У Гарвардському університеті 22 вересня вручили Шнобелівські премії (Ig Nobel prize) – нагороди за цілком реальні відкриття, які «спершу викликають сміх, а згодом змушують замислитися».
Цю премію часто сприймають як пародію на Нобелівську премію, хоч її й отримують за цілком реальні дослідження. Відрізнити серйозного науковця від дивака насправді не легко. До прикладу, двоє нідерландських вчених отримували і Нобелівську, і Шнобелівську премії.
У 2000 році Андрій Гейм отримав Шнобелівську премію «за використання магнітів для демонстрації левітації жаб», а у 2010 році за винайдення графену йому дали вже Нобеля з фізики. Подібно й паразитолог Барт Кнолс спершу як працівник МАГАТЕ був відзначений премією миру, а вже 2006 року він особисто отримав Шнобелівську премію з біології (виявив, що самок малярійних комарів однаково приваблюють запах сиру та запах людських ніг).
ZAXID.NET пропонує читачам короткий тест на здатність виявити серед науковців диваків. Правила прості: бачите опис дослідження, клікаєте, чи таке могло отримати Нобелівську премію (ліва частина екрану), чи заслуговує на Шнобелівську (права частина).
У 2016 році Шнобелівською премією відзначили єгипетського уролога, який з'ясував, як штани з різних матеріалів впливають на сексуальне життя щурів; групу фізиків, яка досліджувала, чому світлогриві коні є найбільш стійкими до укусів гедзів; новозеландських науковців, які просили студентів описати «індивідуальність» каменів з позицій впливу на маркетингову стратегію.
Премію з хімії отримав концерн Volkswagen, який встановив в автомобілі прилади, які занижували реальні показники викидів шкідливих речовин у повітря. Нагороду з медицини вручили науковцям, які довели, що свербіж лівої частини тіла можна полегшити, якщо дивитися у дзеркало і чухати праву частину тіла.
Премію з психології отримала група вчених, яка опитували 1000 людей, як часто ті обманюють інших, і визначала, чи можна вірити цим відповідям. Премією миру відзначили дослідження про «сприйняття і виявлення псевдоглибокої маячні» (у ході цих експериментів зокрема з'ясувалось, що картинки з красивими цитатами у соцмережах частіше постять люди з нижчим рівнем інтелекту).
Томас Твейтс, який створив штучні ноги для імітації рухів кози, а також Чарльз Фостер, який в різні часи пробував пожити як борсук, лисиця, олень та видра отримали премію з біології. Двоє японців, які з'ясовували, чи виглядають речі по-іншому, якщо нахилитися і дивитися на них між ніг, отримали премію в галузі сприйняття. А тритомна автобіографічна праця про задоволення від колекціонування мертвих та живих мух відзначена літературною премією.