Президент України Володимир Зеленський анонсував реєстрацію у Верховній Раді законопроекту про економічний паспорт українця. Він дозволить новонародженим дітям до досягнення ними повноліття отримувати на свої персональні рахунки гроші, які держава отримує від надрокористувачів.
Як сказав Зеленський під час щорічного послання до Верховної Ради в середу, 1 грудня, відповідний законопроект він зареєструє в парламенті до 10 грудня.
За словами президента, плата за використання українських надр накопичуватиметься на персональних рахунках дітей-громадян України. Після досягнення повноліття, вони зможуть використати ці гроші для отримання освіти в Україні чи купівлі власного житла.
Президент зазначив, що такий закон буде ухвалено вперше в історії України.
На тлі цієї ініціативи президент згадав про зміни до Податкового кодексу, які Верховна Рада ухвалила напередодні. Ці зміни, зокрема, збільшують податки на видобуток руди. Більшість підприємств, які видобувають руду, належать Рінату Ахметову. Як зазначив президент, після ухвалення цього закону олігархи відчуватимуть себе справжніми інвесторами в життя українців.
Водночас радник Володимира Зеленського Олег Устенко розповів, що такі економічні паспорти отримають діти, народжені починаючи з 2019 року. Про це він сказав у коментарі агенції «Інтерфакс-Україна». За словами Устенка, до їхнього повноліття на персоніфікованому рахунку накопичиться значна сума, а до цього кошти будуть інвестовані в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).
«Що стосується джерел фінансування відповідного фонду, йдеться передусім про рентну плату. Ось чому так важливо було ухвалити у другому читанні законопроект 5600, який збільшує ставки рентної плати», – пояснив Устенко і наголосив, що йдеться про перерозподіл лише частини рентних платежів.
«Однак рента – одне із джерел. Іншим джерелом стане частина приватизаційних надходжень, частина коштів від боротьби з контрабандою, зі скрутками. Однак йдеться про частину цих платежів», – зазначив Олег Устенко.
Водночас він не зміг уточнити, про яку частину йдеться, але зазначив, що сума таких нарахувань у 2022 році досі обговорюється.
«Президент наполягає на тому, щоб ці кошти були інвестовані у фінансові інструменти з мінімальними ризиками. Таких інструментів не так багато на фінансовому ринку, тому в основному розглядається вкладення цих коштів у облігації внутрішньої державної позики, оскільки вони, наприклад, наразі мають прибутковість вищу за інфляцію та мінімальні ризики», – розповів Олег Устенко.
Також радник Зеленського припустив, що надалі коло інвестиційних інструментів може бути розширено. Механізми управління таким фондом також обговорюються.
Зазначимо, що вперше Зеленський анонсував запровадження економічного паспорта українця ще в березні 2021 року.