким листами до Укравтотрансінспекції, що має здійснювати за цим контроль. Вони реагують, виїжджають і здійснюють перевірки.
Однак, питання боротьби з нелегальними перевізниками є непросте. І в сьогоднішній редакції нового закону «Про автомобільний транспорт», передбачено достатньо жорсткі заходи, що дають можливість зменшити цей вид нелегальної діяльності до мінімального розміру.
- Чому Ви не акцентуєте на державних дотаціях, щоб зменшити ціну на перевезення пасажирів?
- Ми не хочемо підняття тарифів і високої вартості проїзду. Ми хочемо, щоб були цивілізовані умови роботи. Якщо вартість проїзду дійсно є такою високою, ми звертаємося з проханням до замовника. І просимо взяти ці доходи в бюджет міста і заплатити нам за нашу роботу. А решту доходів ми віддаємо в місто. І нема питань.
А стосовно того, чому ми не боремося за державні дотації, то їх просто немає. На сьогодні, за весь час існування приватного транспорту, який в свій час прийшов на допомогу і підняв рівень транспортного забезпечення Львова на відповідний рівень. Жодної копійки дотаційних грошей за 20 років приватний автотранспорт не отримав. На приміських маршрутах, де державні цільові кошти приходять для компенсації, відшкодовується максимум до 30% від загальних потреб. Грошей в держави немає. Ця боротьба нагадує битву Дон Кіхота з вітряками.
Тому, я ще раз повторюю. Ми не хочемо надприбутків, що нам приписують. Ми за те, щоб львів’яни їздили по гривні, чи півтори, чи по 50 копійок. Але нехай виконується закон про автомобільний транспорт.Тобто хай нам влада компенсовує різницю в розмірі тарифу від економічно обґрунтованого та пільгові перевезення, а також збитки від пільгових перевезень. І ми будемо їздити по 50 копійок. Ми нічого не маємо проти.
- Чи планується відновити маршрути № 72 і 96?
- Стосовно відновлення чи створення нових маршрутів, то це питання не до мене, а до міської влади. Бо вона створює маршрутну мережу, доповнює, вносить корективи і так далі. Тому я не можу на це питання відповісти. Але скажу, що на сьогодні впродовж останніх півроку існує жорсткий мораторій на створення нових або внесення змін в діючі маршрути. Я знаю, що на найближчий період часу створення нових маршрутів не передбачається.
- Яка регулярність прибирання автобусів?
- Починаючи з березня, з автомобільних парків, що обслуговують регулярні міські маршрути, автобуси без зовнішнього миття не виїжджають. Практично кожен автобус мінімум раз в три дні проходить зовнішню мийку. Сухе внутрішнє прибирання салонів проводиться водіями щодня, вологе ― один раз в тиждень. Цього мало, потрібно прибирати частіше. Особливо в літню пору року прибирати потрібно 2-3 рази на тиждень.
- Чому при забороні слухати музику в салоні автобусів голосно лунає огидна музика та реклама? Особливо це стосується маршруту 3а.
- В нас є закон про рекламу, інші закони, що регулюють права та обов’язки того ж споживача послуг. Потрібно завертатись у відповідні інстанції, а вже вони мають дати оцінку і застосувати санкції. Я не можу відповідати за кожну дію будь-якого водія, який включив не ту музику, чи скажімо, підприємство погодило рекламу, яка суперечить чинному законодавству.
- Чому половина кнопок виклику зупинки, особливо у вживаних автобусах привезених з-за кордону не працює?
- Тому, що автобуси є вживані. Вони вже пригнані до нас з певними збоями в роботі електроніки. І, можливо, наші електрики не можуть відновити роботу цих пристроїв. Або потрібно все переробляти заново, що, напевно, вимагає певних фінансових вкладень, яких у підприємства не вистачає. Або ж підприємство вважає, що робота цієї кнопки є неважливою.
- Чому на маршрутах в спеку їздять автобуси з несправними або вимкненими кондиціонерами?
