Новий КПК не вніс змін у процес огляду та видачі трупа, - ГПУ

20:17, 27 листопада 2012

Із набуттям чинності нового Кримінально-процесуального кодексу огляд і видача тіл померлих фактично не змінюється, зазначають у Генеральній прокуратурі Україні.

"До набуття чинності новим КПК ці правовідносини регулювалися нормою, яка була записана в ст. 192 ("Огляд трупа") Кримінально-процесуального кодексу. А у новому КПК ця норма регулюється ст. 238 ("Огляд трупа)", - повідомляє відділ зв'язків зі ЗМІ відомства з посиланням на начальника Головного управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні Генпрокуратури Романа Андрєєва.

Р.Андрєєв, коментуючи норми нового КПК щодо порядку огляду, проведення судово-медичної експертизи (СМЕ) та видачі тіла померлої людини рідним, повідомив, що із введенням нового КПК "з точки зору огляду та видачі трупа нічого не змінилося".

Він зазначив, що до 19 листопада 2012 року ці правовідносини регулювалися інструкцією, за якою особам похилого віку і тяжкохворим, які померли вдома, судово-медичну експертизу не проводили. Медичний висновок у разі відсутності слідів насильницької смерті складали за результатами огляду тіла дільничним інспектором міліції за участю медика. Довідку про смерть родичі отримували в лікарні.

За словами начальника Головного управління, цю норму було перенесено в інструкцію, яка розроблена і вже підписана генеральним прокурором України, міністром внутрішніх справ та міністром охорони здоров'я.

Тобто, як пояснив Р.Андрєєв, у порядку видачі тіла померлої людини із введенням нового КПК з'явилася лише одна відмінність: дозвіл на видачу трупа надає лише прокурор, а не прокурор і слідчий, як це було раніше. Таке нововведення пояснюється тим, що віднині прокурор є керівником процесуального провадження у справі.

"На сьогодні ніхто не буде робити розтин трупів бабусь, дідусів, трупів людей, які померли своєю смертю вдома і при цьому мали важкі хвороби. Буде робитися розтин тільки трупів з ознаками криміналу", - зазначив начальник управління. За його словами, у такому разі тіла направлятимуть у морг для проведення СМЕ в максимально стислі терміни, після проведення якої з дозволу прокурора тіло видаватимуть родичам для поховання.

Прокурор уточнив, що експертиза проводиться протягом однієї доби, а у разі проведення комплексної експертизи - протягом трьох діб. Процес видачі тіла, за словами Р.Андрєєва, відбуватиметься максимально швидко.

Як повідомлялось, новий КПК призведе до звільнення близько 3 тисяч в'язнів.