Німецька компанія готова качати газ в Україну через Словаччину

23:00, 14 червня 2013

Компанія RWE Supply&Trading GmbH готова розпочати постачання природного газу для його подальшої доставки в Україну через територію Словаччини. Однак для початку таких поставок газу ще необхідно остаточно вирішити як політичні, так і технічні питання.

Про це повідомив глава правління німецької компанії Стефан Юдіш.

"Ми поставляємо газ в Україну через Польщу з листопада 2012 року. У нас є існуючі контракти з українськими партнерами, і ми їх плануємо продовжити. Ми також плануємо почати постачання газу зі Словаччини, і це третій після Польщі та Угорщини, найважливіший варіант", - сказав Юдіш.

За його словами, реверс газу через цю країну відкриє можливість використання українських підземних сховищ газу для європейських компаній.

"З відкриттям реверсного потоку зі Словаччини стане можливе використання українських газосховищ, але їх можна буде використовувати тільки тоді, коли газ зможе вільно входити і виходити з України. Я знаю, що Єврокомісія і багато інших партнерів над цим працюють", - сказав глава RWE.

Юдіш також звернув увагу, що природний газ який отримується RWE на кордоні зі Словаччиною стає власністю компанії, і вона вже сама вирішує, що з ним робити.

"Коли ми отримуємо газ на "Велке Капушани" (газовимірювальна станція) на словацько-українському кордоні, власність переходить від постачальника до нас або іншому покупцеві. Це вже наш газ, ми за нього заплатили і можемо робити з ним те, що хочемо. Це ключовий принцип ринку", - підкреслив він.

Нагадаємо, RWE грає ключову роль у стратегії Києва щодо зниження залежності від російського газу.

Нагадаємо, в травні 2013 року зі сторони Польщі в ГТС України надійшло 129 млн кубометрів газу, що на 21% (на 27 млн кубометрів) більше за показники квітня 2013 року. Окрім цього, нещодавно міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив, що Україна з 15 травня 2013 року почала імпорт природного газу з Словаччини в тестовому режимі.

Раніше Ставицький заявляв, що Україна планує в 2013 році імпортувати в усіх напрямках приблизно 30-32,5 млрд куб. м природного газу.

Окрім цього, Україна розпочала імпорт газу з Європи через Угорщину. У березні 2013 року прем’єр Микола Азаров також зазначив, що через високу ціну на газ, Україна значно скоротила його споживання, що у свою чергу не вигідно «Газпрому», оскільки він втрачає великого споживача. За недобір газу в 2012 році «Газпром» виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на 7 млрд дол штрафних санкцій.

Президент Віктор Янукович вважає ціну за російський газ завищеною і несправедливою та нагадав, що газова угода, підписана у 2009 році, щорічно приносить нашій державі близько 6 мільярдів збитків.

Голова концерну «Газпром» Олексій Міллер заявив, що Україна не зможе закуповувати європейський газ замість російського, оскільки Києву це буде економічно невигідно. Окрім цього, Міллер заявив, що закупівля Україною газу в ЄС нагадує "шахрайство". Водночас, європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер (Günther Oettinger) заявляє про повну законність реверсних поставок газу з Європейського Союзу в Україну.