- Це, напевно, стосується міжобласних і міжнародних автобусів. Бо я десь далекий від того, що сьогодні у нас в місті є автобуси з працюючими кондиціонерами.
- Чому на маршрутах «Міра і К» знову замінили трафарети і знову ті народні назви Санта-Барбара і Балатон?
- Я можу лише здогадуватися і сказати, що, напевне, вони з’явились на трафаретах, бо вони є саме народними і сприймаються всіма. Це вже залежить від ментальності людей, які займаються виготовленням цих трафаретів.
- Чому на маршрутах «Міра і К» та орендованих ними висять ці страшні штори з катафалків? Це стосується маршрутів 7, 2, 40. Для чого ці штори узагалі?
- Я підтримую людину, яка це написала, я чесно признаюсь, що спілкуючись з керівниками підприємств вже втомився їм повторювати про ті штори. Бо це є губка, яка збирає порох, яким дихає цілий день водій та пасажири. І це є той негативний фактор, який можна вирішити одного ранку.
Але є нюанс. Не всі транспортні засоби є власністю підприємств. 50-60% це є автобуси фізичних осіб здані в оренду. І вони, напевно, горою стоять, щоб у них були фіранки, бо його дружина вдома сказала, щоб ці фіранки висіли. Інакше я не можу це пояснити.
- «Міра і К» -- єдиний перевізник, який немає низькопідлогових автобусів на маршрутах?
- У свій час я був керівником цього підприємства. І в березні 2012 року ми купили 8 таких автобусів. Але низькопідлоговий автобус не буде всюди їздити. А згідно з цією славнозвісною трагічною схемою, яка була введена 1 січня 2012 року, таким автобусам на маршрутах підприємства «Міра і К» не було де працювати. Тому ми звернулись з проханням, щоб нам внесли певні зміни до того чи іншого маршруту, щоб ми могли ефективно використовувати ці автобуси. Вони використовувалися впродовж трьох місяців, крім збитків вони нічого для підприємства не приносили і ми їх зняли з експлуатації. На сьогодні, наскільки я знаю, на маршрутах їх немає.
- Які ваші функції і що передбачає ваша посада?
- Це дуже голосно сказано ― посада. Це не є посада, а громадське навантаження. Я працюю головою Львівського обласного осередку на громадських засадах. Функції нашої асоціації це, в першу чергу, захист інтересів членів нашої організації, тобто автотранспортних підприємств.
- Яка, на вашу думку, мала б бути орієнтовна ціна місячного квитка на автобуси, трамваї, тролейбуси у Львові (але без заміни їх на кращі зразки європейської техніки) яка б задовольнила перевізників за умови існуючого рівня комфорту перевезень?
- Називати будь-яку цифру я звичайно не буду, тому що я не готовий відповісти на це запитання, бо це не просте питання і потребує певних економічних розрахунків. І взагалі питання введення якогось місячного чи річного квитка, знову ж таки, я хочу адресувати це питання до органів місцевої влади, і вони це повинні прораховувати і погоджувати. Або ж пропонувати автотранспортним підприємствам використовувати таку систему плати за проїзд.
А транспортним підприємства повинно бути без різниці яку систему оплати вибере замовник. Тобто, проблеми, які породила нова автотранспортна мережа, переведені в транспортні підприємства. До прикладу, дизельне пальне зросло на 60% і це також на плечах транспортних підприємств. Ми готові їздити за будь-якою системою, якщо підприємство буде отримувати фінансові засоби, які дозволять ефективно забезпечити безпеку руху, технічну готовність, виплачувати достойну заробітну плату працівникам і отримувати певний зиск для оновлення діючого транспортного складу.
- Наш читач повертається до питання про муніципальну дружину і просить Вас розказати більш детально, чому вони відмовилась виконувати роль контролерів і чи будуть перевізники створювати свої служби контролю за пасажирами?
