Нині ЄС уточнить умови підписання угоди про асоціацію з Україною

09:25, 10 грудня 2012

Чергове засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ відбудеться сьогодні у Брюсселі. До порядку денного включено і українське питання. Представники країн-членів ЄС сьогодні повинні визначити, як розвивати відносини з Україною після парламентських виборів, що викликали неоднозначну оцінку Заходу, і чи варто підписувати угоду про асоціацію з Україною в таких умовах.

Проект рішення Ради ЄС, затверджений у минулу середу, поки не оприлюднюється. Але співрозмовники в європейських структурах запевнили "Коммерсант-Украина", що Брюссель вирішив дати Києву ще один шанс.

"Євросоюз ставить питання не про те, чи підписувати угоду з Україною, а про те, коли її підписувати. Адже ми вклали стільки сил в переговори з Україною не для того, щоб відмовитися від цього документа. Хоча це не скасовує існування умов підписання СА", - пояснив один зі співрозмовників газети.

Раніше представники ЄС називали три ключові вимоги до України, при виконанні яких стане можливе підписання угоди, - проведення вільних і чесних виборів; відмова від практики виборчого правосуддя і ліквідація її наслідків; прогрес у проведенні реформ.

Два останні пункти досить неконкретні і допускають двояку оцінку їх виконання, а перший вже застарів - вибори відбулися і викликали критику багатьох спостерігачів.

За інформацією газети, Євросоюз пом'якшить свою позицію, щоб зберегти шанс на підписання СА в 2013 році. Так, у рішенні Ради ЄС буде міститися оновлений список умов.

Зокрема, Брюссель вирішив погодитися з доводами офіційного Києва про те, що джерелом проблем при проведенні виборів стало неідеальне виборче законодавство. Рада ЄС вимагатиме від України розробити новий всеосяжний Виборчий кодекс, причому з урахуванням думки опозиції.

Загальна вимога про продовження реформ в Україні буде конкретизована – оцінка ЄС виконання даного пункту буде ґрунтуватися на прогресі у реалізації судової реформи.

Такий підхід лобіювали представники східноєвропейських країн, які виступають за якнайшвидше підписання СА. Відзвітувати про виконання цієї вимоги Києву буде нескладно. Як відомо, на минулому тижні адміністрація президента вже передала в Конституційну асамблею проект змін основного закону, що одержав схвалення керівництва Венеціанської комісії.

У списку залишиться умова, пов'язана з проблемою виборчого правосуддя. Співрозмовники газети стверджують, що в ньому не згадуються конкретні прізвища, проте Європа чекає перегляду вироків екс-прем'єра Юлії Тимошенко та екс-глави МВС Юрія Луценка.

"Про це не говориться прямо, але Рада ЄС дає Україні шанс скасувати їхні вироки на підставі майбутніх рішень Європейського суду з прав людини", - вважає один із співрозмовників газети в Брюсселі.

На сьогоднішньому засіданні буде обговорюватися також можлива дата саміту Україна-ЄС.

Нагадаємо, раніше представник України при ЄС, посол Костянтин Єлісєєв заявив, що очікує, що висновки Ради міністрів ЄС з українського питання відкриють реальну перспективу підписання Угоди про асоціацію.

Як відомо, Україна та ЄС розпочали переговори щодо угоди про асоціацію в 2007 році і завершили їх у грудні 2011 року. 30 березня цього року угода була парафована сторонами.