Новобудова зіпсувала панораму історичного Львова

14:37, 19 листопада 2013

«Личаківська перлина», багатоповерхова житлова новобудова на вулиці Личаківській, 33а у Львові, псує панораму історичного центру міста. Будинок з підземним паркінгом височіє над кварталами, сформованими тут ще близько століття тому. А згори вулиці Личаківської – взагалі відволікає увагу від вежі Ратуші та вежі Корнякта.

Не подобається «Личаківська перлина», а саме так називає забудовник майбутній житловий комплекс, і користувачам соцмереж. Так, Олександр Шутюк у ЖЖ опублікував два фото. Перше – панорама Львова згори вулиці Личаківської, його зроблено у березні минулого року.

На другому фото, зробленому уже 17 листопада цього року, видно новобудову, яка височіє над іншими будинками та сягає майже до верхівки вежі Корнякта, що на вул. Підвальній. «Вежа Корнякта, яка раніше, беззаперечно, домінувала на горизонті разом з Ратушею, тепер сором'язливо визирає з-за новобудови, яка виперлась майже на самому початку Личаківської. Ех, такий вид зіпсували», – шкодує Олександр Шутюк.

Як з’ясував ZAXID.NET, 10 липня 2008 року Львівська міськрада надала в оренду на 10 років ділянку на вулиці Личаківській, 33а у користування ТзОВ «Личаківбуд» для будівництва 5-поверхового житлового будинку. Площа ділянки – 0,15 га. Натомість зараз там можна побачити шестиповерхову новобудову з двоярусним мансардним рівнем та підземними паркінгами – висотою із стандартну 9-поверхівку у спальних районах.

Через два роки, 23 липня 2010 року, виконком Львівської міськради затвердив історико-містобудівне обґрунтування забудови на вул. Личаківській, 33а і дозволив збудувати уже 7-поверховий будинок, з допустимою висотою стін від цокольного поверху – 24 метри. Також документ містить вимогу до проектантів зробити будинок «співрозмірним» до довколишньої забудови ХІХ – поч. ХХ ст.

У «Личаківбуді» розповідають, що підземний паркінг у будинку – двоповерховий, далі – два поверхи офісів та комерційних приміщень, а з третього поверху починаються житлові квартири. Щодо мансард – вони є одно- та дворівневі. Тому при висоті поверху у три метри забудовник, практично, дотримується обмежень. Попри те, нова будівля все одно залишається значно вищою за сусідні будинки.

Представник Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк вважає, що ця новобудова – яскравий зразок війни між пам’яткоохоронцями і проектувальниками. Адже, зазначив він, останні нехтують вимогами зменшити кількість поверхів, або хитрують: дотримуючись погодженої висоти стін нової будівлі, додатково добудовують зверху ще щонайменше один мансардний поверх. Це, з його слів, і спричиняє псування краєвиду.

«Це – ганебно. Ця ситуація є чудовою ілюстрацією того, наскільки некоректно архітектор і ті, хто давали дозволи, поставились до того, як ця забудова вплине на історичну панораму… Якщо є рядова забудова і вискакує така «свічка», це руйнує і панораму, і сприйняття історичних об’єктів», – наголосив Андрій Салюк.

Будівля на Личаківській, 33а входить у так звану «буферну» зону ЮНЕСКО, тобто прилягає до історичного центру. Однак такого поняття в українському законодавстві не існує, тож історична забудова у цих районах ніяк не захищена.

Будинок на Личаківській, 33а розташований в саду колишнього Францисканського монастиря. Згідно з паспортом забудови, розміщеним на сайті ТзОВ «Личаківбуд», будівництво, яке розпочали у травні 2012 року, мають закінчити в листопаді 2013 року.

Лілія Кузік, ZAXID.NET