- Однозначно можу сказати, що свої служби контролю за тим, чи пасажир їздить і має квиток, чи він оплатив проїзд підприємства навряд чи будуть створювати, тому що для цього є закон про адміністративні порушення. Є визначені відповідні органи, які можуть це робити, тому автотранспортні підприємства, займаючись такою самодіяльністю, можуть, грубо кажучи, нарватись на великі неприємності. Тому це питання є безпосередньо питання влади. Навіть в договорі, який ми заключили з нашою місцевою владою, чітко написано, що контроль за безквитковий проїзд входить в обов’язки замовника. Тож ми цю функцію виконувати не маємо права. Чому муніципальна дружина відмовилась? Вона не відмовилась, але якщо проводити контроль місяць-два-три і люди знають, що цей контроль проводиться, але відповідальності за те, чи взяв він квиток чи не взяв нема, все зводиться нанівець. Тому і депутатський корпус, який в нас на сесії вирішує питання, і виконавча влада, яка рішення виконкому може прийняти про надання функцій муніципальній дружині щодо фіскальних заходів до правопорушників – відмовилися, тому і ми, і муніципальна дружина не бачимо змісту просто ходити по автобусах.
- Коли реформувалася маршрутна мережа міста, з перевізниками укладалися угоди, які містили такий пункт: щорічне оновлення рухомого складу низькопідлоговими великими автобусами, щоб за 5 років вийти на 100% нормальних, великих автобусів. Чому ця вимога не виконується?
- Якщо ви читаєте чи цитуєте з діючої угоди, читайте її уважно і формулюйте правильно. Тому що в діючій угоді це є пункт 2.2.2.19 і йдеться про нові низькопідлогові автобуси, а не про великогабаритні автобуси. Це перше питання. По-друге, заміна автобусів на нові потребує достатньо великих фінансових вливань, тому для того, щоб казати, чому не виконується той пункт, який я назвав, ми повинні поставити наступне запитання: чому не виконується пункт договору 2.1.2.2, де чітко написано зобов’язання місцевої влади – погоджувати тариф на перевезення пасажирів. Згідно з чинним законом місцева влада зобов’язана переглядати тариф, якщо чинники, які формують собівартість, а особливо це стосується цін на дизельне пальне, збільшується на 10%. Отже, якщо на сьогодні ціна на дизельне пальне зросла у порівнянні з тим часом, коли затверджувався тариф 2 гривні на 60%, то фактично мінімум 5 разів цей тариф мав бути переглянутий. Я гарантую читачеві і всім, хто мене чує, що якщо б цей тариф регулярно переглядався і мав сьогодні відповідний розмір, який би він мав мати, сьогодні б не виникало питань з пункту на який посилається читач. Тому, мені здається, відповідь проста: коли б сторони належно виконували свої зобов’язання по договору, напевно, б не виникало колізії у виконанні цих договорів.
- Чому на кінець минулого року більшість перевізників звітували про 80% встановлених на автобусах GPS-трекерів? Чому до тепер ця система не введена в дію?
- На сьогодні практично всі автобуси всіх автотранспортних підприємств, які працюють у Львові обладнані GPS-навігаторами, системами супутникового контролю. Вони використовуються менеджментом підприємств в роботі і вони не їздять просто – всі диспетчерські пункти кожного підприємства згідно з тими контролерами отримують звітну інформацію після виконання роботи, а також в режимі он-лайн слідкують за роботою транспорту. Друге – на сьогодні я знаю, бо сам приймаю участь в цих розмовах і переговорах, проводиться розмова замовника – Львівської міської ради з компанією SoftServe, здається, щодо того, щоб уніфікувати всі програми, підвести під єдину базу і в цей диспетчерський пункт, який сьогодні вже є побудований і обладнаний на Коновальця – звідти можна було управляти громадським транспортом міста Львова в цілому. Тобто ця робота проводиться і я знаю, що поставлена така задача замовником і під це навіть знайдено фінансовий ресурс, щоб до кінця року це питання було вирішено. Крім того, в рамках цього питання можу ще сказати, що з ініціативи нашої Асоціації спільно з власниками сайту eway, найближчим часом в режимі он-лайн кожен львів’янин зможе побачити 5 львівський маршрутів – це пілотний проект, які курсують Львовом і мати про роботу тих автобусів детальну інформацію: де знаходиться, в якому місці і так далі. Якщо ми будемо бачити, що цей проект потрібен людям і дійсно люди ним користуються, ми готові відкрити всі маршрути для цієї системи, щоб кожен львів’янин міг зайти в інтернет і бачити як курсує транспорт.
