Незалежність: аудит по-галицьки

09:01, 20 серпня 2010

Час минає швидко. Моя сестричка Христя, молодша на півроку за нашу державу, вже рік як студентка Львівського університету. Вона ніколи не бачила червоного прапора над Ратушею, її ніколи не приймали в жовтенята і піонери.

Вона не скаже, де були вулиці Ботвіна, Кузьми Пелехатого і міста Печ, вона ніколи не стояла в черзі за маслом по 3-4 години. Її сьогоднішні проблеми – це не відсутність вибору, а його надмір.

 

Ще через кілька років народиться вже друге покоління тих, хто ніколи не жив в СРСР. Для них радянська реальність буде чимось на зразок польських довоєнних часів - далеким минулим, про яке розповідатимуть тільки архітектура, окремі побутові речі і бабусі з дідусями.

Ті, хто пожив і тоді, і тепер, можуть порівнювати. Що ж Галичина здобула і що втратила через Незалежність України?

 

Здобутки: інституції, подорожі, апельсини

Свобода є першим бонусом, що спадає на думку серед нового, отриманого в 1991-му: бути тим, ким хочеш, ризикувати і перемагати; вибирати, де жити і чим заробляти на хліб з маслом; обирати свою ідентичність і практикувати її. Її вираз – мати переконання, відстоювати їх, вільно обирати собі керівників і міняти їх; мати недоторкане житло і право на презумпцію невинності.

Своя, а не чужа держава, котра має наші символи, котра визнає національних героїв (принаймні на місцевому рівні), є також великим здобутком. Якщо порівнювати її з репресивним радянським режимом, наша держава не відбирає у нас майно, не засилає в Сибір, не забороняє бути собою. При всій її недосконалості й неефективності, вона дає нам більше свободи, аніж будь-яка чужа влада в усі часи історії.

1991 рік приніс нам право вільно молитися без наслідків для кар’єри і сім’ї, без викликів в КГБ чи деканат. Свобода совісті для кожного, можливість діяти релігійним конфесіям – велике досягнення Незалежності.

Незалежність відкрила світ для нас – і навіть якщо це поїздка заробітчанина, це все одно неспівмірне з життям за "залізною завісою". Очевидно, що "Шенгенська стіна" міцніє, а криза не сприяє поїздкам в чужі краї, але все ж старші люди вибирають між Єгиптом і Туреччиною, а молодь - між поїздками стопом по ЄС і подорожами Кавказом чи Індією. Інтернет є іншим способом відкритості світу (альтернатива – тоталітарний Інтернет в Китаї, котрий використовується для контролю над громадянами).

Новим для галичан є відчуття власної суб’єктності, відчуття "малої Батьківщини". Помаранчева революція показала нашу громадянську культуру, класичну для Центральної Європи – такої ж, як Румунія, Болгарія, Угорщина, Словаччина.

Економічні гасла кінця 1980-х також частково здійснилися (порівняймо себе з Північною Кореєю).  Люди одягаються і взуваються краще (навіть секонд-хенд – інший рівень якості і асортименту, ніж тоді). Інакше виглядає побут (асортимент книжок, меблів, електроприладів, машин – середньокапіталістичний). Супермаркет неможливо порівняти з жодним радянським гастрономом, а гіпердефіцитні в радянські часи цитрусові тепер доступні кожному. Змінилася якість багатьох речей – від ремонту до відпочинку, і таки в кращу сторону. Ми живемо краще, ніж будь-коли раніше – за Австрії, за Польщі, за німців, за перших і других совітів.

 

Втрати: люди, заводи, формати

Нестабільність, котра почалася в кінці Союзу, не минула й досі. В порівнянні з брежнєвськими часами, люди втратили визначеність: освіта-кар’єра-пенсія, гуртожиток-комуналка-квартира, стабільність цін і грошової одиниці, зрозумілі правила гри, зрештою.

Ми втратили багато людей. Багатьох зламала недоля, кинувши в алкоголь і наркотики. Багато хто поїхав з України, бо не зумів заробити собі на прожиток – і осів в Канадах чи Італіях. Поїхало багато тих, кого місцеві називають "москалями" і "жидами" – не в останню чергу тому, що не змогли себе знайти в нових реаліях. Тяжко сказати, чи вважати втратою тих, хто поїхав до Києва – та буття з рідним краєм на відстані ночі в поїзді все одно не дає змоги бувати частіше, ніж раз-два на сезон.

Галичина, по суті, позбулася промисловості після 1991-го. Тяжко сказати, чого тут було більше – невміння керувати чи об’єктивного колапсу технологічно відсталого і неекономного виробництва, - мабуть, і одного, і другого. Зникли цілі проектні інститути (на території одного з них – торгові ятки львівського Краківського базару). Наш край втратив дуже багато робочих місць, і в селах і невеликих містечках люди часто живуть з натурального господарства і заробітчанства.

Відійшли в минуле безплатні медицина і освіта. Репетиторство і контрактне навчання ("бюджет" часто є співмірним по затратах), витрати на проживання (далеко не в кожного вузу є гуртожитки) влітають в копійку. Лікування ж може розорити будь-яку людину навіть середнього достатку. Очевидно, за часів СРСР медицина не була надто якісною, а навчання теж було не безплатним, а інколи й просто неможливим без "бузини на городі і дядька в Києві" - але ситуація не була аж так вже сконцентрована на грошах.

Після виходу з "українського гетто" з падінням режиму не вдалося створити цілісний контекст культурного життя. Є справді небагато зон, де українська є головною, де її не можна замінити чужим якіснішим однотипним зразком. Домінують формати "пострадянського простору" (музика російською, "вконтактє" і "однокласнікі"). Зникли окремі жанри: чи проводяться тепер домашні Шевченківські вечори?

Одна з трагедій Незалежності – втрата вміння берегти своє (візьмімо хоча б нищення старої забудови міст, чи спалені самими церковними громадами старі дерев'яні церкви). Забулося, що боротьба за незалежність починалася з боротьби за збереження українських архітектурних пам’яток.

 

Далі: дати раду спадку

Після СРСР нам залишилося багато речей, котрі нас і надалі тримають в спільному просторі "від Чопа до Владивостока": погані дороги, нахабні бюрократи, ЖЕКи, сміття на вулицях і загаджені під’їзди, врешті – влада, котра по-радянськи прикривається ідеологією, а вирішує власні проблеми. Кожна з цих речей живе всередині нас – бо ми дозволяємо їм такими бути в реальності.

Для старших людей, котрим довелося пережити божевільні 90-ті, Незалежність є також і часом втрачених можливостей. Після затхлості радянського режиму вони пережили ще й пострадянський колапс, а на старість муситимуть виживати на копійчану пенсію. Та саме вони дали вижити молодій державі і її наступному поколінню ціною власних перспектив, тяжкою працею і життям на межі бідності. А це – також ціна нашої Незалежності.

18-річних ще 20 років тому чекала освіта, відповідна до можливостей "блату" батьків, а потім – робота за рознарядкою до кінця життя (і це ще якщо пощастить жити в рідному місті – бо за розподілом могли і на Сибір відправити). Для сьогоднішньої молоді незалежність – велика перевага: вони – вільні люди, зі всіма ризиками і відповідальністю. Їм теж доведеться дати раду зі спадщиною – і приймати рішення.

Незалежність України – це те, про що поколіннями мріяли наші предки-галичани. Їхня мрія збулась – з Днем народження, державо!