Звільнення генерального прокурора Віктора Шокіна не є достатнім сигналом рішучості української влади вести серйозну боротьбу з корупцією. Про це йдеться у редакційній статті The New York Times «Українська непіддатлива корупція».
«Хоча США і країни Євросоюзу досить довго тиснули на Київ, щоб домогтися відставки Віктора Шокіна з посади генерального прокурора, який за час свого перебування на посаді перетворився в один із символів глибоко вкоріненої культури корупції в Україні, вони не будуть задоволені одним лише звільненням генпрокурора», – сказано у статті.
«Якщо президент Петро Порошенко і парламент не погодяться призначити реальних бійців з корупцією і впровадити серйозну судову реформу, ситуація з корупцією, не зміниться», – наголошують її автори.
Зазначено, що системна корупція в Україні має довгу історію. Вона тісно пов’язує політиків, олігархів і уражену правоохоронну і судову систему.
«Під час виступу в Одесі у вересні минулого року посол США Джеффрі Пайетт зазначив, що корупція становить для України не менш небезпечні, ніж російська агресія на сході країни. А віце-президент Джо Байден, виступаючи перед депутатами Верховної Ради, сказав, що корупція пожирає Україну «як ракова пухлина», – пише New York Times.
«Перед тим як піти у відставку Шокін звільнив свого заступника Давида Сакварелідзе, запрошеного президентом Порошенко, щоб боротися з корупцією. Перед цим генпрокурор систематично очищав відомство від співробітників, націлених на реформи», – зазначено у пубілкації.
У редакції New York Times висловили здогад, що виконувач обов’язків голови ГПУ Юрій Севрук, соратник Шокіна, керуватиме ГПУ так само, як і його колишній начальник.
«Порошенко як продукт старої політичної системи, очевидно, допускає продовження корупційних практик в країні, щоб зберегти можливість політичного маневру. Але президент, прем’єр-міністр і парламент повинні усвідомити, що ні МВФ, ні країни-донори, включаючи США, не збираються вкидати гроші лопатою в «корупційне болото», – сказано у статті.
«Пан Порошенко просто не може дозволити одному з найближчих друзів Шокіна зайняти його місце. Він повинен негайно відновити на посаді Сакварелідзе і почати широку суспільну дискусію про вибір наступного генерального прокурора, ясно даючи зрозуміти, що він має бути націлений на глибоку реформу за підтримки уряду», – заявили автори статті.
Нагадаємо, 29 березня Верховна Рада прийняла відставку Шокіна за власним бажанням. Перед цим Шокін звільнив з ГПУ Давида Сакварелідзе, який обіймав посаду заступника генпрокурора - прокурора Одеської області.
Начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк висловив готовність очолити Генпрокуратуру України. На сайті президента відбувається голосування за відповідну петицію.