- А які саме це 5 маршрутів?
- Кожне підприємство надало доступ до одного маршруту: Міра і К – № 33, Фіакр – № 41, АТП – № 3а, АТП-14631 - №42, Успіх БМ – №53. Це є 5 маршрутів, які повинен бути запущені найближчим часом. Тобто робота з ефективного використання контролерів ведеться, вона не засунута в далекий ящик, тому що ми самі, витративши великі гроші, не можемо допустити, щоб з максимальною ефективністю не використовувати ту систему. Вона дійсно є потрібна.
- Де є програма поетапного та неухильного покращення якості перевезень? Щоразу перед підняттям тарифів обіцяють покращення і сервісу натомість нічого не змінюється?
- Я дуже часто чую такі закиди: ви перед тим, як підняти вартість проїзду – обіцяєте. Я можу відповідати за себе, я не знаю, як це робилося до мене. З того моменту, коли я почав вести дискусію стосовно зміни вартості проїзду, я нікому нічого не обіцяв. Сьогодні стоїть питання чи ми зможемо в існуючих умовах зберегти той рівень громадського автомобільного транспорту, до якого ми дійшли протягом останніх 17 років. Якщо не будуть мінятися підходи і не буде розуміння стосовно того, що без економіки не буде якості, що без економіки транспорт може скотитися до рівня початку 90-х років. Я вважаю, що це взаємно пов’язані речі і їх не можна розділяти. Я цілком погоджуюсь з дописувачем в тому, що є такі речі, які не коштують нічого і їх треба робити. Я про це постійно говорю на зібраннях нашої асоціації, що такі речі як помити автобус, прослідкувати, щоб водій був охайно вдягнутий, як подивитися щоб на вікнах не було наліплено реклами і цих файликів – воно не коштує нічого. Це вже задача кожного керівника цю ситуацію виправити. Інші питання – кондиціонери, оголошення зупинок – це все додаткові фінансові витрати, які сьогодні підприємства не можуть потягнути при існуючому фінансовому стані.
- Чи можна одягнути водіїв у форму і забезпечити режим роботи згідно з законом позмінно з необхідним відпочинком?
- В автомобільному транспорті пасажирському чи громадському такого поняття, як фірмовий одяг ніколи не існувало. На залізниці він є, в аерофлоті він є, а в громадському транспорті цього не було. Відповідаючи на питання, так – можна, але на сьогоднішній день, якщо ми говоримо про фірмовий одяг, то це не означає одягнути водія в сорочку, це означає дійсно фірмовий одяг. При чому має бути два комплекти: осінньо-зимовий та весняно-літній. Знову ж таки ми впираємося в фінансове питання. Якщо сьогодні у директора підприємства стоїть питання, що йому треба закупити шини, щоб перевдягнути автобуси на зиму і питання купити одяг, щоб перевдягнути водія… я думаю, якщо вас запитаю, що повинен зробити директор, ви мені дасте правильну відповідь. Щодо другої частини запитання, то я абсолютно підтримую. В цьому питанні потрібно наводити лад я думаю, що кожен керівник підприємства в умовах, яких ми працюємо старається дотримувати законності роботи водіїв. Я не можу сказати, що у нас в цьому питанні є певний безлад. Так, є певні порушення, от сьогодні ми вивчали по комунальному АТП. Хто не працює, той не робить помилок і не допускає порушень. Але жорстке дотримання норм законодавства це не обговорюється, це апріорі є прямий обов’язок кожного керівника і він має собі давати звіт, що за це треба відповідати.
