Обігрівачі – незамінне обладнання в будинках із центральним опаленням, коли подачу тепла ще не розпочали, а погода вже не дозволяє підтримувати комфортний мікроклімат. На ринку є безліч видів та виробників обігрівачів, що може дезорієнтувати клієнтів, тож фахівці компанії Vencon розповіли про всі особливості, переваги та недоліки восьми типів систем обігріву.
Загалом для повноцінного обігріву кімнати площею до 20 м2 досить пристрою потужністю 2-2,5 кВт. Якщо ж обігрівач потрібен як допоміжне джерело тепла, є сенс звернути увагу на моделі потужністю від 1,5 кВт.
Інвенторні спліт-системи або кондиціонери
Кондиціонери вважаються найкращими серед систем обігріву, оскільки працюють за принципом теплового насоса. Його ККД у 4 рази вищий, ніж у конвектора чи електричного обігрівача, – при використанні 1 кВт електричної енергії він видає близько 4 кВт тепла. Прилад передбачає додатковий обігрів піддону і компресора, а саме регулювання потужності відбувається плавно, тому потрібна температура підтримується при зниженому витрачанні електроенергії.
Переваги кондиціонерів:
- універсальність; систему можна використовувати увесь рік: влітку – на охолодження, взимку і міжсезоння – на обігрів;
- високий показник ККД при мінімумі енерговитрат;
- безпечність: поверхня приладу в процесі роботи не нагрівається, як, приміром, у електричних і масляних обігрівачів, та й саме обладнання розміщується в недоступному для дітей місці;
- висока швидкість нагріву, що забезпечується вентилятором, – теплі повітряні потоки швидко переміщаються по всій кімнаті;
- додаткові вбудовані функції – наприклад, фільтрація повітря, датчик руху, нічний режим, автоматичне перемикання режимів нагрівання/охолодження, режим роботи під час вашої відсутності, очищення повітря, тривимірний розподіл повітряного потоку тощо.
Недоліки:
- досить висока вартість;
- необхідність професійного монтажу.
При виборі кондиціонера для обігріву зважайте на те, чи схвалене його використання при мінусовій температурі виробником: від цього залежить його успішна експлуатація. Наприклад, є установки, які можна включати для обігріву приміщення при температурі повітря на вулиці не нижче -7°С (прилади ON-OFF), а є моделі, які успішно функціонують навіть 25-30°С морозу. Також факторами вибору кондиціонера є рівень шуму, клас енергоефективності, наявність фільтрів та інших додаткових функцій.
Для стандартної кімнати підбір кондиціонера здійснюється згідно з нормою 100 Вт на 1 м2. Якщо у вас сонячна сторона або великі панорамні вікна, розрахунок потрібно проводити індивідуально у фахівця, оскільки для охолодження приміщення може знадобитись більша потужність.
Варто пам’ятати, що при користуванні як кондиціонером, так і фактично будь-яким іншим обігрівачем, вологість повітря знижується, тому рекомендується додатково використовувати зволожувач повітря упродовж всієї зими.
Електричні конвектори
Електричні конвектори відрізняються високим класом захисту (IP24 і вище), завдяки чому їм не страшний вплив вологи і пилу, тож їх можна використовувати для різних типів приміщень – лоджій, офісів, дач, гаражів тощо. Конструкція приладу проста: у корпус поміщений нагрівальний елемент, у нижній частині передбачені невеликі отвори, а вгорі – жалюзі. Завдяки цьому забезпечується хороша циркуляція повітря, а отже – й обігрів.
Переваги:
- корпус не нагрівається вище +80°С, тобто ризик отримати опік мінімальний;
- пожежна безпека;
- компактність – можна встановлювати як на стіну, так і на підлогу (залежить від обраної моделі);
- наявність термостата для підтримки температури в кімнаті на певному рівні;
- безшумність;
- доступна вартість;
- захист від перегріву;
- завдяки закритому нагрівальному елементу не відбувається спалювання пилу і кисню в приміщенні в процесі обігріву, що сприятливо для мікроклімату.
Недоліки:
- через відсутність активної циркуляції повітря велика частина нагрітого повітря піднімається вгору, що неефективно;
- конвектори досить енерговитратні в роботі.
