Новий КПК не передбачає перегляду справ несправедливо засуджених,- експерт

21:17, 11 жовтня 2012

Новий Кримінально-процесуальний кодекс не буде сприяти перегляду кримінальних справ за винятковими обставинами, що серед іншого стосуються несправедливо засуджених. Таку думку під час круглого столу висловив правозахисник Аркадій Бущенко.

"Я не бачу, яким чином новий КПК може сприяти перегляду таких справ", - зауважив він, передають УНН

За словами Бущенка, у кодексі не виписані критерії, які б визначали виняткові обставини.

"Тому, все це буде вирішуватися практикою", - сказав він.

У свою чергу, присутній на прес-конференції представник організації "Міжнародна амністія" Тетяна Мазур наголосила, що для зменшення кількості несправедливо засуджених необхідно творити ефективну систему розслідування скарг на дії міліції.

Вона констатувала, що на сьогоднішній день така система відсутня.

"Навіть тоді, коли є достатня кількість доказів, покази свідків, експертиза, постраждалий не може довести свою правоту … Тому, ми закликаємо владу створити незалежний механізм, який би розслідував скарги на дії правоохоронців", - зауважила Т.Мазур.

В цьому контексті вона назвала кроком вперед майбутнє створення державного бюро розслідувань та закликала законодавців не затягувати з цим процесом. При цьому, вона наголосила, що так бюро повинно працювати на засадах незалежності та адекватності, оперативності та не мати жодного зв’язку з урядом.

Зі свого боку уповноважений ВР з прав людини Валерія Лутковська наголосила, що для протидії порушень в системі правоохоронних органів необхідна системна підготовка правоохоронців, проводити роботу з судами, модернізувати законодавство, "а вже після цього говорити про створення нового органу". В цьому контексті вона назвала позитивним моментом ухвалення нового КПК.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила новий Кримінальний процесуальний кодекс України в ніч на 13 квітня 2012 р.

Парламент розглядав у другому читанні КПК чотири дні, починаючи з 10 квітня. Проте, якщо 10 і 11 квітня засідання ВР оголошувалися закритими, то пленарне засідання, яке почалося о 10.00 12 квітня, завершилося тільки 13 квітня близько 4.10 ранку.

Всього до кодексу було внесено понад 3700 поправок.

Опозиція заявила, що КПК ухвалено з порушеннями.

Підписав новий Кримінально-процесуальний кодекс Віктор Янукович 14 травня 2012 року.