Нова газова війна вибухне взимку, - експерти

11:47, 9 серпня 2011

Судові переслідування екс-прем'єра Юлії Тимошенко ведуть до розриву існуючих російсько-українських газових угод і до розв'язування нової газової війни. Експерти вважають, що нова газова війна може вибухнути вже взимку.

Причому перемогу отримає «Газпром», довівши Європі ненадійність українського транзиту і підштовхнувши її до підтримки будівництва альтернативних газопроводів. Тим часом в оточенні українського прем'єра вважають, що висновок суду про незаконність газових угод може стати підставою для їх перегляду.

Нинішня ціна на російський газ не може влаштовувати українську сторону. Не так давно в Міненерго України спрогнозували, що в третьому кварталі ціна на газ для країни зросте до 350 дол за тисячу кубометрів, а в четвертому кварталі може перевищити 400 дол

У першому кварталі вартість поставок палива для України становила близько 264 дол, а в другому - майже 296 дол за тисячу кубометрів. При цьому в уряді України вважають, що оптимальна для місцевої економіки ціна на паливо з Росії становить 200 дол за тисячу кубометрів.

Згідно з газовими контрактами від 19 січня 2009 року між «Нафтогазом» і «Газпромом», ціна газу для України перераховується щокварталу за спеціальною формулою. У неї закладено базову ціну 450 дол за тисячу кубометрів, а також прив'язка до котирувань мазуту і газойля з дев'ятимісячним запізненням. Так, у першому кварталі 2009 року ціна газу для України становила 360 дол за тисячу кубометрів, у другому - 270,95 дол, у третьому - 198,34 дол, у четвертому - 208 дол Таким чином, середньорічна ціна, виходячи з обсягів закупівлі газу, становила 228 дол за тисячу кубометрів. Обсяг поставок становить приблизно 40 млрд. кубометрів щорічно.

За цією угодою Україна отримала знижку на російський газ в розмірі 100 дол за тисячу кубометрів газу від вирахувати за спеціальною формулою ціни, якщо та складе більше 330 дол, або 30-процентну знижку, якщо менше. Однак українська влада з 2010 року неодноразово заявляла, що угоди з Росією є «кабальними» і вимагають перегляду.

На цьому тлі з'являються все нові ініціативи і припущення, що кожна сторона інтерпретує по-своєму. Український прем'єр Микола Азаров ще 13 травня заявив, що Україні і Росія почали переговори про зміну формули вартості імпортованого російського газу, прописаної в угодах 2009 року. Про результати переговорів поки що нічого не відомо, але ще в квітні голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявляв, що Росія не може надати Україні нові преференції щодо ціни на газ.

Зараз виникає нова ситуація: як зазначили в оточенні президента Віктора Януковича, якщо буде винесено висновок суду про те, що газові угоди з Москвою в період прем'єрства Тимошенко укладені незаконно, це повинно стати підставою для їх перегляду.

Партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін вважає, що є як мінімум два варіанти розвитку подій. «За першою - Москва і Київ підписують новий, «гарний» контракт, - відзначає аналітик. - По другому варіанту - Росія стоїть на своєму і не погоджується на поступки». При цьому другий варіант для російської сторони не просто більш вигідний, він дозволяє загострити ситуацію, провокуючи українську сторону на новий конфлікт, вважає Крутіхін. «Європа повинна зрозуміти, що з урахуванням непоступливої ​​позиції Україна спорудження обхідних газових маршрутів необхідно і виправдано, - продовжує він. - І тут нова газова війна, виникнення якої виключати не можна, буде дуже доречним ».

Як пояснює директор департаменту компанії «2К Аудит - Ділові консультації / Morison International» Олександр Шток, підрахувати, скільки «Газпром» втратить, якщо Україну розірве контракти на газ, неможливо, оскільки поки що зовсім неясно, яку формулу ціноутворення запропонує Київ, наскільки вона буде обґрунтована і, головне, чи погодиться на нові умови «Газпром».

 «З моменту укладення газової угоди в 2009 році Україні заплатила «Газпрому» за газові поставки близько 22,7 млрд. дол У 2009 році - близько 6 млрд. дол, в 2010-му - 9,2 млрд., за перші сім місяців 2011 року - вже понад 7,5 млрд. дол, - перераховує аналітик. - В умовах зростання цін на нафту, до якої прив'язана і вартість газу, платежі Україною неухильно зростають. Щоб знизити тиск на економіку, уряд країни шукає будь-які можливості для перегляду газових контрактів. Домовитися безпосередньо не вийшло - РФ відмовилася переглядати діючі угоди без будь-яких обґрунтувань. Отримати такі обґрунтування Україні дозволить судовий процес над колишньою главою уряду. Якщо український суд визнає дії уряду Тимошенко неправомірними, то в України буде формальний привід для розірвання діючих газових домовленостей з Росією».

На думку експерта, очевидно, що зараз створюються всі умови для чергового газового протистояння РФ і Україною. Принциповість «Газпрому» щодо цін на газ і бажання уряду Україна знизити тиск на економіку країни і одночасно набрати політичні бали цілком можуть привести до чергової газової війни. Керівник відділу інвестиційного аналізу компанії «Універ» Дмитро Александров, в свою чергу, відзначає, що будь-яке рішення українського суду формально не означатиме припинення дії контракту, який був офіційно укладений на міжурядовому рівні.