Нідерланди хитнуло вправо

На парламентських виборах у найдемократичнішій країні перемогла ультраправа партія

15:08, 25 листопада 2023

Нідерланди хитнуло вправо. Як це сталося, що ультраправа партія змогла перемогти на виборах у найдемократичнішій країні, де давно утвердилася повна особиста свобода і толерантність до будь-якої особистої ідентичності? Але я трохи знаю Нідерланди. І розумію, як поступово наростали проблеми.

Ще у 1992 році зауважив, що вся околиця навколо штаб-квартири найбільшого голландського банку наповнена тисячами африканців, азіатів і вихідців з голландських колоній. Всі вони розмовляли голландською, бо в цьому питанні голландці дуже стійкі. Але майже всі «сиділи на соціалці». І голландці не бачили у цьому нічого загрозливого.

Однак вже через 20 років мій знайомий відвозив дитину вчитися з міста у сільську школу щоби дати їй добру освіту. Бо у міських школах вже було таке засилля емігрантських дітей, що рівень навчання дуже знизився, аби не дискриміновувати невстигаючих учнів. Любов голландців до рівності всіх і вся зіграла тут злий жарт.

Декілька десятиліть добробуту та безпеки так розслабили суспільство, що незчулися, як принципи абсолютної свободи та толерантності почали призводити до абсурдних ситуацій.

Одруження однаково можна зареєструвати у мерії чи в церкві. Але пара геїв вирішила змусити власне священика їх одружити. Він відмовився через принципи віри і порадив піти у мерію. Але геї подали судовий позов і домоглися, що священика посадили.

Рік за роком розвивалася ситуація коли у вільній країні стало небезпечно не те що критикувати, але навіть обговорювати певні теми. Наприклад, ЛГБТ, евтаназію, обмеження і наведення порядку з імміграцією.

Людей позбавили змоги вільно висловлюватися під негласною загрозою «кенселінгу». Якщо твоя думка суперечить мейнстріму, нав’язаного суспільству агресивними лівацькими рухами, то можеш позбутися кар’єри та навіть отримати судовий позов.

Але тут ось яка цікава штука. У 90-х роках навіть голландські друзі відмовлялися розмовляти на будь-яку єврейську тему. Бо якась фраза може бути не так потрактована і вони можуть позбутися соціального становища чи навіть роботи. А після 7 жовтня все навпаки – антиєврейські демонстрації, закриття єврейських шкіл через загрозу погромів. Чи це не є частково і результатом попередньої негласної політики «заборони на обговорення»?

Деякі емігрантські середовища є дуже закритими, наприклад китайські. Там діють власні внутрішні правила і закони. Колись у малому містечку вбили цілу родину власника китайського ресторанчика – всіх, разом з малими дітьми. Бо вони не хотіли платити данину місцевій китайській мафії. Поліція нічого не змогла довідатися, розслідувати. Нікого не покарали.

Ці та багато інших проблем стимулювали поступове зростання у Нідерландах популярності ультраправих. Бо людям вже потроху набридало. Їхні предки важкою працею, економністю та самообмеженнями збудували на болотах і відвойованих у моря землях чудову країну – вільну і процвітаючу. А тепер суспільство відчуло загрозу. І зреагувало на це підтримкою ультраправих.

Але не все так просто. Бо у всьому світі ультраправі партії, і ультра лівацькі рухи в значній мірі стимулюються і фінансуються Росією. Адже спричиняються до поляризації та розхитування західних суспільств. Тим самим послаблюючи ненависні Росії демократичні країни.

У випадку Герта Вілдерса на це чітко вказує його намір припинити будь-яку допомогу Україні.

Європейське і американське суспільства пронизані російськими структурами впливу. Росія витрачала на це мільярди доларів протягом багатьох років. Громадські організації, університетські спільноти, всеможливі рухи та ініціативи. Всіх їх талановито скеровують на розхитування західних демократій та підтримку вигідних Росії активностей.

В Нідерландах ніхто навіть не думав розслідувати зв’язок із російськими спецслужбами голландської організації, яка ініціювала у 2016 році референдум проти асоціації України з ЄС. Хоча для нас вплив російських спецслужб у цій ініціативі був очевидним.

Величезні інвестиції в Росії та отримані прибутки змушували голландських політиків і уряд нехтувати багатьма принципами та цінностями, закривати очі на явні російські злочини.

Навіть збитий росіянами літак рейсу МН17 нічого не змінив. Розслідування максимально затягнули і провели так, що не звинуватили Росію та її злочинний режим, а лише засудили чотирьох «стрілочників»-виконавців.

Прикро, що голландці не знайшли кращого шляху вирішення своїх проблем аніж підтримка ультраправих. Бо, на мою думку, основним рішенням є гарантування свободи слова – в дискусіях, у ЗМІ. А також набагато жорсткіші умови натуралізації емігрантів – щоби підтягувати їх до свого рівня, а не опускатися до їхнього заради хибно трактованих принципів рівності та толерантності.