Обережно – спорт. Як не нашкодити собі під час фізичних навантажень

09:00, 19 березня 2019

У вас точно є знайомі, які активно займаються в залі, ходять на йогу або почали бігати напівмарафони. Але серед них далеко не так багато тих, хто серйозно підготувався до таких спортивних навантажень. Навряд чи вони регулярно здають аналізи, консультуються з тренерами або радяться з дієтологами. На хвилі популярності активного способу життя люди забувають про те, що будь-які фізичні навантаження можуть негативно позначитися на здоров’ї.

Щоб уникнути цього, Студентське самоврядування Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, за ініціативи Катерини Кравців, організувало лекцію «Спорт і його наслідки. Спортивні травми, лікування, профілактика».

«Наш захід розрахований передусім на студентів-медиків, – каже Катерина Кравців. – Але й ширшої аудиторії він стосується також. Адже зараз, коли спортом займається стільки людей, дуже важливо робити це правильно, не виходячи за рамки своїх можливостей. І ми, як майбутні медики, повинні розповідати про це людям».

Інформування і справді бракує, погоджується лектор Гнат Герич, лікар-хірург відділення торако-абдомінальної травми Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова. Займаючись спортом у минулому, він наголошує: травми практично повсякденне явище у житті як професійних спортсменів, так і аматорів. За даними американських досліджень, найчастіше вони стаються у віці від 25 до 64 років. Але, за словами Гната Герича, останнім часом вікова шкала змістилася в сторону молоді: «Зараз, завдяки популярності спорту, дуже збільшилася кількість аматорів. Зокрема, молоді дівчата і хлопці часто звертаються з певними ускладненнями чи травмами. Це пов’язано з тим, що в суспільстві абсолютно відсутня спортивна профілактика та інформування про те, як правильно займатися тим чи іншим видом спорту навіть на аматорському рівні. Люди, фактично, не консультуються ні з тренерами, ні з лікарями. Тож, відповідно не враховують дуже багато факторів: якою має бути правильна розминка, яка техніка виконання вправ, який одяг варто підбирати для занять».

Таке несерйозне ставлення може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. І завдання фахівців – попереджувати, інформувати та розвивати культуру спортивної профілактики. Саме таку ціль ставить перед собою Діагностичний центр «МеДіС», що став партнером заходу. У центрі вже давно діють комплексні дослідження, розроблені спеціально для спортсменів: Sport Basic, Sport Optimum, Sport Complete та Sport Professional, що включають від 6-ти до 16-ти аналізів показників відповідно до інтенсивності занять спортом. Учасники заходу отримали додаткову знижку – 20 відсотків на ці дослідження.

«Ми говоримо завжди про профілактику онкозахворювань, профілактику ендокринних захворювань, але не звертаємо уваги на те, як спорт впливає на організм, – каже Анна Дмитрів, менеджер з маркетингу ДЦ «МеДіС». – Ми почали вивчати цю тематику. Першим джерелом до якого ми звернулися, стали профільні лікарі, які надали нам перелік необхідних аналізів при різних видах навантажень. Ми склали всі ці і аналізи та додатково проконсультувалися зі спортсменами, які вже допомогли оптимізувати їх, виходячи зі свого спортивного досвіду. Також звернули увагу і на гормони, які теж є дуже важливими, особливо для професійних спортсменів, які постійно мають потребу регулювати своє харчування різними харчовими добавками. Впевнені, ці комплексні дослідження допоможуть і професіоналам, і аматорам попередити можливі проблеми та вберегти своє здоров’я».

Тож, обираючи нове спортивне захоплення, не полінуйтеся проконсультуватися з лікарем і тренером. Перший допоможе зробити необхідні аналізи та обстеження, що визначать вашу фізичну витривалість і показання до тих чи інших навантажень. Другий – навчить правильно розігрівати м’язи розминкою, дотримуватися точної техніки виконання вправ та, навіть, підбирати нетравматичне екіпірування. Піклуйтеся про себе заздалегідь та займатися спортом із задоволеннями і без жодних негативних наслідків.