- Їжджу на роботу з пересадками і на день виходить 12 гривень. На місяць виходить 264 гривні, якщо ви піднімете оплату за проїзд, то на місяць виходитиме 414 гривень, а зарплата у мене на руки 1250, то як мені бути?
- Що я можу вам відповісти? По-перше, питанням на питання: чи читач в маршрутній мережі, яка була продиктована життям і напрацьована життям, платив по 2-3 рази коли їхав? Напевно, ні. Маршрутна мережа була задумана не знаю ким і для чого, все було перевернуто з ніг на голову. Сьогодні кожен пасажир став жертвою маршрутної мережі, тому що якщо раніше одним транспортним засобом міг добратися з одного кінця міста в інший, то сьогодні мусить робити дві, а то й три пересадки. Це знову ж таки переведення стрілок певними людьми, які в тому зацікавлені. Транспортні підприємства до формування транспортної мережі відношення абсолютно не мають. Я би не хотів повторювати, всі транспортні підприємства готові їздити і возити вас по любому тарифу, який закаже місто при умові, що воно буде жорстко дотримуватися норм чинного законодавства, тобто виплачувати різницю в тарифах між регульованим тарифом і економічно обґрунтованим тарифом і буде сплачувати підприємствам збитки за перевезення пільгових категорій. А ми за це, щоб львів’яни у нас їздили по гривні, а можуть їздити всі безкоштовно – це воля замовника, якщо він скаже: всі їздять безкоштовно, а я з транспортними підприємствами розраховуюсь.
- Коли на зупинках маршруток почнуть з’являтись електронні табло з часом прибуття маршрутки на зупинку, які електротрас почав запроваджувати без підняття вартості проїзду?
- Це робота замовника. Він може хоч біля кожного стовпа повісити електронне табло. Це не робота автотранспортного підприємства і не завдання автотранспортного підприємства розміщати електронні табло. А Львівелектротранс – це комунальна власність міста, на сьогоднішній день отримує 100% грошей, які виділяються з державного бюджету для компенсації перевезень пільгових категорії, тому, можливо, у нього є можливість за рахунок цих грошей, за рішенням органів виконавчої влади, розміщати це табло. Тому якщо виконавча влада вирішить, що мають бути на відповідних зупинках електронні табло, куди курсують автобуси – це їх право. Є в них фінансування цього, є кошти для закупки таких табло і впровадження системи оповіщення пасажирів – питань немає. На сьогоднішній день всі автобуси обладнані GPS-навігаторами, тож це набагато простіше, ніж вивішувати електронні табло. Сьогодні більшість людей віком до 50 років користуються смартфонами, тому маючи сьогодні на озброєнні цю систему GPS, маючи вільний доступ через інтернет-ресурс до маршрутних ліній, якими курсують автобуси, можуть скориставшись телефоном визначити, коли автобус можна очікувати на тій чи іншій зупинці.
- Коли закінчиться безлад на автостанції №8? Багато жителів міста Рудки щодня їздять до Львова на роботу, як тільки приходить п’ятниця, у водіїв з’являється правило: першими сідають в автобус ті, хто їде далі. При чому проводять посадку пасажирів ще до заїзду на платформу, а ті, хто ближче їде, бігають туди-сюди.
- Власник автостанції №8 – не є членом нашої організації. З автостанції членом нашої організації є автостанція Шегині – новозапущена, чудово працює і автостанція міста Броди. А питання щодо наведення порядку на автостанції №8 – це питання до власника цієї автостанції і до ЛОДА, яка повинна це питання вирішувати.
- Коди з доріг зникнуть автобуси, які надміру забруднюють довкілля? Чи хтось за цим слідкує?