Якщо у вас в будинку добре функціонує вентиляційна система, конвектори будуть обігрівати досить швидко завдяки природному руху повітря в кімнатах. Для стандартної кімнати підбір електронагрівача відбувається за такими ж розрахунками, як і для кондиціонера.
Керамічні обігрівачі
Функціональна особливість керамічних обігрівачів – у використанні інфрачервоного випромінювання і примусової конвекції. Численні керамічні частини об’єднані за допомогою цільної пластини – вона захищає від пилу і вологи основний нагрівальний елемент. З тильного боку приладу розташована металева панель. Від нагрівального елементу виходить тепло, яке поширюється на предмети, розташовані поруч.
Переваги:
- комфортний нагрів приміщення: завдяки неінтенсивному нагріванню повітря нагрівається не тільки повітря біля приладу, але і предмети, внаслідок чого в приміщенні з керамічними панелями комфортніше, ніж з іншими пристроями для обігріву;
- безпека і зручність використання: у деяких моделях є можливість регулювання температури нагріву лицьової керамічної частини пристрою;
- безшумна робота;
- естетичність: завдяки різноманітному дизайнерському виконанню й акуратним формам прилад буде доречно виглядати в будь-якому інтер’єрі
- екологічність: у процесі виробництва побутових керамічних обігрівачів не застосовуються шкідливі речовини, здатні при нагріванні вплинути на здоров’я та самопочуття.
Недолік: прогріваються тільки конкретні ділянки – щоб домогтися стабільної бажаної температури в приміщенні, знадобиться досить багато часу.
Масляні обігрівачі
Потужність таких обігрівачів варіюється від 1 до 2,5 кВт, що дозволяє створювати комфортний мікроклімат в приміщеннях до 25 м2. Нагріте масло циркулює всередині герметичного металевого корпусу радіатора, який природним способом або за допомогою примусового вентилятора віддає тепло в приміщення. Робота приладу регулюється термостатом. Усе приміщення прогрівається у середньому за 1-1,5 години.
При покупці важливо віддавати перевагу перевіреним виробникам, адже обігрівач повинен бути безпечним і якісним. Неприпустимим є протікання масла, корпус повинен бути герметичним.
Переваги:
- доступна ціна;
- мобільність: завдяки коліщаткам його зручно переміщати;
- відсутність ефекту спалювання кисню, пилу;
- простота використання, зокрема, наявність термостата для чіткого контролю температури;
- захист від перегріву при досягненні певного рівня температури;
- безшумність роботи;
- тепло довго зберігається після вимкнення;
- невибагливість у догляді та обслуговуванні.
Недоліки:
- досить повільне нагрівання;
- габаритність;
- середній показник ККД;
- ризик термічного опіку: корпус нагрівається швидко і до високої температури;
- невеликий термін служби – від 5 до 7 років.
Деякі моделі мають датчик відключення при падінні, зволожувач повітря, вбудований вентилятор для кращого поширення тепла приміщенням, таймер, що вмикає прилад самостійно. Чим більший функціонал – тим дорожчим є обігрівач.
Інфрачервоні обігрівачі
Обладнання активно використовується як для обігріву приміщення, так і конкретних ділянок, предметів, людей. На необхідну зону направляються світлові хвилі в інфрачервоному діапазоні, після чого відбувається поширення теплих потоків далі по кімнаті. Завдяки спеціальному відбивачу (рефлектору) промені поширюються на певну відстань. Конструкція досить проста – корпус, лампа і тримач.
Переваги:
- простота установки і підключення;
- використовується для зонального прогріву;
- можна використовувати як у закритому, так і на відкритому просторі;
- невеликі розміри;
- різноманітність монтажу – на стіну, стелю, підлогу;
- тривалий експлуатаційний період;
- є можливість підключення до терморегулятора, що дозволяє підтримувати температуру на належному рівні і економити електроенергію;
- безшумна робота;
- швидке нагрівання приміщення;
- екологічність: відсутні шкідливі викиди.
Недоліки:
- не можна використовувати в приміщеннях зі стелями нижче 2,5 м;
- досить висока ціна;
- рекомендується застосовувати тільки при особистій присутності в приміщенні (низький рівень пожежної безпеки);
- є ризик отримання опіку при контакті з приладом – у разі недотримання безпечної відстані, передбаченого виробником;
- тривале перебування під ІЧ-променями позначається на самопочутті людини.
