«Обшарпані крісла, брудні вікна і сигаретний дим»

З підвищенням тарифу на проїзд львів'яни різко звернули увагу на якість перевезень у місті

17:53, 15 травня 2015

З огляду підвищення тарифу на проїзд у громадському транспорті Львова до 4 грн, львів’яни взялися прискіпливо відслідковувати, наскільки покращилась якість послуг перевізників. 

Люди фотографують брудні маршрутки, неохайні крісла автобусів,  дірки у підлогах та водіїв-грубіянів. Світлини поширюють у соцмережах та активно їх обговорюють.

До прикладу, користувач соцмережі Facebook Ігор Стукалець поширив фото обшарпаної львівської маршрутки на сторінці групи Varta1, супроводжуючи іронічним коментарем: «Дбайливі перевізники нагадують, що за обшарпані крісла, сигаретний дим, відсутність обліку пасажирів тепер потрібно платити на гривню більше».


Користувачка соцмережі, львів'янка Марія Шумська поширила сьогодні допис з фотографіями неохайного стану маршрутки №44 у Львові. 

Акцентувавши увагу на немитих вікнах автобуса, вона написала: «Водій на запитання «чому автобус брудний і хто його має мити» відповів, що «помити може хто хоче». Далі в нього закінчились слова і він грав у мовчанку». 

Інший користувач опублікував фото, на якому водій міняє колесо на зупинці пасажирського транспорту на вул. Городоцькій. Він, зокрема, написав: «Ось так і живемо! 15 квітня, 10:30 - багатообіцяючий початок нових тарифів на проїзд у Львові».

Львів'янка Таня Байко опублікувала у групі Varta1 фотографії, на яких зображено наскрізну дірку у підлозі маршрутного автобуса №180А. «Шок!!! Наскрізна діра в салоні маршрутного таксі», - написала Тетяна.

В «Асоціації перевізників Львівщини» на запитання ZAXID.NET, що роблять власники автобусів, щоб покращити якість обслуговування пасажирів, почали скаржитись на брак коштів на ремонт маршруток. Зі слів голови Асоціації Івана Велійки, підвищення тарифу на проїзд до 4 грн діє тільки з сьогоднішнього дня, тому перевізникам «гроші на голови ще не впали».

«Ніхто не думає про те, що з січня по травень підприємства накопичували борги по кредитах на запасні частини, масла і т. д. Тариф підвищили тільки сьогодні, але зранку ще нікому не впали гроші на голови. Місто заборгувало кожному підприємству-перевізнику від 400 тис. грн. до 1 млн грн за перевезення пільгових категорій пасажирів. Ніхто не поспішає їх віддавати. Люди мають розуміти, що не все одразу робиться», - пояснив Іван Велійка.

За його словами, львів’яни вимагають від перевізників, щоб ті одразу зайнялись підвищенням якості перевезень, що справедливо, але водночас, на його думку, люди не розуміють, що насамперед маршрутки повинні відповідати стандартам безпеки.

«За немиті маршрутки та подерті крісла треба покарати. Але ніхто не розуміє, що в першу чергу треба привести автомобілі до відповідності стандартам безпеки: відремонтувати найважливіше, забрати фанери з вікон, нарешті забезпечити належну видачу квитків у транспорті. Сьогодні ми свідомі того, що на оцих машинах їздитимемо ще років два, щонайменше, хоча їх давно пора уже списати», - розповів Іван Велійка.

За його словами, контролювати якість перевезень може кожен львів’янин, скеровуючи скарги на недобросовісних водіїв та неналежний стан маршруток в управління транспорту Львівської міськради. Саме чиновники, на його думку, мають впливати на перевізників, виписуючи штрафи та вимагаючи виправлення ситуацій.

«Якщо підприємство не буде реагувати, його треба карати. З іншого боку, якщо автобус не є в належному стані, перевізник має повідомити управління транспорту, що машина буде на ремонті, і до приведення до порядку на маршрут не виходитиме», - заявив Велійка.

Тим часом, активісти громадської організації «За якісний транспорт» намагаються власними силами впливати на перевізників щодо підвищення якості обслуговування в автобусах Львова.

Як розповів ZAXID.NET ініціатор ГО «За якісний транспорт» Святослав Товстига, впродовж останніх кількох тижнів представники організації спільно з ініціативними львів’янами моніторять автобуси і передають інформацію про неналежний стан маршруток у ДАІ.

«Мешканці повідомляють нам про порушення, ми їх аналізуємо. Якщо вони підтверджуються, то звертаємось на відповідальне автотранспортне підприємство. Якщо впродовж двох тижнів нема реакції з боку перевізника, просимо контролюючі органи, зокрема, ДАІ, звертати увагу на водіїв, які їздять в автобусах у неналежному стані та штрафувати їх», - розповів Товстига.

За його словами, така акція триває всього кілька тижнів, а представники Державтоінспекції проявили власну ініціативу і, зважаючи на підвищення тарифів, самі взялись відстежувати недобросовісних перевізників.

«7 травня спільно з ДАІ і журналістами було проведено подібний рейд. Тоді інспектори виявили в кількох автобусах вражаючі пошкодження. Виявлені транспортні засоби були зняті з маршрутів, а водіїв оштрафували», - каже Святослав Товстига.

Він також закликав львів’ян активно долучатись до їхньої ініціативи та поширювати інформацію про порушення у групі «За якісний транспорт» у соцмережі Facebook. Громадські активісти будуть перевіряти ці дані та скеровуватимуть скарги у відповідні служби.

У Львівській міській раді поки що не розповіли ZAXID.NET, яким чином управлінці посилять контроль за якістю перевезень у маршрутках, однак пообіцяли надати інформацію уже наступного тижня.

Нагадаємо, за останні два роки у Львові двічі підвищували тариф на проїзд у громадському автотранспорті. З 1 травня 2014 року тариф за одноразовий проїзд у маршрутках підняли до 3 грн. З 15 травня 2015 року тариф на перевезення у автотранспорті становить вже 4 грн. 

Встановленню 4-гривневого тарифу передували громадські слухання та погрози перевізників спричинити у місті транспортний колапс, якщо до їхньої вимоги підвищити ціни на проїзд не дослухаються і виконком Львівської міськради не прийме відповідне рішення.