Одностороннє святкування двосторонніх відносин

15:32, 27 лютого 2014

Парадокси і перипетії

Сьогодні в Дипломатичній академії Відня презентуватимуть книжку «Двадцять років австрійсько-українських взаємин». Розкішний фоліант, друге видання. В програмі – жодного представника України.

Стосунки між Австрією й Україною переживають не найпростіші часи. Чому так сталося? Австрія однією з перших визнала незалежність України. В межах стипендійних програм Австрію змогли відвідати десятки тисяч українських студентів, науковців, діячів мистецтва і культури.

Водночас, в Австрію, користуючись специфічним законодавством, яке неодноразово зазнавало критики з боку ЄС, протягом 90-х і 2000-х проторували шлях ті, хто звинувачується в корупційних діяннях, порушеннях прав людини, злочинах проти людяності. Через кого українська скарбниця порожня, владна вертикаль паралізована, місцеве самоврядування знищено. Австрія стала місцем, через яке відмиваються капітали сумнівного походження. Офіційна Австрія про це знала, але всі ці роки мовчала.

Українським організаціям Австрії коштувало величезних зусиль донести свою позицію до офіційних інстанцій. «Австріє, не мовчи!» Австрія мовчала.

Щойно тепер федеральний канцлер Австрії Вернер Файманн виступив із невиразною заявою. Сюжет з критикою такої запізнілої реакції так і не вийшов в ефір одного з австрійських телеканалів. Трохи раніше прозоріше й об’ємніше висловився міністр закордонних справ країни Себастіан Курц. Усе це відбулося вже після кровопролиття в Києві.

Й ось найсвіжіше. Сергій Лещенко: «Отримав інформацію, що кривавий соратник Януковича Сергій Клюєв перебуває у Відні. Саме там він давав інтерв'ю західним журналістам. Зокрема, Рейтер. Жодних подробиць не знаю – навіть адреси, де він розмовляв з медіа. Але те, що Австрія пустила його до себе – це ганьба».

Так само ганьба, як візит до Австрії Миколи Азарова відразу після зміщення його з посади. Адже вже було відомо про силовий розгін студентських протестів. Навіть якщо з українського боку не було б жодних запитів, Австрія має право відмовити у в’їзді будь-якій особі, особливо маючи вагомі аргументи щодо причетності цієї / цих осіб до масових порушень прав людини в Україні.

Остання європейська країна, куди здійснив візит Віктор Янукович, – Австрія. Януковича було прийнято з військовими почестями, згідно з протоколом. Тієї миті, коли федеральний президент Австрійської республіки Гайнц Фішер потискав руку Януковичу, прем’єр-міністр Микола Азаров оприлюднював у Києві відмову від підписання угоди про Асоціацію між Україною та Євросоюзом.