Одна із найдавніших українських церков потребує ремонту

18:24, 22 травня 2015

Церква святого Юра у Дрогобичі XV-XVII століть належить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Нині реставратори шукають грошей, аби замінити старий дерев'яний ґонт дзвіниці та галерей, які опоясують храм.

Дрогобицька церква святого Юра є унікальним явищем галицької дерев'яної архітектури.

"Цей храм був зведений у XV столітті спочатку як готичний. Але із розвитком соляного промислу кількість вірян зростала, тому церкву почали розбудовувати. Барокові форми їй надав професійний архітектор Григорій Тесля з Дрогобича", - розповів реставратор церкви Лев Скоп.

"Тут побутує легенда, що під церквою тече річка. І справді, один випадок довів, що це не вигадки. Це сталося тоді, коли ми перекрили купол, вже не могло з даху текти, я заходжу в церкву, а тут посередині на підлозі мокра пляма. Могли затекти підземні води", - припускає Лев Скоп.

Інтер'єр церкви вартий подиву не менш, ніж архітектура. Іконостас і стінопис малював у середині XVII століття іконописець Стефан Попович-Медицький. 

"Церква унікальна своїми розписами. Тогочасні іконописці доволі вільно почувалися і могли на ікони переносити не лише духовне, а й світське. До прикладу, на одній іконі в іконостасі зображено Дрогобицьке братство, яке фінансувало роботи, єпископ та ігумен Лаврського монастиря. Або інший сюжет: апостолів вбивають тогочасні вороги українців. Ви уявіть, це все-одно, що нині намалювали б сепаратистів", - додає Лев Скоп.

Цікавим є й те, що у куполі церкви святого Юра є ще одна, окрема церква "Введення у храм".

"У попередні роки завдяки меценатам і державі ми замінили дах на церкві, втім нині протікає ґонт галерей, які опоясують храм. Через це тече вода, яка підмиває церкву знизу. Також знищився ґонт над дзвіницею, його теж треба замінити. Тому сподіваємося, що знайдуться меценати", - розповів Лев Скоп.