Наприкінці вівторкового засідання у Верховній Раді, 14 липня, депутати таки спромоглися прийняти один з найбільш дискусійних законів про місцеві вибори.
«Цей закон є півкроком, півмірою, і ми всі це розуміємо. Але цей закон точно є кращий за попередній, він починає еру пропорційності у виборах, він починає еру політичної відповідальності за людей, які ми ведемо до влади як політичні партії», – розповів народний депутат від партії «Самопоміч» Олег Березюк.
Прихильники закону відверто кажуть про його недосконалість. З цим погоджуються і політологи. Навіть називають його кроком до партійної диктатури і вважають вигідним для великих партій.
«По-перше, партії номінують кандидатів, які будуть брати участь у виборах, партії будуть працювати з територіальними виборчими комісіями, які мають досвід, в яких більша мережа. По-друге, голосування буде рахуватися фактично за партіями, а не стільки за особу-кандидата. І по-третє, партія буде мати право відкликати кандидата», – пояснила політолог Оксана Дащаківська.
Нелегко доведеться і виборцям. Вони будуть голосувати за кандидата, але результати встановлюватимуть за кількістю голосів, які набрала політична патія. «Тобто для виборця це може бути недорозуміння: він голосував за одну людину, а виявиться, що його округ представлятиме якась інша партія», – додала політолог.
У сільських та селищних радах вибори, як і раніше, відбуватимуться за мажоритарною системою. У радах районних, обласних та міських діятиме пропорційна система. Там в округах партії висуватимуть своїх кандидатів. Інакшим стане і виборчий бюлетень.
«Бюлетень виглядатиме так: стоїть ім’я кандидата і політична партія, від якої він є висуванцем. Тобто, голосуючи за кандидата, виборець одночасно підтримує політичну силу. Власне, на основі цих преференцій буде формуватись список політичної партії і рейтинг окремих кандидатів у ньому», – зазаначила виконавчий директор Комітету виборців України Оксана Романишин.
Прохідний бар’єр становитиме 5%. Це є загрозою для молодих політичних сил. Мерів великих міст, де понад 90 тисяч населення, обиратимуть як президента – у два тури. Якщо ж кандидат у першому турі набере 50% плюс один голос, тоді другий тур не відбуватиметься. На Львівщині таке нововведення стосується лише Львова.
Також відтепер неможливе самовисування. А ще в партії тепер обов’язково повинно бути щонайменше 30% жінок. Тому політсилам доведеться доукомплектовуватись.
Передвиборча кампанія триватиме, як і раніше, 90 днів.