Область співфінансуватиме відновлення парків у громадах Львівщини

Колонка заступника голови Львівської облради Юрія Холода

12:02, 1 лютого 2022

У кожному галицькому містечку і навіть у багатьох селах є парк. Часто це може бути частина колишнього панського маєтку, колись розкішний сад, з цікавими в нашому краї рослинами, з оригінальним плануванням, а то й своєю неповторною історією і дивовижними легендами, які досі переповідають у родинах.

А буває просто парк: зелена зона, котру насадили у 50-х чи й пізніше, коли село або місто розросталося і треба було поміж будинками залишити трохи природи – для відпочинку, прогулянок з дітьми, щоденних рухових активностей, просто для спілкування. Таких парків на Львівщині теж чимало. Всі вони потребують, крім регулярного догляду, щонайменше оновлення доріжок, освітлення, лавок, альтанок від дощу та іншої інфраструктури, потрібної для безпечного і якісного відпочинку.

Нещодавно Львів відновив посади міських садівників. У бюджеті Львівської громади заклали на 2022 рік загалом майже 90 мільйонів гривень для утримання та відновлення зелених зон. Це вдвічі більше, ніж торік, і, певно, у 7-8 разів більше, ніж ще 5 років тому.

Проте з 73 громад області не всі собі можуть дозволити в нинішній час відновлювати парки. Коли потребують підтримки школи, садочки, МАФи і лікарні, дороги, народні доми… Словом, грошей на парки громадам часто бракує. Якщо чесно, то вони й адміністрацій своїх, найчастіше, не мають.

Обласний бюджет також невеликий, адже після децентралізації більшість коштів залишаються або скеровують на місця. Однак ми можемо спробувати ним стимулювати до розвитку певні напрями. І саме це я мав на меті, запропонувавши в Програмі охорони навколишнього природного середовища на 2021-2025 роки, яку адмініструє департамент екології, закласти 10 мільйонів гривень для дофінансування оновлення парків у громадах Львівщини. Цей проєкт називається «Парки дозвілля». Мою пропозицію колеги-депутати підтримали!

Цьогоріч з обласного бюджету вперше сприятимемо оновленню та створенню парків у громадах.

Гроші з обласного бюджету будуть розділені між кількома громадами-заявниками, які готові співфінансувати оновлення своїх зелених зон у конкретних містах чи селах і подадуть (або вже подали) про це заявку Департаменту екології ЛОДА, що є розпорядником коштів.

Раніше відновлювати старовинні, історичні парки за гроші області громади також могли. Фінансування здійснювалося за кошти екологічних зборів і могло скеровуватися тільки для об’єктів природно-заповідного фонду. Щоб відновити або створити просто парк – такої можливості співфінансування не було. Десь можна було написати мікропроект про освітлення, десь – про лавки чи доріжки.

Моя ідея дуже проста: допомогти громадам у комплексі відновити або достворити зелені простори у містах і селах, які не є об’єктами природно-заповідного фонду, але потрібні для спілкування, відпочинку і активностей громади, мають цікаву історію і є місцем проведення свят.

Те, що проект «Парки дозвілля» тепер є частиною Програми охорони навколишнього природного середовища на 2021-2025 роки, означає, що певне фінансування депутати мають виділяти на нього щороку до завершення програми.

Хто може претендувати на фінансування парків?

Подати заявку на співфінансування реконструкції парку може будь-яка громада області. Оновлювати можна все в комплексі: і зелені насадження, і доріжки, лавки, комунікації, освітлення.

Спільно з департаментом екології ми напрацювали порядок подачі, який мають затвердити комісії екології та бюджету Львівської обласної ради. Передбачається, що:

  • Проект оновлення парку дозвілля може бути реалізований тільки на умовах співфінансування. Тобто, за рахунок коштів обласного бюджету з обов’язковим залученням коштів місцевої громади (залежно від індексів фінансової спроможності територіальних громад області), а також можна залучати співфінансування з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
  • Подати заявку може громада – проекти, які плануємо реалізувати наступного року, треба подати до 1 листопада поточного.
  • Разом із запитом-заявкою потрібно подати кошторис витрат, які планують здійснити за рахунок коштів обласного бюджету та копії документів або витяги з них із відповідними додатками. Це можуть бути витяги з ПКД, де вказано необхідні суми проєкту.
  • Переваги при відборі матимуть ті заявки, де є високий ступінь готовності об’єкта до проведення заходу; належним чином оформлена землевпорядна документація на земельну ділянку парку, визначені його межі; затверджена проектно-кошторисна документації та експертний звіт, чинні на момент подання запиту; підтверджено співфінансування з місцевого бюджету у визначеному розмірі (залежно від індексу фінансової спроможності).
  • Після того, як Департамент екології розгляне всі заявки та сформує перелік об’єктів, які можуть отримати фінансування за кошт програми, список переможців мають затвердити комісії екології та бюджету Львівської обласної ради, а також відповідними розпорядженнями голови ЛОДА та ЛОР.

Замовниками заходів виступають територіальні громади. Останні 10% від суми коштів обласного бюджету спрямовуються на фінансування проектів лише після повного дофінансування з місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Департамент екології відповідає за постійний моніторинг виконання проекту, а також збирає звіти в громад про виконані роботи. За цільове використання коштів обласного бюджету, відповідно до чинного законодавства, відповідає сама громада.

Щось варто додати? Як гадаєте?

І ще одне: з держбюджету також просимо співфінансування цієї ж програми. З директором департаменту екології Русланом Гречаником маємо надію, що вдасться відстояти ще 10 мільйонів.

Я думаю, у людини завжди є вибір: боротися «проти» або «за». У будь-якій ситуації. Так само і з парками: можна бути проти забудов, проти сміття під ногами, проти дивних компаній, які збираються у парках вечорами, а можна стимулювати владу у громаді визначити межі зеленої зони, виготовити документи, бо це – умова співфінансування. Сміття і недобрі компанії зникають із залюднених місць. Що більше в парках життя, дітей, освітлення, тренажерів, спортивних і культурних активностей, то здоровішою є громада. У всіх сенсах.