2012 рік приніс чергове, на цей раз – значне збільшення пропозиції житла у Львові. І якщо в попередні кілька років мова йшла про зростання динаміки на 10-15%, цьогоріч спеціалісти наводять цифри, що свідчать про подвійне збільшення площ, зданих в експлуатацію.
Втім, попит на квартири в новобудовах поки що не перевищує відмітки в 10-15%, незважаючи на те, що Львів упевнено увійшов у трійку населених пунктів, які активно забудовуються, одразу після Києва та Донецька. У західноукраїнського міста, де кількість населення перевищує 750 тисяч, звичайно, є відмінності від столичного ринку нерухомості та ринку східноукраїнського промислового центру.
***
Вторинне житло менш віддалене від центру в найближчі роки не здаватиме позицій. Згідно зі статистикою, більшу частину житлового фонду купують під короткотривалу чи довготривалу оренду, на яку завжди знайдеться попит: туристична привабливість Львова набирає обертів, і місцева влада та атракційні заклади роблять все задля підтримання відповідної репутації.
Але у Львові відбуваються й серйозні зміни в демографічних показниках, а саме, в кількості населення, яке збільшується за рахунок молодих людей, що приїжджають до Львова вчитися чи працювати. Звичайно ж, не всі сфери діяльності готові продемонструвати позитивний розвиток, проте з часом Львів стане справжньою золотою жилою для молодих спеціалістів. Мова йде не тільки про туристичний бізнес разом зі сферою гостинності, але й про модну нині IT-сферу, яка у Львові розвивається конкурентоспроможними темпами навіть у порівнянні зі столицею. До того ж, у Львові є власні бізнесові кола, і їх представники також входять до категорії потенційних покупців.
Саме такі люди замислюються про потребу власного житла у Львові. Для них чільні позиції займають кілька параметрів: цінова доступність житла, його комфорт, раціональність експлуатації. Тож, які переваги має квартира в новобудові в порівнянні з вторинним житлом? Звернімося до практичного досвіду.
Експертна думка: Ростислав Мельник, голова правління корпорації «РІЕЛ-ГРУП» (м. Львів): «Сьогодні покупець шукає якісне, комфортне та функціональне житло, яке буде йому по кишені. Тому, наприклад, у своїй роботі ми робимо акцент на сучасних технологіях будівництва, які згодом дозволять власнику нової квартири з індивідуальним опаленням та утепленими стінами економити по кілька тисяч гривень щороку. Я не перебільшую. Різниця в оплаті за індивідуальне та центральне опалення є суттєвою».
Кілька тисяч гривень щороку впродовж десятиліть спроможні перетворитися на ту суму, яка окупить частину витрат на помешкання в новому будинку. Та, як стверджують експерти, не тільки це є причиною того, що значна частина покупців нерухомості схильна придбати нове житло.
Спеціалісти будівельних компаній надають перевагу монолітно-каркасному будівництву, яке дає змогу перепланувати квартиру для будь-яких потреб, збільшивши простір під функціональні житлові одиниці, які є найважливішими для власника помешкання. Єдине, про що часом забувають потенційні покупці – те, що при купівлі вони отримують тільки цей конструктор без необхідної начинки. Але фахівці знаходять аргументи на свою користь.
Ростислав Мельник: «Монолітно-каркасна конструкція – міцна, практична, стійка до вібрацій. За десять років наша компанія збудувала десять житлових багатоквартирних будинків. Звичайно, що квартиру в новому домі потрібно оздоблювати «з нуля», але зараз це не становить проблеми. Наприклад, «Ріел» пропонує клієнтам додаткову послугу – оздоблювальні роботи «під ключ» у трьох варіантах: від 1,500 до 2,500 грн за квадратний метр, включаючи матеріали і детальний кошторис видатків.
Ми порахували, що наші послуги обходяться клієнтові дешевше на 20-25% відсотків, аніж послуги приватних майстрів чи окремих фірм, за рахунок того, що ми здійснюємо гуртову закупівлю матеріалів та працюємо, застосовуючи системний підхід до оздоблюваних робіт».
