Обама готовий почати операцію в Сирії і без підтримки конгресу

11:29, 1 вересня 2013

Президент США Барак Обама може почати військову операцію в Сирії навіть у тому випадку, якщо не отримає підтримку конгресу США, повідомив в ніч на неділю телеканал Fox News з посиланням на заяви американських офіційних представників.

Один з офіційних співробітників держдепартаменту заявив Fox News, що рішення президента про військову акцію буде здійснено, незалежно від того, чи проголосує за це конгрес, йдеться в повідомленні телеканалу.

У ньому зазначається: "Інші високопоставлені представники адміністрації сказали, що Обама залишив відкритими двері для такої можливості. Вони заявили, що президент волів би отримати схвалення конгресу на військову операцію проти режиму Асада у відповідь на використання хімічної зброї, він почекає і подивиться, що зробить конгрес, перед тим як приймати остаточне рішення про застосування військової сили".

Нагадаємо, Обама ввечері в суботу, 30 серпня, направив до конгресу проект резолюції про нанесення удару по Сирії, повідомив телеканал ABC.

В ньому не вказуються час і порядок здійснення військової акції, однак у разі прийняття резолюції конгресом вона дає правову підставу для початку військової операції, яка в документі називається "необхідною і правильною" в цілях запобігання нових випадків застосування хімічної зброї в Сирії.

Обама оголосив про те, що прийняв рішення про військову операцію в Сирії з санкції конгресу, який збереться 9 вересня після літніх канікул.

Разом з тим, як повідомляють ЗМІ, рішення президента було неоднозначно сприйнято американськими законодавцями, очікуються серйозні дебати з даного питання.

Лідер сенатської більшості Гаррі Рід поінформував журналістів, що публічні слухання за проектом резолюції Обами відбудуться на тижні після 9 вересня, зазначивши, що, на його думку, "використання військової сили проти Сирії необхідне і виправдане".

Аналогічні терміни слухань назвав і спікер палати представників конгресу Джон Бейнер.

Президент США також раніше заявив, що США готові діяти в Сирії без схвалення РБ ООН. "Ми можемо рухатися далі без схвалення РБ ООН, яка повністю паралізована і не хоче притягнути Асада до відповідальності", - сказав Обама.

Нагадаємо, чергове загострення ситуації у Сирії сталося 21 серпня, коли низка ЗМІ повідомила про масштабне застосування військами сирійського уряду хімічної зброї в околицях Дамаска. Число жертв могло досягти 1,3 тис. осіб. За даними міжнародної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», кількість загиблих – близько 355 осіб

27 серпня на зустрічі європейських і американських дипломатів з керівництвом сирійської опозиції Західні країни попередили сирійську опозицію, що протягом кількох днів розпочнеться військова операція проти режиму Башара Асада.Влада Сирії, тим часом, заявила про готовність відбити напад будь-якої миті.

Росія в свою чергу заявила, що будь-яка одностороння силова акція в обхід Ради Безпеки ООН, якою б "обмеженою" вона не була, неприйнятна, оскільки стане прямим порушенням міжнародного права.

Сам же президент РФ Володимир Путін нагадав Бараку Обамі про те, що той є лауреатом Нобелівської премії миру, у зв'язку з чим попросив його подумати про майбутні жертви у Сирії, перш ніж робити будь-які військові дії.

Путін зазначив, що США не один раз були ініціаторами збройних конфліктів у різних регіонах світу, але це не вирішило жодної проблеми в цих країнах. Путін запропонував Штатам подумати, чи відповідає інтересам США "зайвий раз руйнувати міжнародну систему безпеки, фундаментальні основи міжнародного права".

Президент РФ упевнений, що рішення США про військові дії в Сирії "навряд зміцнить міжнародний престиж".