Федеральна прокуратура Німеччини розкрила нові відомості про вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в Берліні. Вбивство сталося ще 23 серпня, вбивцю затримали того ж дня, а 4 грудня Німеччина вислала двох російських дипломатів, пояснивши це тим, що Росія не надала достатньо допомоги у розслідуванні злочину.
Як пише «Новое время» з посиланням на німецьку прокуратуру, підозрюваний у вбивстві Хангошвілі росіянин користувався різними іменами, а для в'їзду в шенгенську зону скористався візою, яку видала Франція.
У прокуратурі зазначили, що вбивця Вадим С., котрий також використовував ім'я Вадим К., 17 серпня прибув з Москви в паризький аеропорт імені Шарля де Голля.
До візової анкети було додано підтвердження від роботодавця, видане підприємством ЗАТ Руст з офісом в Санкт-Петербурзі і підписане генеральним директором і бухгалтером цієї компанії. З документа випливало, що Вадим С. працює будівельним інженером і з 20 листопада 2017 року одержував щомісячну зарплату в розмірі 80 тисяч рублів.
Однак німецька прокуратура з’ясувала, що станом на 10 квітня 2019 року компанія ЗАТ Руст перебувала в стані «реорганізації», в 2018 році у неї був лише один співробітник зі щомісячним окладом в 80 тисяч рублів, а прибуток компанії склав лише 2000 рублів.
З повідомлення прокуратури також випливає, що один з номерів телефаксу ЗАТ Руст має стосунок до підприємств Обороненергосбит і Обороненерго, які належать міністерству оборони РФ.
Звірка документів з базами даних розшуку показала, що Вадим С. має документи на ім'я Вадима К., якого Росія 23 квітня 2014 року оголосила в розшук за підозрою у вбивстві в Москві, скоєному 19 червня 2013 року. 7 липня 2015 року оголошення про розшук було видалено.
Через три дні після прильоту в Париж ймовірний вбивця відправився до Варшави, де у нього був заброньований номер в готелі до 26 серпня. 22 серпня близько 8 години ранку він передчасно покинув готель і більше туди не повертався. Де саме Вадим С. перебував і чим займався до вбивства, скоєного в Берліні 23 серпня, невідомо.
Федеральна прокуратура незнайшла відомостей, які вказували б на те, що вбивство могло бути скоєно на замовлення недержавних осіб. Вказівок на зв’язок підозрюваного з жертвою і на можливий особистий мотив вбивства також немає. Відсутні і дані, що вказують на зв’язок цього вбивства з організованою злочинністю або ісламським тероризмом.
Громадянина Грузії чеченського походження Зелімхана Хангошвілі вбили 23 серпня в центрі німецької столиці. Він був польовим командиром під час другої чеченської війни. Влада Росії оголосили його в розшук за звинуваченням у тероризмі. Хангошвілі виїхав до Німеччини після того, як в 2015 році на нього в Грузії було здійснено черговий замах.
Ймовірного вбивцю Хангошвілі затримали в Берліні того ж дня. Ним виявився чоловік з російським паспортом, виданим на ім’я Вадима Соколова.
4 грудня Німеччина оголосила про висилку двох співробітників посольства Росії у зв’язку із вбивством у Берліні колишнього чеченського польового командира. Міністерство закордонних справ Німеччини обґрунтувало висилку тим, що російська влада не надала достатнього сприяння у розслідуванні вбивства. У відомстві наголосили, що багато фактів свідчать про те, що вбивство було виконано на замовлення російської або чеченської влади.
За інформацією ЗМІ, вислані дипломати виявилися співробітниками російської розвідки.
У МЗС Росії назвали цей крок «недружнім» і пообіцяли відповісти належним чином.