Накопичені відходи з контейнерних майданчиків у Львові хоч і зібрали, але частину ТПВ перевізники транспортували на перевантажувальну станцію на вулиці Північній. Зараз там вже утворилось стихійне сміттєзвалище. Обласна адміністрація ще раніше обіцяла його вивезти до кінця липня. Та полігони Львівщини не зможуть прийняти таку кількість сміття.
Місто Новояворівськ ‒ один із перших партнерів Львова після Грибовицької трагедії. У різні часи приймали різну кількість сміття, та зараз на місцевий полігон воно потрапляє за офіційною угодою із Новояворівською міськрадою.
«40 тонн львівського сміття і 20 тонн місцевого за угодою ми приймаємо щодня», ‒ повідомив майстер Новояворівського сміттєзвалища Ярослав Скольський.
Коли у квітні цього року в обласній адміністрації райони підписували меморандум, Новояворівську пропонували приймати не 40, а 80 тонн щодня. Але щоб не виникло нових громадських протестів, тамтешня мерія відстояла попередню домовленість.
Та несподівано тепер, коли вивезенням ТПВ почала займатись область, із Львівської держадміністрації надійшла нова пропозиція.
«Прийшов лист, що треба приймати додатково по 30 тонн щоденно. Ми підготували відповідь, що ми вже і так приймаємо по 40 тонн щоденно з 27 квітня після засідання обласної комісії з надзвичайних ситуацій. У листі написано, що всі полігони, які акредитовані, повинні приймати по 30 тонн щоденно», ‒ розповів заступник міського голови Новояворівська Руслан Гірка.
Поки що, зазначив заступник голови, з області на них не тиснуть. Тому приймають, як і раніше, по 40 тонн на добу. Захоронення цих відходів Львів оплачує за місцевим тарифом Новояворівська. Водночас субвенція містові складає 600 гривень за кожну тонну прийнятого сміття.
Місто Буськ із Львовом співпрацювало теж ще з минулого року. Зараз, за умовами меморандуму, щодня приймають до 30 тонн відходів. За це від львівської мерії ще в лютому отримали кошти на рекультивацію свого сміттєзвалища.
«На цей рік львівська мерія перебачила для нас 3,5 мільйона і вони вже переказали їх на рахунок для нас. Кошти вже є і ми почали робити проект рекультивації. Тому ми і листа надіслали на обласну адміністрацію. Ми просимо, щоб нам залишили прямі фінансові відносини між нашою і Львівською міською радою, щоб гроші не йшли через область. Через область гроші, звісно, підуть, але воно в часі затягнеться», ‒ поділився міський голова Буська Ростислав Сліпець.
Зараз відходи зі Львова приймають понад 15 полігонів. Та навіть усі разом вони здатні прийняти заледве половину від того, що кожного дня продукує Львів. Тому для них і справді намагалися збільшити ліміти, підтвердили у ЛОДА.
«Де полігони мали можливості, вони додатково приймають сміття. На кожному полігоні це може бути по-різному, але це є поодинокі випадки насправді. А кошти, які ми сьогодні виділяємо для громад, вони будуть погоджені з громадами, з активістами і це буде повністю відкрито», ‒ запевнив директор департаменту ЖКГ Львівщини Назарій Романчук.
Та щоб райони не захлинулись львівським сміттям, зараз обласні полігони Львівська держадміністрація обіцяє зробити резервними. Тому й почали вивозити дві третини сміття за межі Львівщини.
Що ж до вулиці Північної, багатомісячні завали звідти обіцяють забрати до кінця липня. Як повідомили у ЛОДА, за останні дні звідти вивезли близько півтисячі тонн відходів. Але ще три тисячі тонн залишаються на землі.