Незрячі відтепер можуть «побачити» львівську ратушу на дотик

14:44, 9 грудня 2016

У Львові створили доступний для незрячих людей бронзовий міні-макет Ратуші, аби красу архітектурної пам'ятки могли відчути руками і незрячі та слабозорі люди. Копія споруди стоятиме перед входом у Львівську міську раду.

Це перший такий об'єкт проекту «Львів на долонях». Це точна копія львівської ратуші в масштабі 1:130. Її скульптор Василь Одрехівський каже, що при створенні в першу чергу враховували особливості незрячих людей. Тож відобразили всі найдрібніші деталі, аби на дотик можна було розпізнати всі арки, балкони, вікна, годинник на Ратуші та скульптури левів. Також макет містить інформаційну таблицю шрифтом Брайля.

«Спочатку ми виготовляли її в картоні, в гіпсі, пластиліні. Пізніше відливали форму в силіконі і гіпсі, пізніше в ливарні, відливали в бронзі. На кожному етапі ми радились з незрячими, щоб він був адаптований і якнайкраще пристосований для таких тактильних відчуттів», ― каже Василь Одрехівський.

Одразу після урочистого відкриття та освячення скульптури, її обступили незрячі. Чимало з них ніколи не бачили Ратуші, або забули як вона виглядає, бо давно втратили зір.

Автор ідеї, керівник ГО «Українська спілка інвалідів - УСІ» Оксана Потимко каже: перш за все дуже важливий освітній проект.

«Я думаю, що всі львівські незрячі знають, що Ратуша, приміром, має вежу. Вони навіть можуть почитати в Інтернеті, що висота цієї вежі складає 65 метрів, до неї ведуть чотириста сходинок, але ніхто з них не бачив, як та вежа виглядає, на відміну від людей, які бачать, ― пояснює Оксана Потимко. ― Я, наприклад, мрію про те, щоб і Собор святого Юра, і Львівська опера, Домініканський, Бернардинський, Катедра, Вірменський собор, арсенал, щоб дуже цікаві історичні об'єкти міста Львова стали доступними для тих, хто не може їх побачити очима».