Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс з відкритими партійними списками

Кодекс змінить систему обрання народних депутатів

12:12, 11 липня 2019

Верховна Рада у другому читанні і в цілому ухвалила Виборчий кодекс (проект закону № 3112-1), котрий передбачає запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками на виборах народних депутатів, а також зміну виборчої системи на місцевих виборах.

За законопроект віддали голоси 230 депутатів, проти — вісім, утрималися — дев'ять, не голосували 44 парламентарі.

Слід зазначити, що чимало представників фракції БПП та «Народного фронту» саботували ухвалення проекту закону, саме цим об'єднанням бракувало голосів для позитивного голосування як за повернення до розгляду питання, так й для ухвалення кодексу в цілому. Спікер ВРУ Андрій Парубій намагався усовіщати депутатів, котрі ігнорували голосування.

«Ганьба! Нам бракує голосів, а ці люди сидять у залі і підло не голосують», — обурювався він.

Згідно з даними сайту ВРУ, у підсумку у фракції БПП голосували за кодекс 67 депутатів (53% від складу фракції). У «Народному фронті» були за 43 депутати (54%), «Опозиційний блок» дав за кодекс 20 голосів (51%). У «Самопомочі» всі 25 депутатів голосували за (100%). Група «Відродження» дала два голоси (12%). «Батьківщина» проголосувала 14 парламентарями за кодекс (67%).

Серед нардепів від «Радикальної партії» 17 були за (81%). Група «Воля народу» дала два голоси (12% від складу об'єднання). Позафракційні: 40 голосів за.

Як голосували нардепи від Львівщини

Передбачається, що кодекс змінить систему обрання народних депутатів, тож українці голосуватимуть не лише за назву партії, а й за конкретного кандидата в ній. Тоді замість понад двохсот одномандатних округів буде 27 регіональних. У кожному окрузі партія формуватиме свій список кандидатів. І партія, і кандидати отримають свої порядкові номери, щоб виборці їх не забули, усі списки повісять в кожній кабінці, інформує канал 24.

В бюлетені буде лише дві графи: «Номер партії, за яку віддаєте свій голос» та «Номер кандидата у народні депутати з партійного списку». У них треба буде записати порядковий номер партії, та кандидата з неї. Якщо кандидат у народні депутати набере відповідну кількість голосів виборців, він зможе переміститися вверх по списку, або навпаки опуститися вниз.

Детальніше про новий Виборчий кодекс

Депутатські мандати розподілятимуть пропорційно за результатами виборів. Чим більша підтримка партії, тим більше мандатів вона отримає. Місця у сесійній залі займуть ті кандидати, які отримали найбільшу підтримку в своєму регіоні.

Згідно з проектом, прохідний бар'єр мав знизитися з 5 до 4%, тому більше партій мали б змогу потрапити до парламенту. Проте у новому виборчому кодексі, який ухвалили депутати, прохідний бар'єр все одно становитиме 5%.

«Це була позиція узгоджена, наскільки я розумію. Ця позиція була потрібна, щоб знайти той мінімум для голосування у парламенті», – заявив Ємець, інформує «РБК-Україна».

Водночас під час презентації виборчого кодексу у понеділок голова робочої групи з напрацювання документу Олександр Черненко заявив, що комітет наполягав і підтримував поправку з бар'єром у 4%. Ємець також наголосив, що новий парламент може внести зміни у виборчий кодекс і змінити прохідний бар'єр.

Нові правила будуть чинними на наступних парламентських виборах. А 21 липня вибори до Верховної Ради відбудуться ще за старим законом: половина – закриті партійні списки, інша – на мажоритарних округах.

Нагадаємо, проект Виборчого Кодексу був ухвалений 7 листопада 2017 року у першому читанні. 6 червня парламент розпочав розгляд проекту в другому читанні. До другого читання депутати внесли 4568 поправок до законопроекту.

Кодекс, як йдеться в одній із поправок, має набути чинності з 1 грудня 2023 року.