Згідно з рішенням Міжнародного арбітражного трибуналу у Відні, російський «Газпром» змушений повернути частину платежів німецькій енергетичній компанії RWE. За прогнозами експертів «Газпром» змушений повернути німецьким партнерам до $390 млн.
На процесі представники компанії RWE, яка контролює 17% на паливно-енергетичного ринку Німеччини, наполягали на перегляді формули ціни на газ. У цьому питанні суд також став на бік німецьких енергетиків.
«Газпром» повинен повернути RWE частину оплати за газ, починаючи від травня 2010 року, ретроактивними платежами.
Дочірня компанія «Газпром експорт», відповідальна за міжнародні продажі вуглеводнів, висловила розчарування рішенням віденського арбітражу, назвавши його таким, що підриває правові норми ЄС.
«Воно має явну спрямованість проти «Газпрому» і змушує «Газпром експорт» діяти в суперечності з європейським законодавством», - сказано в повідомленні компанії.
Суть претензій німецького концерну RWE до «Газпромe» полягає в механізмі ціноутворення. Зараз ціна на газ за довгостроковими контрактами прив'язана до ціни на нафту (або умовного кошика нафтопродуктів). Тим часом в останні роки в Європі активно розвивається спотовий ринок - тобто ринок з розрахунками тут і зараз. На ньому ціна за кубометр газу формується природним чином: на основі балансу попиту та пропозиції. І останнім часом, враховуючи новини зі США, де навчилися добувати недорогий сланцевий газ, ціна на спотовому ринку в Європі падає. Партнери «Газпрому» за довгостроковими контрактами не хочуть платити за газ більше, ніж він вартує насправді, - і йдуть до суду.
У січні цього року російська компанія звернулася до арбітражу для скасування рішення про виплати німецькому концерну, яке було прийнято ще в жовтні 2012 року.
Нещодавно правління «Газпрому» повідомило журналістам, що ретроактивні платежі європейським партнерам за весь поточний рік не перевищать $3 млрд.
Торік позови проти російської газової монополії висунула Польща, Литва і Чехія. Чеській "дочірній компанії" RWE вдалося виграти господарську суперечку у «Газпрому» і не платити штраф за невибраний газ.
Іншим європейським споживачам - італійським ENI і Edison, німецьким E.ON і RWE і грецькій DEPA - «Газпром» змушений надати знижки. Тільки за першу половину 2012 року «Газпром» виплатив європейським компаніям близько 4, 25 млрд.
Зазначимо, до цього RWE не вдалося домовитися з «Газпромом» про зниження цін на газ. Під час переговорів російська монополія була готова піти на деякі поступки, але виставила низку зустрічних вимог, серед яких скасування практики реекспорту російського газу в Україну. RWE відмовилася вирішувати питання в позасудовому порядку.
Нагадаємо, 28 червня на прес-конференції голова "гапрому" Олексій Міллер заявив, що "Газпром" з 1 січня 2015 року більше не авансуватиме транзит газу через територію України. Він також наголосив, що Україна може зірвати опалювальний сезон в Європі,
оскільки в її газосховищах недостатній запас газу.