Нобелівський лауреат з літератури засудила Путіна

21:23, 14 липня 2014

"Те, що відбувається на Україні, жахливо. Вже перший крок - анексія Криму - був неприйнятний. Але дестабілізація найбагатшого регіону України триває, - сказала письменниця Герта Мюллер, лауреат Нобелівської премії з літератури (2009) в інтерв'ю газеті  La Repubblica. - Путін веде антифашистську пропаганду, але його цінності характерні для крайньо правих. Він всюди бачить ворогів, тому що кожен диктатор потребує ворогів, щоб мати можливість виправдовувати порушення прав людини. Путін - фахівець з дестабілізації: у нього є підготовлені співробітники, він виховує сепаратистів. По суті, він не хоче привласнювати Україну - він всього лише хоче дестабілізувати її настільки, щоб вона не могла вступити в ЄС. Це бридко", - переконана Герта Мюллер.

"З націоналізмом завжди існує загроза, що ситуація вийде з-під контролю. Націоналізм завжди несе в собі елемент ірраціональності. Ідеології не стоять на місці: вони ростуть, піднімаються. І в той момент, коли націоналізм трансформується в ідеологію, він стає небезпечним. У випадку з Росією побоювання викликає той факт, що може статися повернення до примари Великої Нації. З іншого боку, Путін прийшов з КДБ, і йому знайомий лише цей світ", - вважає німецька письменниця.

"Якби була розпочата громадська дискусія про те, чим був сталінізм, якби насправді відкрито було сказано, що Сталін був масовим вбивцею, Путін не мав би можливості діяти так, як зараз, - зазначає Мюллер. - Був момент, коли ми думали, що з перебудовою і гласністю росіяни перемогли ідеологію. Велика країна була розділена на безліч дрібних частин, і здавалося, що так буде краще. Але сьогодні ідея Великої Країни знову актуальна, як раніше. Справа в тому, що Путін хворий минулим. Все те , що відбувається в Україні, - це біль, який виходить від його радянських фантазмів".

"Путіна сьогодні високо цінують: хіба це не сумно? - Продовжує письменниця. - Мене найбільше дивує, наприклад, те, що у східній Німеччині багато говорять, що розуміють Путіна. Я вважаю це ганебним. Стіна впала, тепер у них є все, є права. Вихідці зі сходу повинні бути на боці України. Я стаю злою, коли люди з колишньої НДР забувають, яким було життя при диктатурі. Всі хочуть бігти від диктатури. Ніхто не хоче бути в цій Євразійської імперії, де командує Путін ", - заявляє письменниця