До послуг мешканців новоспечених житлових комплексів – більш-менш схожа інфраструктура. Зазвичай, мешканець багатоквартирної новобудови отримує під боком магазини, аптеки, банки, перукарні чи спортзали, закріплені паркомісця, а, часом, навіть дошкільний заклад. І, головна приємність, особливо для Львова – зручна транспортна розв’язка, без якої життя в доволі віддалених районах міста було б не таким бажаним. Втім, скільки б опору не чинили місцеві адепти середньовічного Львова, багатоповерхові будинки з комфортними квартирами та власною інфраструктурою наближаються до історичного центру.
Але як би не спокушала вся ця лірика, практичний господар неодмінно зажадає відповіді на два головних запитання. По-перше, які гарантії того, що забудовник завершить спорудження будинку і вкладені гроші не «зависнуть» у непридатному для проживання каркасі, і, по-друге, хто відповідатиме за обслуговування будинку, який, що очевидно, не піде на баланс місцевого КП.
***
У попередні роки в ЗМІ з’являлася невтішна статистика, де фігурували різні дані про так звані заморожені новобудови: у Львові говорили про 60%, у Криму – від 30% до 80%. Насправді, перше, що необхідно зробити до того, як вв’язуватися в інвестування новобудови з майбутнім житлом – звернутися не до рекламних буклетів, а до реальних цифр, вимагаючи від забудовника максимально повну інформацію: дані про кількість житлової площі, яку здали в експлуатацію в поточному та попередніх роках, розташування зазначених об’єктів та, головне, умови співпраці з потенційними клієнтами.
Ростислав Мельник: «У наступні два роки ми плануємо ввести в експлуатацію ще 82 тисячі квадратних метрів житла лише у Львові. Це обсяг, аналогічний тому, який ми здали за попередні десять років. Наприклад, на 90% вже готова перша черга з 360 квартир комплексу на пл. Князя Святослава, поблизу львівського цирку. Будинок на Окружній зданий повністю. Ще кілька місяців залишилося до здачі будинків на вулицях Бучми та Личаківській. Паралельно розпочинаємо другу чергу будівництва на вул. Лисинецькій. Також купили і розробили ділянки на вулицях Олени Степанівни та Торф’яній (бічна пр. Чорновола), де розпочинається потужне будівництво».
***
Одну перевагу покупці житла в новобудовах апріорі мають над власниками вторинного житла – можливість створення ОСББ, яке є значно ефективнішим способом підтримання будинку в адекватному стані. І якщо мешканцям історичної частини Львова часом ледь не в судовому порядку доводиться відвойовувати будинок у КП – як тут не згадати собаку на сіні? – власники квартир у нових забудовах одразу можуть зробити все правильно.
Чи під силу мешканцям впоратися самостійно і чи буде в них таке бажання – питання інше. Замість відповіді, наш експерт розповів про те, який вихід з цієї ситуації знайшла його компанія.
Ростислав Мельник: «З 2013 року «Ріел» планує запровадити обслуговування власних будинків, надаючи їм кваліфікований сервіс. Його перевага полягає в тому, що у спеціалістів буде доступ до креслень комунікацій, а отже вони досконало знатимуть інженерні системи будинків та зможуть оперативно усунути неполадки, якщо вони виникнуть».
***
2013 рік, на думку експертів, має бути відносно стабільним для ринку нерухомості, з можливим підвищенням цін до 5%. Наразі немає причин для різкого росту цін, адже попит залишається доволі високим при достатньо низькій купівельній спроможності, а, отже, це не дозволяє цінам підніматися вище. З іншого боку, немає причин для їх зменшення, що стає можливим під час сильного обвалу курсу гривні до долара. Отже, ймовірно, що ціни на нерухомість в Україні в найближчому майбутньому будуть стабільними.