Незамінних товарів немає

Найбільші торгівельні мережі планують взагалі відмовитися від російських товарів

14:20, 22 липня 2014

У Львові набула чинності ухвала Львівської міської ради про маркування товарів російського виробництва, яка зобов’язує підприємців ознакувати продукцію, виготовлену в Російській Федерації. Негайного ефекту від її впровадження мешканці міста ще не побачили, але підприємці, зокрема великі торгівельні мережі, вже готуються до її виконання.

Торгівельні мережі шукають альтернативу

Найбільшим активістом у маркуванні російських товарів виявилася ТВК «Львівхолод», до якої належить мережа супермаркетів «Рукавичка». В компанії запевнили, що ознакувати російські товари вони будуть в усіх 70 магазинах, які розташовані не тільки у Львові, а й на території області.

«Наша компанія повністю підтримує ініціативу Львівської міської ради. В умовах анексії Криму та війни, яка відбувається на сході України, ми вважаємо такі дії цілком виправданими. Адже кожна копійка, витрачена на російську продукцію може бути використана на фінансування російських військових та терористичних угрупувань на сході України», – розповіла представник ТМ «Рукавичка» Тетяна Паркасевич.

У компанії зазначають, що свідомі того, що маркування російської продукції не вирішує проблему економічного бойкоту російських товарів повністю. «Потрібно докласти всіх зусиль до викорінення російських продуктів із прилавків, а це в свою чергу потребує заміни російських товарів українськими або європейськими аналогами. Відповідні департаменти компанії вже почали роботу з пошуку альтернативних постачальників, які б могли замінити російську продукцію. Також ми звернулись до постачальників російської продукції замінити її товарами неросійського походження. Якщо це питання буде вирішено, то компанія готова відмовитися від російської продукції взагалі», – додала Паркасевич.

Водночас представник ТМ «Епіцентр К» Дмитро Танько каже, що, на жаль, українських товарів промислового призначення в Україні не так багато, як би хотілось. Однак альтернативу російському виробнику вже шукають, зокрема серед невеликих підприємств.

«Товарів суто російського виробництва насправді у нас не так багато – майже 0,2%. Більшість російських товарів виготовляються під європейськими чи світовими брендами, як-от Schwarzkopf, Procter&Gamble. Але сьогодні це питання стало актуальним для самих представників брендів, адже завозити товар з Росії стало дуже незручним. Тому питання має вирішитися і з їхнього боку», – зазначив Танько.

Незважаючи на можливі зміни, у «Епіцентрі» вже звернулись до дистриб’юторів з проханням змінити країну походження їхніх товарів.

«Магазини «Епіцентр К» звернулись до виробників, особливо це стосується виробників побутової хімії, оскільки вони займають великий ринок, з проханням змінити країну-виробника. І взагалі я хотів би сказати про те, що весь західний регіон орієнтується на українських постачальників. Адже гасло нашої компанії – українське виробництво та українські товари. На жаль, сьогодні відсоток українських товарів у торгівельних мережах надзвичайно низький, але нашою стратегічною метою є розширення співпраці з українськими виробниками», –  додав представник мережі будівельних гіпермаркетів.

У торгівельній мережі зазначили, що давно позначають країну виробника того чи іншого продукту, тепер залишиться зробити таке маркування виразнішим.

Подбати про виконання ухвали вирішила і дирекція ринку «Шувар». Як розповів директор ТОВ РАТ «Шувар» Ігор Плотиця, ринок проведе роботу зі своїми підприємцями, яких понад 600, та роз’яснить усю важливість такого маркування.

«Ми підтримуємо  рішення Львівської міської ради, солідарні з тими кроками, які зараз робляться, щоб люди чітко розуміли , яку продукцію вони купують. Думаю, що спільними діями ми чітко визначимо пріоритет українського продукту», – додав Плотиця.

Про свою готовність маркувати російські продукти висловився і супермаркет «Арсен», який до цього був доволі пасивним у питанні економічного бойкоту. Представник торгівельної мережі Денис Дроздов зазначив, що в «Арсені» готові виконувати зобов’язання місцевих органів самоврядування та готові співпрацювати.

«Зараз у нас ведеться робота з безпосередньо маркування товарів, ми розробили прапорці, які будемо розташовувати біля відповідних продуктів», – сказав Дроздов.

Він додав, що представники компанії планують розпочати пошук альтернативних  виробників продукції, щоб згодом замінити певні російські товари.

Наступна мета – припинення торгівлі з РФ

Тим не менш громадські активісти та депутати не збираються зупинитися на досягнутому. Основна ціль – вилучити російські товари з обігу у Львові взагалі.

«Ухвала Львівської міської ради про маркування російських товарів від 10 липня є першим кроком. Основна наша ціль – заборонити продаж російських товарів у Львові в принципі», – заявив ініціатор ухвали, «свободівець» Любомир Мельничук.

Однак він додав, що втілити цю ідею лише на місцевому рівні неможливо, оскільки органи місцевого самоврядування мають недостатньо повноважень, щоб впливати на закони. «Взагалі припинення торгівлі з Російською Федерацією дуже важкий і тривалий процес», – зазначив депутат міськради.  

На його думку, бойкот російських товарів в Україні має підштовхнути власників торгівельних марок створювати свої заводи в Україні, або ж імпортувати продукцію з інших країн, а не з Росії.

«Незамінних товарів немає, просто протягом останніх двадцяти років нам нав’язували ідею, що певні товари, які виробляють у Росії, є найкращими», – додав Мельничук та наголосив, що виконання ухвали буде тестом на патріотичність для торгівельних мереж та підприємців Львова.

У свою чергу один з активістів громадського руху «Економічний бойкот» Олег Радик назвав таку позицію торгівельних мереж частковою капітуляцією.

«Панове комерсанти, а скільки мало померти людей, щоб ви дійшли до такого рішення? Рішення міської ради… Скільки ми вас просили маркувати російські товари? Ми приймаємо часткову вашу капітуляцію, бо маркування російських товарів є лише частковою капітуляцією. Але ви маєте повністю відмовитись від них», – наголосив він.

Тим не менш виконання ухвали є обов’язковим для всіх підприємців Львова. Начальник юридичного управління ЛМР Гелена Пайонкевич зазначила, що відповідно до законодавства рішення органів місцевого самоврядування є обов’язковим до виконання. За невиконання ухвали Львівська міська рада може подати до суду на підприємця.