Майже два тижні минуло, а угод немає. Відколи мери міст області, де розташовані полігони побутових відходів, поставили підписи під Меморандумом про співпрацю, жодної угоди на прийом сміття Львів ще не підписав. Із 16 міст, керівники яких заявили про готовність приймати львівські відходи, офіційно підтвердив свій намір лише Червоноград.
На сьогодні третина усіх сміттєвих майданчиків міста є переповненою. Щодня зі Львова перевізники вивозять лише до 200 тонн відходів. А львів'яни продукують утричі більше.
«Причина того, що одні майданчики переповнені, а інші розчищені в тому, що просто там більше накопичується сміття. Причина основна в тому, що немає куди вивозити це сміття зі Львова», – розповів менеджер із логістики «Львівспецкомунтрансу» Микола Стебельський.
Здавалося, підписання Меморандуму про співпрацю Львова з полігонами області виправить ситуацію. Однак за майже два тижні, відколи 16 міст підписали документ, допомогти Львову готове тільки одне.
«У мене є єдине підтвердження, від міста Червоноград. Воно готове підписати договір на 10 т. Ми очікуємо. Я говорив із мерами, які підписали меморандум: одні посилалися на сесії, інші – на громадські обговорення. В одному з міст громадські обговорення призначені аж на 26 травня», – розповів керівник департаменту житлового господарства ЛМР Сергій Бабак.
Червоноград під час сесії 25 квітня погодився приймати львівські відходи. Однак реально відходи туди повезуть тільки наступного тижня. Угода діятиме два роки.
«Угоду я вже підписав, передав на підписання до Львова. Але в нас зараз триває пересипка на полігоні. Ми домовились, що зі Львова ми будемо брати з 8-го числа вже регулярно 10 тонн у день. Тонна – 287 грн – це за захоронення для комунального підприємства, яке працює. І 1133 грн йде міжбюджетний трансфер за тонну», – повідомив міський голова Червонограда Андрій Залівський.
Про готовність забирати по 30 тонн відходів заявляв Буськ. Там навіть погодили на сесії меморандум, а от із текстом угоди не спішать.
«Меморандум був підписаний давніше трошки. І зараз він був затверджений сесією Буської міської ради. Зараз ми працюємо над самим текстом угоди. Львів і область за те, що ми забиратимемо сміття, мають дати фінансування на реконструкцію сміттєзвалища. Плюс на закупівлю нового сміттєвоза», – сказав міський голова Буська Ростислав Сліпець.
Гірша ситуація із Дрогобичем. Тамтешній міський голова меморандум підписав. Але погодити додаткові 50 тонн відходів потрібно із селищем, де розташований полігон.
«Ми ж підписали меморандум і він вступає в силу тільки після того, як Броницька селищна рада прийме рішення, що може приймати сміття. От ми з хати в хату ходимо поки що. Думаємо, що не буде проти», – запевнив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Тим часом французька компанія Egis вже презентувала план заходів вирішення проблеми з ТПВ у місті. Найперше фахівці хочуть зменшити об’єми відходів на сміттєвих майданчиках. Далі візьмуться за технічні рішення по рекультивації полігону в Грибовичах.
«Якщо говорити про Грибовичі, то цього року мають бути розпочаті перші протиаварійні роботи. Вони матимуть декілька етапів. Якщо говорити про сміттєпереробний комплекс, то фіналізація ділянки це є цей рік, а роботи триватимуть декілька років», – пояснив заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.
Найближчим часом місто почне презентацію напрацювань французької компанії у довколишніх селах.