Це перший в Україні випадок знесення незаконної будівлі. У Львові повністю демонтували незаконно збудовану багатоповерхівку, яка до того ж була аварійною. Розібрати 7-поверховий будинок на вул. Личаківській робітники змогли менше, ніж за місяць. А от судова тяганина довкола об’єкта тривала понад два роки.
Про незаконність цього будівництва мерія почала говорити ще у 2014 році. Тоді виявили, що фірма ТзОВ «Лідер Моноліт» зводить будинок без жодних дозволів. На власника одразу подали до суду, а він — апеляцію. Тяганина тривала до грудня минулого року. І врешті-решт апеляційний суд прийняв рішення про знесення багатоповерхівки.
Гелена Пайонкевич, директорка юридичного департаменту ЛМР, розповідає: «Фактично, суди тривали 3 роки. Ми справу судову виграли. Там було встановлено, що містобудівні умови місто не видавало. Після цього наші колеги з ДАБІ звернулися з позовом про знесення і виграли цю справу в 1 і 2 інстанціях».
Демонтаж будівлі ускладнювали житлові будинки поблизу. Відбулось усе в декілька етапів. Керівник юридичного відділу ДАБІ у Львові Святослав Кіндратів розповідає про процес демонтажу: «Було застосовано досить маленькі такі «Bobcat» з відбійними молотками, які демонтовували верхні поверхи. Будівельні матеріали спускалися донизу через ліфтову шахту. І тоді вивозилося сміття. а вже верхні поверхи руйнувалися за допомогою великогабаритної техніки».
Тепер власник земельної ділянки повинен компенсувати витрати міста на демонтаж. Тож у мерії готуються до нового позову.
«Земельна ділянка є в приватній власності. Через те і була така довготривала процедура знесення. Станом на сьогодні вона належить фізичній особі. Якщо фізична особа не відшкодує витрати на проведення виконавчих дій, то ми будемо її арештовувати і реалізовувати», — додає Гелена Пайонкевич.
Щоб навести лад, потрібно вивезти будівельне сміття. Та зроблять це вже після Великодня. Тарас, що мешкає неподалік каже: «Після свят хай продовжують. Всі ми люди, всі ми розуміємо, християни як-не-як».
Це перший випадок знесення незаконної будівлі. Опісля, його зможуть використовувати як судовий прецедент. А ще у місті сподіваються: після цього випадку забудовники без документів не працюватимуть.