Тепловентилятори
Тепловентилятори допомагають не тільки прогріти приміщення, а й прибрати вогкість – завдяки активній циркуляції повітря через розпечені елементи і швидкого поширення теплих потоків по кімнаті. Усередині пластикового корпусу поміщений вентилятор, термостат, нагрівальний компонент. Пристрій в основному передбачає роботу від електричної мережі. За короткий проміжок часу обігрівач потужністю до 2 кВт здатний обігріти приміщення 12 м2.
Переваги:
- компактність;
- незначна вага;
- швидкий обігрів;
- можливість використання для охолодження приміщення (шляхом відключення тенів);
- різноманітність форм і кольорів;
- низька ціна.
Недоліки:
- під час роботи приладу спалюється кисень в приміщенні, тому важливо регулярно провітрювати його; як наслідок – теплові втрати і переплати за електроенергію;
- висушування повітря і згоряння пилу, що супроводжується неприємним запахом;
- низький ККД;
- шум;
- з метою безпеки їх важливо використовувати тільки в присутності людей;
- після виключення повітря в приміщенні швидко остигає.
На якості роботи та справності приладу позначається тривалість його функціонування: тепловентилятори не призначені для безперервного застосування. Вартість теплового обладнання варіюється в залежності від типу застосовуваного нагрівального приладу, особливостей монтажу і наявності додаткових функцій. Наприклад, дуйки – обігрівачі зі спіраллю – вважаються найдешевшими, більш ефективні і на порядок дорожчі – прилади з ТЕНами. Також на ринку є сучасні настінні тепловентилятори (спліт-системи), оснащені дисплеєм, терморегулятором, захистом від перегріву тощо.
Мікатермічні обігрівачі
Мікатермічні обігрівачі – прилади з розряду інфрачервоних обігрівачів. Особливість функціонування полягає в прогріванні не всього приміщення, а конкретних предметів, людей. Прилад має багатошарову пластину, від якої виходять теплові хвилі. При цьому головний елемент не нагрівається, що виключає ризики термічних опіків.
Переваги:
- безпечність: корпус не нагрівається вище 60°С;
- економічність;
- високий рівень ККД – 85%;
- збереження кисню, стабільний рівень вологості;
- безшумність.
Недоліки:
- нагрів тільки певної зони в приміщенні;
- особливість догляду: після тривалого «простою» в отворах приладу накопичується пил, який при перших включеннях вигорає, через що з’являється неприємний запах;
- при прямому впливі променів мікатермічного обігрівача на ПВХ-поверхні або пластик виникає деформація предметів.
Газові обігрівачі
Такі прилади можуть працювати як від стаціонарної магістралі, так і від балона зі зрідженим газом. Існує безліч різновидів обігрівачів, у залежності від додаткового оснащення – наприклад, датчиків контролю, що забезпечують аварійне відключення при падінні чи зниженні тиску, – варіюється його ціна.
Переваги:
- економічність;
- доступна вартість;
- можна застосовувати в приміщенні і на вулиці;
- незалежність від електрики;
- високий рівень безпеки;
- надійність.
Недоліки:
- при невірній установці та підборі потужності не відповідає розмірам приміщення;
- можливий дискомфорт під час експлуатації – запаморочення, проблеми з диханням; тому важливо мати хорошу вентиляцію в будинку.
Найкращі варіанти залежно від потреб
Загалом найкращим варіантом вважається кондиціонер. По-перше, його ККД в 4 рази вище, ніж у будь-якого іншого електроприладу. По-друге, це два пристрої в одному – обігрів взимку і охолоджує повітря під час спеки.
Для додаткового обігріву квартир та невеликих площ найкраще підходить керамічний обігрівач. Він ефективний, доступний, безшумний, екологічний і абсолютно безпечний. Також оптимальним вибором є електричні конвектори – компактні, безшумні, пожежобезпечні, доступні за ціною. З їх допомогою можна добитися більш комфортної температури в офісі і гаражі, на дачі і на балконі.
Найдоступнішими вважаються тепловентилятори. Вони відмінно підходять для швидкого локального прогріву приміщення і усунення вогкості та займають мало місця.