На одеського програміста Івана Яні завели кримінальну справу за несанкціоноване проникнення до офіційного сайту Міністерства юстиції України. Про це повідомляє видання AIN.
Зазначається, що молодий спеціаліст займався розробкою сайту призначеного для публікації відкритих реєстрів e-gov.com.ua. Крім того він брав участь у волонтерських проектах, які були пов'язані з обговоренням законопроектів про доступ до відкритих даних і електронному самоврядуванню. Мова йде про групи eServicesUA і «Криптореформа» у мережі Facebook.
Про те чим ще займався і цікавився Іван можна поцікавитися на його відкритому профілю на GitHub.
На сайті, що над ним працював журналіст, викладалися відкриті дані держорганів, в тому числі - дані з держреєстру нерухомості.
Між тим, Одеська філія ДП «Інформаційний центр» при Мін'юсті ваажає це серйозним порушенням і подала до суду. За заявою відкрили кримінальне провадження.
Як розповів начальник УБК Юрій Виходець, «маючи відповідну освіту і знання в області інформаційних технологій та комп'ютерного програмування, підозрюваний в обхід встановленого порядку, спочатку по черзі завантажив більше 20 файлів формату .pdf з відомостями про нерухоме майно. Потім він створив програмний код, за допомогою якого автоматично і безкоштовно скачав ще 1600 файлів з відомостями Державного реєстру прав на нерухоме майно. Його дії призвели до порушення процесу обробки інформації та її витоку».
Суд вирішив дати дозвіл на проведення обшуку в квартирі програміста і вилучення ноутбука.
Наразі волонтер-програміст уникає спілкування з пресою і своїми колегами.
За словами програміста Михайла Кашкіна, який знайомий з ним особисто і разом працював над кількома проектами, на Івана Яні сильно надавили силовики і він зараз вкрай наляканий.
«Пам'ятаю, що Іван в обговоренні в групі по e-government різко відповів комусь із відомства в коментарі. Можливо, йому цього не пробачили », - сказав він.
На даний момент справою Івана займається інціативна група волонтерів, які координуються в Skype. Усі вони знають програміста як висококваліфікованого і компетентного працівника, з активною громадською позицією, як патріота і активіста, який бажає розвитку електронної демократії в Україні.
На підтримку програміста висловилася команда проекту budget.dp.ua, а також активіст так званої «канцелярської сотні» Дмитро Чаплинський.
«З Іваном ми готували ряд документів для національного агенства з електронного урядування по порталу відкритих даних ... Іван зарекомендував себе з найкращої сторони: надійний, ініціативний, допитливий. Ми навіть провели зустріч з представниками Нацагенства, де обговорили можливість нашої волонтерської допомоги по запуску пілотів і реалізації регіональних порталів відкритих даних. На жаль, тепер на всіх цих планах можна поставити хрест», - зазначив активіст.