Музей в Амстердамі відклав повернення експонатів виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» будь-який із сторін, ані Україні, ані анексованому Криму.
Про це повідомила PR-директор Музею Алларда Пірсона Марлеен Сміт, інформує Інтерфакс.
За словами представника музею, передача об'єктів відбудеться тільки після кваліфікованого судового рішення або ж тоді, коли сторони досягнуть відповідної домовленості.
Сміт пояснила, що випадок з скіфським золотом унікальний, тому простого рішення бути не може.
«Незважаючи на широку юридичну експертизу, проведену музеєм за останні місяці, ми дійшли висновку, що не в змозі самостійно погодитися з однією із сторін. У разі будь-якого рішення одна із сторін виявиться незадоволеною», – сказала Сміт, зазначивши, що в музеї будуть дбати про експонати аж до судового рішення про їх долю.
Кримські музеї, утім, оголосили, що готові через суд довести своє право на золото скіфів, однак владу Криму влаштовує рішення нідерландського музею не повертати скіфські колекції ні Криму, ні Україні.
Міністерство культури України вказує на те, що ці експонати визнані державною власністю і наполягає на їх поверненні до Києва.
Нагадаємо, в лютому 2014 року колекція скіфського золота була вивезена в Амстердам, де була представлена на виставці «Крим: золото і таємниці Чорного моря» в музеї Алларда Пірсона.
Після аннексії Криму Росією голландська сторона відмовилася повертати експонати в музеї, мотивуючи відмову тим, що приймала їх від України.
Виставка сформована з колекцій п'яти музеїв, один з яких знаходиться в Києві, чотири – в Криму. Серед 500 експонатів виставки – артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, домашнє начиння древніх греків і скіфів.