- Слідкує. Екологічна служба міста Львова і Державна автоінспекція. На сьогоднішній день всі автобуси, які обслуговують міські маршрути, приміські маршрути без протоколів, які б засвідчували технічний стан та дані про шкідливі викиди в повітря і т.д. ДАІ не допускає до експлуатації. Оскільки на сьогодні ці автобуси працюють у Львові і виїжджають на лінію, в червні місяці був технічний огляд всіх засобів, напевно, що ті викиди, про які ви говорите, є в нормах допуску, тому вони експлуатуються, а контролюють відповідні служби.
- Чому ТзОВ «Міра і К», яке Ви раніше очолювали, є найбільшим порушником договору на перевезення? Адже досі немає жодного автобуса, який би був пристосований для перевезення інвалідів на своїх маршрутах. Таких 10 автобусів кожен перевізник мав мати на 1 січня 2012 + ще 20% на 1 січня 2013 року?
- Думаю, що я на це питання вже відповів. Але я хотів би дописувачу відповісти, задавши запитання: скажіть, а для чого автобуси мають мати низькі підлоги і пристосовані для перевезення інвалідів, якщо жодна зупинка не є пристосованою для того, щоб інвалід міг самостійно навіть в цей низько підлоговий автобус заїхати. Фактично для того щоб маючи цей низько підлоговий автобус інвалід міг скористатися цим автобусом інакше як товариші, які збоку стоять занесли візок в автобус не може. Тобто це питання треба розглядати в комплексі. Якщо стоїть питання стосовно забезпечення, а це є святий обов’язок і ми повинні з розумінням ставитися до людей, які є неповносправними, які мають почувати себе рівноправними громадянами нашого суспільства, то з другої сторони той, хто замовляє цю роботу, мав би робити кроки обладнуючи стоянки, зупинки відповідними пандусами з яких люди мали б заїжджати в цей автобус.
- Коли буде прямий автобус зі Львова до смт Гніздичі Жидачівського району, бо з Жидачева легко добратися, а звідти треба пересідати на маршрутку у Гніздичі, яка їздить лише зранку, в обід і ввечері, а на вихідних взагалі не їздить.
- Я можу вам сказати лише, що ваше запитання можуть прийняти до уваги на наступний рік, починаючи з лютого ЛОДА прочинає проведення чергових конкурсів на обслуговування приміських та міжміських автобусів, тому я як голова асоціації перевізників донесу це питання до управління транспорту обласної адміністрації з тим, щоб врахувати при формуванні транспортної мережі вирішення цієї проблеми, яка на сьогоднішній день існує.
- Коли перероблені вантажні мерседеси перестануть перевозити людей на міжміських маршрутах?
- Я так само задаю це питання тому, що на сьогоднішній день тоді, коли це треба в заслугу поставити, міська влада веде боротьбу за те, щоб в місті працювали автобуси не нижче класу «Еталон», «Богдан» і то ми прагнемо зараз до більшого, то приміські маршрути, які заїжджають зараз в місто і 80% виконують своєї роботи по Львову – це мерседеси, це дельфіни, це є автобуси, які практично сьогодні згідно з новим законом про автомобільний транспорт будуть заборонені до експлуатації.
- Чому не можна поставити відео реєстратор, щоб фіксувати хамство водія?
Не можна всіх водіїв рівняти під одну ланку. Я більш ніж впевнений, що кількість водіїв, які створюють цей фон хамства складає не більше 10% від всіх водіїв. Питання лише в одному. Щоб працедавці, які беруть водіїв на роботу чітко користувалися сайтом нашої асоціації, де є список тих водіїв, яких асоціація не рекомендує брати на роботу перевезення пасажирів. А щодо відео реєстраторів, то в якості експерименту, якраз на цій славнозвісній фірмі Міра і К, встановлюється система обліку пасажирів – пілотний проект, встановлюється система сканування посвідчень пільговиків і будуть встановлені відеокамери для фіксації тих речей, про які говорить читач. Якщо це буде ефективно, то ми будемо, як асоціація рекомендувати цю систему впроваджувати, вона зараз досить ефективно працює в Росії.