Нобелівську премію з медицини вручили за відкриття внутрішнього GPS людини

14:05, 6 жовтня 2014

У понеділок, 6 жовтня, у Стокгольмі присудили Нобелівську премію в галузі медицини та фізіології. Лауреатами цієї премії стали англо-американський науковець Джон О'Кіф і подружжя з Норвегії – Мейбріт та Едвард Мозери.

Премія присуджена за дослідження в галузі нейрофізіології, зокрема за вивчення роботи нейрональних мереж і позиціонування в мозку.

Предмет їхнього дослідження – своєрідна «навігаційна система», або система позиціонування у людському мозку, аналогічна GPS. Саме вона дозволяє тваринам і людині зрозуміти, де вона перебуває, а також впізнавати вже відомі дороги.

У 1971 році Джон О'Кіф відкрив перший компонент цієї системи. Науковець з’ясував, що певний тип нервових клітин, розташованих в гіпокампі, активізувався, коли піддослідний щур перебував у певному місці кімнати. В інших місцях активізувалися інші нервові клітини. Вчений дійшов висновку, що ці «нейронні місця» утворюють своєрідну карту кімнати.

У 2005 році дослідники Мейбріт та Едвард Мозери виявили другий ключовий компонент «системи позиціонування» в мозку. Вони ідентифікували ще один тип нервових клітин, названих grid-нейронами, або координатними нейронами. Кожен grid-нейрон збуджується, коли тварина або людина перебуває в конкретних місцях простору, який безпосередньо оточує її, формуючи своєрідну систему координат.

У Нобелівському комітеті зазначили, що половину премії отримає Джон О'Кіф, а другу її частину між собою поділять Мейбріт та Едвард Мозер.

Нагадаємо, у 2013 році Нобелівську премію з медицини присудили американцям Джеймсу Ротману, Ренді Шекману та Томасу Зюдофу «за відкриття механізму регулювання руху везикул – найбільшої транспортної системи наших клітин».