Дах для нового чорнобильського саркофага побудує нiмецька фiрма Kalzip, а додаткове укриття для 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС подорожчає до 1,5 млрд євро, пише газета "Известия".
Німецьке обладнання для виробництва сталевих листів покрiвлi вже прибуло в Україну. Виробництво й монтаж обшивки нового саркофага розпочнеться, попередньо, наприкiнцi вересня. До цього часу завершать складання першого сегмента каркаса арки. Її складатимуть посекцiйно на будмайданчику поряд з реактором. Потім сегменти рейками почнуть пересувати до 4-го енергоблоку, зруйнованого вибухом у квiтнi 1986 року, пише газета.
"Вирішальне значення для отримання цього замовлення мали тестові випробування. Наша система фальцевого з'єднання (вид шва при з'єднаннi листiв металевої покрiвлi ) виявилася досить надiйною. Головною вимогою був високий ступiнь надiйностi конструкцiї. Вона має запобiгати витоку радiацiї протягом щонайменше 100 рокiв, вистояти ввипадку землетрусу й торнадо", - заявив гендиректор фiрми Kalzip Йорг Шваль.
Сам каркас, за його словами, це металева конструкція вагою 29 тис. т. Висота арки - 105 м, довжина - 150 м, вiдстань мiж опорами - 257 м. Загальна площа подвiйної покрiвлi, яку встановлять нiмецькi фахiвцi, становитиме 170 тис. кв. м. У просторi мiж шарами підтримуватимуть спецiальний клiматичний режим, який має захистити покриття вiд рiзких перепадiв температури, екстремальних спеки та холоду. Тут пiдтримуватимуть високий тиск, щоб радiоактивний пил не потрапляв назовнi. Арку зроблять iдеально заокругленою. Це необхiдно для машин, якi чиститимуть покрiвлю. Генпiдрядником є французький консорцiум Novarka.
Джерело "Известий" у МАГАТЕ стверджує, що загальна вартiсть робiт, найiмовiрнiше, зросте i становитиме понад 1,5 млрд євро. Це пов'язано i з кризовими явищами в єврозонi, i з новими проблемами, якi виникають перед iнженерами під час реалiзацiї проекту.
Однак у вiденськiй штаб-квартирi МАГАТЕ є i тривожний сигнал: на будiвництвi назрiває трудовий конфлiкт. Робiтникiв (а це переважно громадяни України), якi бетонують майданчик поруч iз четвертим блоком для складання каркаса, з метою економiї хочуть перевести з категорiї осiб, якi працюють у радiацiйних умовах, у нормальну, стверджує газета "Известия".
Як повiдомлялося, 26 квiтня поточного року розпочалися монтажнi роботи зi зведення арки нового конфайнменту над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської атомної електростанцiї в Прип'ятi (Київська обл.). Кошти на будiвництво нового конфайнменту зiбрали країни-донори Чорнобильського фонду "Укриття", розпорядником коштiв є ЄБРР.
У березнi голова Державного агентства з управлiння зони вiдчуження Володимир Холоша заявив у Києвi: "До середини 2015 року ми маємо змонтувати нову арку, а до кiнця 2015 року - насунути її в проектне положення i виконати герметизацiю". За словами голови держагентства, вартiсть будiвництва об'єкта становить 980 млн євро. "Це з запасом", - уточнив вiн.
Водночас у контрактi з генеральним пiдрядником - концерном Novarka - закладено суму 935 млн євро. "Значну частину робiт виконуватимуть українськi субпiдрядники. Десь третину, я думаю", - сказав Володимир Холоша.