Нові партії завойовують все більшу прихильність

15:49, 27 вересня 2012

На фоні стабільно високого рівня підтримки старих політичних сил, в українській політиці все більше зростає попит на нові «командні» політичні проекти.

Це засвідчують результати соціологічного дослідження «Електоральні уподобання: особистість чи команда», які представила керівник сектору соціологічних досліджень Студії комунікацій «PolitLab» Світлана Кушнір.

За її словами, результати останнього соцдослідження, що проводилось з 6 по 13 вересня, свідчать про те, що серед найбільш активної групи виборців у віці 25-45 років сьогодні формується попит на нові «командні» партійні проекти, а не на «лідерські», що було притаманно українській політиці ще декілька років тому.

Згідно даних, отриманих соціологами  в ході опитування, росте кількість виборців готових віддати свої голоси за нові політичні сили. 11,1% з них симпатизують партії «УДАР», а 6,9% готові підтримати партію «Україна – Вперед!».

Що стосується інших партій, які згідно опитувань проходять в парламент, уподобання виборців розділилися наступним чином: 26,7% українців готові проголосувати за Партію регіонів. 15% готові віддати свої голоси об'єднаній опозиції на чолі з Арсенієм Яценюком. Як і раніше високі позиції у комуністів – їх підтримують 11,4% опитаних.

У партіях «УДАР» та «Україна – Вперед!» представлені люди, які не були раніше в активній політиці, однак вони досить відомі і тому викликають симпатії у виборців, зазначила Кушнір. Саме цим обумовлене зростання рейтингів політичних партій «УДАР» Віталія Кличка та Наталії Королевської «Україна – Вперед!». Крім того, експерт підкреслює, що зростання рейтингу партії «УДАР» може бути пов'язано з успішним боєм Віталія Кличка в Москві. У свою чергу зростання популярності партії «Україна-Вперед!» експерт пов'язує із запитом виборця на «жіночі» проекти в політиці.

Фахівці відзначають тенденцію останнього часу, коли багато політичних партій починають зміщувати акцент з своїх лідерів, на партійні команди. «Це продиктовано тим, що молоді виборці більше орієнтуються не на особистостей, які очолюють партії, а на командну гру як таку. Сьогодні вони хочуть голосувати за ефективні і згуртовані команди», – вважає Кушнір.

При цьому вона відзначила, що це загальноєвропейський тренд, згадавши про те, що Ангела Меркель виграла свої перші вибори у Герхарда Шредера, роблячи акцент не на власній персоні, а на своїй команді та її потенціалі. «Всі ці чинники у сукупності дозволяють прогнозувати, що нові політичні сили потраплять до парламенту», – впевнена соціолог.

Опитування також відобразили зростанні особистих рейтингів політиків. Зокрема, якби вибори президента відбулися найближчої неділі, то перемогу на них святкував би чинний президент Віктор Янукович. За нього готові проголосувати майже 22% опитаних. Слідом за ним йде Віталій Кличко (12,8%) та Юлія Тимошенко (7,7%). Не сильно відстає від неї і Петро Симоненко, якого підтримує 7,2% виборців. Далі йдуть Арсеній Яценюк (5,6%), Сергій Тігіпко (4,2%) та Наталія Королевська (4%). Решта кандидатів набирають відсотки в рамках статистичної похибки.

«Якщо подивитися на розподіл партійних і президентських електоральних груп, то стає очевидним, що зміна лідера у ВО «Батьківщина» фактично розколола «президентську» електоральну групу Юлії Тимошенко», – говорить Кушнір. Адже, згідно з соціологічними даними, у разі одночасного висунення в кандидати в президенти, лише 39,1% електорату Батьківщини підтримають Тимошенко, тоді як 25,7% готові будуть проголосувати за Арсенія Яценюка.

Соціолог відзначають, що симпатики нових партій ще не визначилися з тим, за кого вони будуть голосувати на майбутніх президентських виборах. Що, на думку експертів, вказує на початок формування нової політичної культури серед прихильників молодих політичних проектів.