Новий «майдан» буде за умови якісної альтернативи владі, - політолог

21:32, 10 липня 2012

Політолог Сергій Таран вважає, що наслідки протестних акцій, які б'ють рекорди за останні місяці, будуть залежати не тільки від протестної частини, але й від того, наскільки або опозиція, або громадянське суспільство може запропонувати альтернативу діючій владі.

За словами політолога, перед опозицією сьогодні стоїть завдання довести, що вони можуть являти собою альтернативу чинній владі, і коли це станеться, тоді буде другий "майдан". А поки що будуть лише масові акції протесту, які не будуть перероджуватись в щось інше, пише УНН.

"По-перше, протестні дії викликані тим, що в нас стартує виборча кампанія. І звісно під час виборчої кампанії надзвичайно підсилюються протестні настрої. По-друге, безперечно останнім часом у нас загострювалось напруження в суспільстві через той мовний закон, який викликав хвилю протестів у громадян країни. Я думаю, що ці два фактори відіграли основну роль серед збільшення протестних виступів", – зазначив він.

С.Таран зауважив, що казати, що ці акції загалом ні до чого не призведуть, – складно. "Так само складно говорити про те, що ці акції передують зміні владі. Для того, щоб змінилась влада шляхом таких акцій, потрібно, щоб у громадян була чітка альтернатива. Якраз задача опозиції показати, що така альтернатива є. Поки що цього продемонструвати не вдалось. Тому наші громадяни, беручи участь у таких протестних настроях, не мають чіткого розуміння, хто ж прийде на заміну цій владі", – сказав він.

На уточнююче запитання, чи варто очікувати другого "майдану" від масових акцій, політолог відповів: "Він буде одразу як тільки у громадян буде впевненість в тому, що ті люди, які являють собою політичну альтернативу, є ліпші за якістю. Це перша умова "майдану". … В опозиції задача довести, що вони можуть являти собою іншу альтернативу. І коли це станеться, тоді буде "майдан". А зараз будуть масові акції протесту. Вони будуть постійно, всюди у регіонах, але вони не будуть перероджуватись в щось інше".

Між тим, за словами С.Тарана, влада доводить ситуацію до межі, коли громадянам може бути вже байдуже: чи є альтернатива чинній владі, чи – ні. "По суті, для багатьох не стане питання, чи гарна опозиція? А постане питання, що в будь-якому разі Янукович їм не підходить. І такими законами, зокрема як закон про мовну політику, мобілізують дуже багато громадян, які були проти всіх, або не мали наміру голосувати. В принципі, якщо влада надалі так буде діяти легковірно і при цьому не проводити реформ, а більше концентрувати владу навколо сім'ї президента, регіони стануть так, що мобілізувати громадян для акцій масового протесту можна буде без політичної альтернативи", – відзначив він, резюмувавши, що, на його думку, масові акції спалахнуть не під час парламентських виборів, а під час президентської кампанії 2015 року.

Нагадаємо, за даними моніторингу, який проводить Центр дослідження суспільства, в травні і червні був знову побитий абсолютний місячний рекорд кількості протестних подій за весь період моніторингу протестів, репресій.